Cestovat po Vietnamu a nenatrefit na pozůstatky vietnamské války, kterou zdejší obyvatelstvo nazývá “americká”, je prakticky nemožné. Krvavá vietnamská válka je dnes ale jednou z důležitých deviz země. Místa, kde boje probíhaly, jsou dnes turistickými atrakcemi a spousta návštěvníků zařazuje tyto válečné oblasti do svého programu záměrně. I já jsem záměrně do cestovního itineráře zařadila poznávání vietnamské válečné historie a vydala se na návštěvu podzemních tunelů v oblasti Cu Chi a Vinh Moc.

Muzea věnovaná válce jsou silným zážitkem

První dotek vietnamské války jsem ale zažila ve válečných muzeích v Hanoji a Ho Či Minově Městě. Kolem muzeí jsou vystaveny americké bombardéry, vrtulníky, tanky a jiná bojová technika. V jednotlivých sálech pak spousta fotografií a dalších předmětů, které kdysi někomu patřily. A k tomu obsáhlý popis dnes již historických událostí, při jehož čtení mi mnohdy běhal mráz po zádech. Zapojit jsem ale musela i kritické myšlení. Propagandistický literární styl komunistické ideologie je totiž patrný v mnoha anglicky psaných vysvětlivkách a popiskách. I přes to jsem obě muzea opouštěla se silnými pocity a spoustou nově nabytých informací.

Vinh Moc – tunely, kde se rodily i děti

Do podzemních tunelů u obce Vinh Moc jsem se dostala v rámci organizované celodenní tour po demilitarizované zóně. Byl to zlatý hřeb dne, když jsem vysedla na parkovišti nedaleko políček s pepřovníky a vydala se s místním průvodcem na procházku udržovaného areálu, kde vládl klid.

Tunely Vinh Moc nacházející se u pobřeží Jihočínského moře jen pár kilometrů na sever od řeky Ben Hai, kterou v minulém století vedla hranice mezi Severním a Jižním Vietnamem, byly vybudovány v roce 1965. Na hloubení tříúrovňových tunelů se tehdy podílela celá vesnice Vinh Moc. Oblast totiž patřila k jedněm z nejbombardovanějších a aby si zdejší lidé zachránili život, ukrývali se v tomto důmyslném systému více než 2 km dlouhých tunelů. Na tři sta lidí zde dokonce žilo trvale a narodilo se zde i sedmnáct dětí.

První úroveň tunelů se nachází ve hloubce 12 metrů, druhá je o tři metry níže a nejspodnější patro je v hloubce 23 metrů. Je to obdivuhodné lidské dílo, které muselo vydržet časté bombardování. Na travnatém povrchu nad tunely jsou stále patrné krátery po dopadlých bombách.

TIP: Poznejte Hanoj, Hoi An, horské kmeny v pohoří Sapa nebo zátoku Halong na poznávacím zájezdu do Vietnamu Velká cesta Vietnamem od 58 890 Kč.

Procházka třemi úrovněmi podzemí Vinh Moc

Velká část tunelů se dochovala bez poškození dodneška. V podzemí bylo zavedeno elektrické osvětlení a umístěny figuríny simulující tehdejší obyvatelstvo a tunely byly zpřístupněny turistům. Do podzemí vede dvanáct vchodů a vstoupit do většiny z nich je možné jen s průvodcem. Vietnamský průvodce, který celou naši skupinku zásoboval množstvím zajímavých informací i osobními zážitky z války, nám nejprve na obrázku ukázal plán tunelů a poté nás zavedl do podzemí.

Stropy tunelů jsou ve výšce průměrného vietnamského rolníka, tak jsem prakticky celou dobu mohla jít vzpřímeně. Jen vyšší jedinci museli sklopit hlavu.

Během procházky z nejvyššího patra do nejspodnější úrovně jsem si prohlédla postranní místnosti o rozměrech dvou metrů čtverečních, kde vietnamské rodiny trávily čas. V jednom z výklenků byl záchod, v dalším studna. Díky průduchům důmyslného ventilačního systému proudil do podzemí čerstvý vzduch a pod zemí se mohlo i vařit.

