Plánujete výlet “k protinožcům” za roztomilými klokany, bílými plážemi či ikonickou rudou skálou Uluru a přemýšlíte v jakou roční dobou do Austrálie vyrazit?  

Jako mnoho dalších věcí, i roční období jsou na rudém kontinentu “hlavou dolů”, tedy opačně než u nás. To znamená při evropském létě (červen-srpen) je v Austrálii zima a tak dále. Celý australský kontinent má navíc celkem 6 podnebných pásem a svou rozlohou není nepodobný celé Evropě. Rozsáhlejší, než jste si představovali? Ano. Pestrobarevný a plný zážitků na celý život? Bez nejmenších pochyb!

Počasí v Austrálii a “obrácené” roční období

Počasí v Austrálii je různorodé. Napříč kontinentální Austrálií můžete zažít všechna roční období, zimu však v mírnější podobě, než jak ji známe z domova.

Australské léto vs. zima

Pokud byste rádi utekli studeným zimním měsícům na přelomu roku, milovníkům tropů bych během australského léta (tedy prosinec až únor) doporučila navštívit jihovýchodní pobřeží, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů, naopak přes den často sahají ke 30 stupňům.

Během jednoho dne se mohou především v pobřežních oblastech vystřídat skoro všechna roční období. Pozor také na letní bouřky! Sama jsem zažila kroupy, jako golfové míčky, o hodinu později pak oblohu jak ze žurnálu.

Naopak toto období pravděpodobně není nejvhodnější doba pro návštěvu centrální Austrálie, slavné rudé skály Uluru a tzv. “outbacku”. Cestování v této oblasti může být při teplotách přesahujících až 40 stupňů velmi nepohodlné. Místní rangeři dokonce kvůli příliš vysokým teplotám občas uzavírají některé z treků a mají k tomu důvod – viděla jsem roztavené boty nezodpovědných turistů, kteří se vydali na vánoční výlet okolo Uluru.

V jihovýchodním oblastech okolo Melbourne, Sydney i Adelaide jsou měsíce od listopadu do února ideální na potápění, surfování, paddleboarding, šnorchlování a jiné vodní radovánky. Čerstvý vítr od oceánu Vás osvěží a nebudete potřebovat nic jiného než šortky, tričko a žabky. Povinnou výbavou je určitě opalovací krém s min. faktorem 50, pořádné sluneční brýle a pokrývka hlavy.

byron-bay-austrálie-počasí
Byron Bay

TIP: Vyrazte na jeden z poznávacích zájezdů do Austrálie a poznejte to nejlepší, divokou přírodu,, rudý střed, velký bariérový útes a další. Vyrazit do Austrálie můžete klidně celoročně.

Zima v Austrálii kraluje přibližně v rozmezí měsíců května až července. Především na jihu Austrálie v okolí Adelaide, Melbourne a v Tasmánii se dá zažít pravá zima, ve Snowy mountains ve státě Victoria se dá dokonce lyžovat!

austrálie-počasí
Wonnangatta National Park, Austrálie

Na severní částech kontinentu jsou pak teploty mírně vyšší, avšak pozor – Australané téměř nemají topení, na jaké jsme v Evropě zvyklí a své domy tak vytápějí pouze přímotopy, v noci tak teploty klesají i pod nulu. Teplé ponožky proto na toto období do kufru s sebou!

Australská zima (tedy české letní měsíce) jsou ideálním obdobím pro návštěvu Northern territory, Centrální Austrálie a oblasti outbacku, kde se průměrná teplota pohybuje okolo…

Podzim a jaro v Austrálii

Podzimní (únor-duben) a jarní (srpen-říjen) měsíce jsou dle mých zkušeností ideální dobou pro navštívení Austrálie. Hlavní sezóna, která je především v období Vánoc, již opadne a přesto se díky příjemným teplotám a mírnějším změnám počasí ohřejete.

Také severní část východního pobřeží (stát Queensland) bych doporučila navštívit právě na jaře či na podzim. Utečete nejen hlavní turistické sezoně (prosinec-leden) a davům turistů, ale také (často jedovatým) medúzám, které jsou především ve státě Queensland na pobřeží přemnožené. Během australského léta se proto nedoporučuje plavat bez tzv. stinger-suit, tedy neoprenu, který Vás má chránit proti žahnutí.

