Japonsko je zemí harmonie a přírodních krás. Každoročně do této ostrovní země zavítá přes 30 milionů turistů lačnících spatřit divy místní architektury, přijít na kloub všem menším i větším kulturním odlišnostem a nechat svou mysl a tělo prostoupit všudypřítomnou historií. Prastaré zvyky, tradice a dech beroucí architektura ovšem nejsou tím jediným, co pro nás do dnešních dnů uchovaly předchozí generace. Země vycházejícího slunce je totiž doslova pokladnicí přírodních úkazů, o nichž se lidské vynalézavosti a píli může jenom zdát. Pojďme si představit pár z těch méně známých míst (alespoň mezi Evropany), které rozhodně mají svým návštěvníkům co nabídnout!

Velký vodopád v Nači

Jednou z myšlenek původního japonského náboženství šintó je, že všechny přírodní útvary kolem nás obývají rozličná božstva zvaná kami, a proto by lidé měli přírodu, jejíž jsou nedílnou součástí, uctívat a chránit.  Nejinak tomu bylo i v případě vodopádu v Nači, který můžeme spatřit na poloostrově Kii v prefektuře Wakajama.

Vodopád v Nači

Tento 133 metrů vysoký a 13 metrů široký vodopád patří mezi 3 nejkrásnější vodopády v Japonsku (dalšími jsou vodopády Kegon v prefektuře Točigi a Fukuroda v prefektuře Ibaraki). V roce 2004 se mu dokonce dostalo i mezinárodního uznání, když byl spolu s dalšími památkami na poloostrově Kii zapsán na seznam UNESCO. Jak už jsme naznačili, vodopád v Nači byl po staletí uctívanou přírodní památkou, a i proto se v jeho okolí nachází několik volně přístupných buddhistických chrámů a šintoistických svatyň. Nejznámější je pak určitě chrám Seigantodži ze 4. století, jehož třípatrová červená pagoda vyčnívá vysoko nad okolní zelené lesy a jako věrný strážce dohlíží na bezpečí vodopádu Nači.

TIP: Poznejte to nejlepší z Japonska na jednom ze zájezdů do Japonska. Zájezd To nejlepší z Japonska na 9 dní pořídíte od 36 890 Kč. 

Rokle Takačiho

Za dalším divem japonské přírody se přesuneme na ostrov Kjúšú, kde se v prefektuře Mijazaki nachází úzká rokle Takačiho, kterou do čedičových skal během milionů let vytesala svým mocným proudem řeka Gokase. Rokli Takačiho je možno prozkoumat z úrovně vodní hladiny, jelikož poklidná hladina řeky dovoluje návštěvníkům zdolat trasu na vypůjčené loďce. Turisté tak mohou za cenu zhruba 2000 jenů proplout roklí až k 17 metrů vysokému vodopádu Minai no taki.

Rokle Takačiho

Pokud ovšem loďky nepředstavují váš oblíbený dopravní prostředek, můžete zvolit pěší stezku vedoucí podél rokle až k svatyni Takačiho, odkud budete mít dobrý výhled na „dračí šupiny“ připomínající čedičové útvary. Samotná svatyně je spojena s bohyní slunce Amaterasu, která patří k nejdůležitějším božstvům japonské mytologie. O její nezvyklé síle se mohou návštěvníci přesvědčit především v letních měsících, kdy osvětluje bohyně „svými paprsky“ (jak místní občas v žertu označují veřejné osvětlení) okolní stezky a rokli až do 22:00.

Potřebujete poradit s dovolenou do Japonska? Ozvěte se Radku Dymešovi na +420 228 226 302 / japonsko@ckgo2.cz

Pekelné údolí Džigokudani na Hokkaidu

Jak si nejspíš všichni dobře pamatujeme z hodin zeměpisu, Japonsko je zemí sopek. Díky vysoké sopečné aktivitě se po celé zemi vytvořilo mnoho míst, kudy na zemský povrch vyvěrají sirné proudy a horká bahenní jezírka, které doprovází výskyt menších či větších gejzírů horké vody a páry. Taková místa jsou v japonštině lidově přezdívána džigokudani čili pekelná údolí.

