Nový Zéland – ceny a náklady na dovolenou

,,Aotearoa“ neboli země dlouhého bílého oblaku, jak se také Novému Zélandu říká, patří mezi dražší země, o tom žádná. Hodně však záleží na tom, jak chcete svou dovolenou pojmout a jaké nároky máte. Pokud si chcete užít luxusní prázdniny, počítejte s vysokými náklady, pokud Vám však stačí objevovat krásy Nové Zélandu a neváháte kvůli tomu slevit z některých svých standardů, dá se tu cestovat poměrně levně a že Nový Zéland za cestování opravdu stojí.

Najdete zde takřka vše. Národní parky, ledovce, fjordy, sopky, písečné duny, termální prameny i ty nejkrásnější pláže, jaké jste kdy viděli. Uvidíte lachtany, tučňáky a když budete mít štěstí, tak třeba i proslulého kiwiho!

Pták Kiwi

Ceny jídla na Novém Zélandu

Za potraviny v supermarketu tu obecně necháte o něco více než v Praze. Překvapivě drahé je především ovoce a zelenina, kdy salátová okurka mimo sezónu stojí i 7 NZD (kurs k září 2019 1 NZD = 15 Kč) a naopak třeba lahodný 500 g hovězí rumpsteak seženete do 10 NZD. Jednou z nejdražších položek je pak alkohol a tabák. Za 50 g zde necháte více než 50 NZD. Nejvýhodnější je nakupovat v Pak´n Save, další dobrou volbou pak může být i Countdown nebo New World. My jsme ve dvou týdně za jídlo v supermarketu utratili průměrně 100 – 150 NZD, ale soustředili jsme se na různé akce a na levnější položky.

Drahé je jíst v restauracích, kde za večeři pro dva utratíte i 100 NZD. Výhodnější bývají speciální denní nabídky zejména ve fast foodech. Fish and chips tak seženete i pod 10 NZD. Neuvěřitelně levné a chutné je ve městěch sushi, kdy si můžete vybrat z pultu plného různých druhů a ceny za kus jsou většinou pod dolar, záleží na tom, jaké sushi si vyberete.

Potřebujete poradit s dovolenou na Nový Zéland? Ozvěte se Tomáši Machálkovi na +420 228 224 382 / novyzeland@ckgo2.cz.

Ceny turistických atrakcí na Novém Zélandu

Nejvýhodnější je využívat server bookme.co.nz. Najdete zde spoustu turistických atrakcí a adrenalinových zážitků za zvýhodněné ceny. Cena letů, plaveb za velrybami či plavání s delfíny se pohybuje většinou okolo 140 NZD. Rafting nebo skydiving bývají ještě dražší.  Další výraznou položkou v rozpočtu jsou ceny takzvaných Great Walks, kdy například Milford Sound Track v sezóně vyjde i na 500 NZD na osobu.

Za rafting si na Zélandu připlatíte

Ceny pronájmu karavanů na Novém Zélandu

Cenově nejvýhodnější je pronajmout si na Novém Zélandu karavan, bohatě stačí i dodávka a s ní procestovat oba ostrovy a rovnou v ní přespávat a také využít k vaření. Ceny pronájmu na den se pohybují různě, záleží také na tom, jaký typ vozidla si zapůjčíte. My jsme nejlevnější možnou dodávku sehnali za 40 NZD na den. Měla sice najeto více než 500 000 km, ale neměli jsme s ní nejmenší problém. Čím novější vozidlo, čím lépe zařízené, tím je pak samozřejmě dražší. Pokud si půjčíte self-contained vozidlo, můžete na určitých místech se svým vozem přespat zdarma, což je možné i s vozidlem, které není self-contained, ale těch míst je mnohem méně.

Pokud neseženete místo, kde můžete přespat zdarma, máte na výběr ze spousty kempů. Ty nejzákladnější vyjdou na 8 NZD na osobu, ale nic zde nemáte, pouze suché záchody, případně tekoucí vodu. Pokud si zvolíte dražší kempy, cena se vyšplhá i ke 30 NZD na osobu a více, ale dostanete zde veškerý komfort. Teplé sprchy, vybavenou kuchyň, splachovací WC i elektřinu. Pokud pro Vás spaní v autě není, za hotely i hostely si připlatíte. Za pokoj pro dva na noc průměrně zaplatíte 100 NZD a více.

Cestovat obytným vozem po Zélandu je zážitek

TIP:  Jsi nadšenec do Pána Prstenů? Vydej se na zájezd na Nový Zéland, například po stopách Pána Prstenů a zažij neuvěřitelné tři týdny na novém Zélandu.  

Ceny letenek na Nový Zéland

Letenky se vyplatí pořizovat s dostatečným časovým předstihem, ideálně již několik měsíců dopředu. Ceny letenek se samozřejmě odvíjí od spousty faktorů, ale průměrně počítejte s cenou za zpáteční letenku cca 18 000 – 23 000 Kč.

Náš měsíční rozpočet

Uvedu příklad našeho měsíčního rozpočtu pro dva, který jsme se však snažili držet v té nejnižší možné cenové kategorii.

Jídlo ze supermarketu: 600 NZD

Jídlo v restauraci: 200 NZD

Pivo ze supermarketu: 120 NZD

Ubytování v kempu: 120 NZD (většinou jsme využívali místa zdarma)

Doprava/Benzin: 480 NZD/měsíc

Mobilní tarif: 70 NZD/měsíc

Zážiky: 500 NZD/ měsíce (spíše jsme si užívali neplacených zážiků)

Což v základu činí cca 2 100 NZD. K tomu je nutné přičíst náklady za půjčení vozidla, trajekt mezi ostrovy, jehož cena se odvíjí i od toho, zda s sebou budete mít auto a jaké, cestovní pojištění a letenky, takže suma sumárum se částka může vyšplhat na 70 000 Kč a více na osobu a pak se zvyšuje podle toho, co chcete dělat a jaké máte nároky. Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Nový Zéland? Náš Velký průvodce po Novém Zélandu. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Další tipy pro výběr vhodné doby k cestě po Novém Zélandu naleznete ve článku Kdy vyrazit na Nový Zéland.

Leave a Reply