Potřebujete poradit s dovolenou v Austrálii? Ozvěte se Petru Musílkovi na + 420 211 222 697 / australie@ckgo2.cz.

Období deštů a sucha – kdy je psí počasí?

Je také třeba mít na paměti období dešťů a občasných cyklónů. Ty trápí především severní státy Austrálie (Queensland a Northern territory), já sama jsem jeden menší zažila, ale naštěstí nešlo o nic horšího než silnější vítr. Na výlet lodí by nás však nepustili.

Jak je to se srážkami? Především v období mezi listopadem až dubnem jsou především v severních částech Austrálie velmi teplé dny, ale také nárazové srážky, či bouřky a dusno. Mezi květnem až říjnem jsou teploty mírnější, ale dny více méně slunečné.

6 ročních období podle Aboriginců

Lidé z aboriginského kmene Nyoongar z jihozápadní Austrálie věří, že za kalendářní rok se v této oblasti vystřídá dokonce šest různých ročních období. Jsou to Birak, Bunuru, Djeran, Makuru, Djilba a Kambarang, z nichž každé reprezentuje a vysvětluje každoroční sezónní změny, kterých v přírodě dějí.

aboriginci-austrálie-počasí

Jak domorodci poznají změnu mezi těmito etapami? Užitečným ukazatelem je například rozvět různorodých rostlin a květin, hibernace plazů, či pelichání u labutí, které začínají vyměňovat své peří. Tento šesti-sezónní kalendář je pro Nyoongar lid nesmírně důležitý, neboť je vodítkem k porozumění přírodě a jejím pochodům v každou roční dobu. Díky tomuto respektujícímu přístupu tak mohou lépe vysledovat nejvhodnější období pro obhospodařování půdy a jednotlivých plodin a také lépe ochraňovat zvířata a půdu samotnou, kterou považují za svou pradávnou matku.

Toto datování ročních období se však neřídí striktně na den jako v juliánském kalendáři, tedy po čtvrt roce, jak ho známe my. Období jsou různě dlouhé a řídí se samotnou přírodou. Dalo by se však říci, že změny se (především v oblasti outbacku) pohybují přibližně takto:

Birak (prosinec – leden): horko a sucho, sezóna “mladého”

Bunuru (únor – březen): nejteplejší období roku, sezóna “dospívajícího”

Djeran (duben – květen): počátek chladnějších dní, sezóna “dospělého”

Makuru (červen – červenec): nejchladnější a zároveň nejdeštivější období, plná vichřic a bouřek, sezóna “plodnosti”

Djilba (srpen – září): směs deštivých, ale stále častěji příjemných teplých dnů,  které střídají chladné jasné noční oblohy, sezóna “”početí”

Kambarang (říjen – listopad): (zpravidla delší) období sucha, sezóna “narození”

Do Austrálie za kulturou či sportem?

Pokud Vás výlevy počasí nepřekvapí, nabízí se rovněž řada zajímavých kulturních či sportovních akcí, které stojí za naplánovaní výletu k protinožcům. Za sebe mohu jen doporučit zážitky jako bylo Vánoce v teple a zdobení palmy místo české jedličky, fandění českým tenistům na Australian open v Melbourne (leden), fantastickou atmosféru barevného pochodu LGBT komunity Mardi Gras (březen), který patří k největším svého druhu, či pozorování tisíců světel okolo ikonické Opery v Sydney při light festivalu Vivid Sydney (květen).

Sydney-opera-počasí

Kdy tedy letět do Austrálie? Stejně jako země samotná, i podnebí v Austrálii nabízí pestrou paletu možností. Z mých zkušeností je téměř jakýkoliv měsíc v Austrálii vhodný na její objevování, záleží především na oblastech, které byste rádi navštívili, aktivitách a akcích, které byste rádi zažili a celkové náplni Vaší dovolené.


Víte, bez čeho se v Austrálii neobejdete? Bez našeho Velkého průvodce po Austrálii. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Plánujete cestu do Austrálie a chcete vidět místní zvířata ve volné přírodě? Ve článku o australské divočině vám povíme, kde je můžete na svých cestách potkat.

1 Comment

  1. Pingback: Kdy jet do Austrálie? | Travel Akademie

Leave a Reply