TIP: Jsi mladý cestovatel nebo cestovatelka s duší dobrodruha. Přidej se ZDARMA do klubu GOUČKO a poznej stejně naladěné cestovatele kdekoliv se nacházíš. Už žádné FB skupiny. Více info zde.

Bojová atmosféra v areálu tunelů Cu Chi stále panuje

Tunely Cu Chi nacházející se asi 30 km severozápadně od Ho Či Minova Města se od těch ve Vinh Moc značně liší. Zatímco ve Vinh Moc panuje klid, během návštěvy areálu tunelů Cu Chi jsem si připadala jako bych se octla ve válce. Tento pocit ve mě vzbudila jednak střelba rozléhající se areálem lesa, ve kterém se tunely ukrývají, ale i pohled na množství autentických pastí, které zde komunističtí partyzáni během války na americké vojáky nastražili. A také vystavené tanky a děla.

Budování tunelů v oblasti Cu Chi začalo již v roce 1945, kdy probíhaly boje s francouzskými koloniálními vojsky. Tehdy bylo vyhloubeno 48 km tunelů. Během vietnamské války pak přibylo dalších 200 km podzemních cest. Tunely zasahují až na území Kambodže a během války sloužily nejen jako útočiště, ale hlavně pro pašování potravin, zbraní a munice a zdravotnického materiálu. V roce 1968 byla v tomto lese zřízena operační základna Vietcongu.

Během průvodcované procházky areálem tunelů jsem měla možnost si prohlédnout jednotlivé chýše tehdejšího velení Vietcongu, polní nemocnici a továrnu na podomácku vyráběné bomby. Ochutnala jsem i autentické jídlo, které tehdy bylo součástí tehdejšího každodenního jídelníčku. Kdybych chtěla, mohla jsem si na střelnici vyzkoušet střelbu ze zbraní, které za vietnamské války používali zdejší partyzáni. Této nabídky jsem ale nevyužila. Z nějakého důvodu mi byla proti srsti.

Mnohem zajímavější byla ukázka, jak jsou Vietnamci schopní recyklovat cokoliv. V jedné chýši vyřezávali ze starých pneumatik sandále a poté je prodávali.

Potřebujete poradit s dovolenou do Vietnamu? Ozvěte se Aleně Lundové na + 420 228 226 807 / vietnam@ckgo2.cz

Dobrodružné prolézání tunelů Cu Chi

Přestože byly během války části složitého a dlouhého systému tunelů poškozeny a nebo zcela zničeny bombardováním a na některých tunelech se již podepsal i čas, do zdejších tunelů jsem mohla vstoupit na několika místech. Většina tunelů je určena jen pro štíhlé postavy. I když nedosahuji štíhlosti vietnamské modelky, dostat se do podzemí pro mě nebyl problém. Problém by mohl nastat, kdybych měla potíže s kolenními klouby a k tomu trpěla klaustrofobií.

Kromě toho, že jsou tunely hodně úzké, jsou i nízké. Vietnamští vojáci se podzemními chodbami mnohdy jen plazili. K nepohodlí zde přispívá i zatuchlý vlhký vzduch. Ventilace tunelů není nejlepší a tak jsem během prolézání v podřepu se svítilnou v ruce několika desítek metrů dlouhého tunelu občas pocítila i nedostatku kyslíku. Nakonec ale právě toto dobrodružné soukání se podzemním labyrintem uzoučkých chodeb, během něhož je nemožné se neumazat od hlíny, bylo tím nejpůsobivějším zážitkem, který jsem si v rámci poznávání válečné historie Vietnamu odnesla.


Víte, co se Vám bude na cestě do Vietnamu hodit? Náš Průvodce po Vietnamu. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Chystáte se do Vietnamu? Vyberte si jeden ze zájezdů do Vietnamu s českým průvodcem a poznávejte tuto asijskou zemi.

Leave a Reply