Pekelné údolí

Jedno takové pekelné údolí se nachází i na ostrově Hokkaidó poblíž městečka Noboribecu. Zdejší pekelné údolí sice není tak turisticky známé jako to, které se nachází u poblíž olympijského města Nagano v Jamanouči, ale zážitek nabízí minimálně rovnocenný. A to i bez koupajících se sněžných opic.

Ideálním obdobím pro návštěvu Noboribecu je podzim, kdy návštěvníci ocení výhody celoročně teplé říčky Ojunumagawy. Nechat prohřát unavené nohy v horké vodě přírodního onsenu a kochat se okolní pestrobarevnou přírodou pod zlověstným dohledem kamenných soch démonů, kteří zde podle místních legend přebývají, je vskutku neobyčejný zážitek.

Jeskyně Akijošidó

Pokud se někdy vydáte do prefektury Jamaguči k náhorní plošině Akijošidai, zjistíte, že rozlehlé krasové jeskyně nejsou výsadou pouze Jižní Moravy. Vápencová jeskyně Akijošido ukrývající se v podzemí poblíž města Mine je vstupní branou do 10 km dlouhého a až 80 metrů vysokého jeskynního komplexu, který byl vytvořen před více než 300 miliony lety.

Jeskyně Akijošidó

Ke svému jménu přišla jeskyně v roce 1926, kdy ji navštívil císař Akihito a na jeho počest byla vyhlášena Zvláštní přírodní památkou. Svůj podíl na tom jistě měla mimo jiné i skutečnost, že je jeskyní komplex domovem 6 druhů chráněných netopýrů a bezpočtu endemických druhů hmyzu a menších plazů.

Pro návštěvníky je zpřístupněn asi kilometrový úsek, který je přehlídkou nejrůznějších vápencových útvarů, krápníků, podzemních vodopádů a krásných kobaltově modrých přírodních bazénů. Odvážlivci z řad návštěvníků si za příplatek 300 jenů mohou vychutnat výhled na jeskyni z malého přírodního balkónu, k němuž vede kluzká cesta, při jejímž zdolávání není radno polevit na ostražitosti.

Ostrov Jakušima

Na závěr naší cesty po krásách japonské přírody se opět vrátíme na ostrov Kjúšú, respektive na přilehlý ostrůvek Jakušima, jenž správně spadá pod prefekturu Kagošima. Jakušima je jedním z posledních kousků přírody, jejichž návštěva vás doslova přenese zpátky v čase do dob, kdy člověk o své nadvládě na Zemí mohl pouze snít.

Ostrov Jakušima

Tento subtropický ostrov, jehož rozloha je jenom o trochu větší než rozloha Prahy, je takřka celý pokryt hustým cedrovým pralesem, jehož nejstarší části poprvé spatřily sluneční svit již před 7000 lety. Přidáme-li k tomu specifickou faunu, která se zde vyvíjela v naprosté izolaci a svou menší tělesnou stavbou připomíná jakési trpasličí kopie zvířat z pevniny, snadno pochopíme, proč byl ostrov v roce 1993 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Svou zásluhu na uchování této přírodní rezervace mají i místní obyvatelé, kteří se snaží zabránit přílišnému zasahování do místního ekosystému. Populace přibližně 13 tisíc obyvatel tudíž v zájmu ochrany přírody vsadila na obnovitelné zdroje v podobě větrných a vodních elektráren a místní hromadná doprava jezdí pouze na elektřinu. 


Víte, co se Vám bude hodit na cestě do Japonska? Náš Velký průvodce po Japonsku. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Plánujete cestu do Japonsku a přemýšlíte, kdy je nejlepší období vyrazit? Pak si nechte poradit ve článku Kdy na dovolenou do Japonska.

Leave a Reply