Ahoj cestovatelé, rozhodl jsem se s Vámi podělit o pár zajímavých míst, na které byste možná při plánování dovolené na Novém Zélandu sami nenarazili. Možná si nejste jistí, zda je do svého itineráře zařadit. Jedná se o místa mimo tradiční trasy, která jsem osobně navštívil a mám na všechna z nich krásné vzpomínky. Nejedná se nutně o nejznámější nebo nejkrásnější místa Nového Zélandu, ale o místa, která jsou něčím zvláštní, jedinečná nebo ve mně zanechaly výjimečné vzpomínky. Doporučil bych je cestovatelům, kteří mají na cestování dostatek času a možnost flexibility.

Severní ostrov

Coromandel – Pláž New Chums

Poloostrov Coromandel na Severním ostrově východně od Aucklandu je už dnes tak trochu cestovatelská klasika. Nejčastěji zde lidé navštěvují skalní útvar v oceánu zvaný Cathedral Cove a pláž Hot Water Beach, kde si můžete v určitých hodinách vykopat do písku jámu, která se naplní horkou podzemní vodou.

Kousek od vesnice Whangapoua na severu Coromandelu se nachází nádherná pláž New Chums Beach, kterou rád doporučuje zdejší majitel kempu Earl. Nejprve přeskáčete řadu balvanů a půjdete úzkou pěšinkou skrz džungli. Na konci vylezete na pláži, kde budete s otevřenou pusou nevěřícně hledět na tu nádheru, která se před vámi rozprostře. Lidí tam chodí naprosté minimum a vy si budete připadat jako v ráji. Jestli máte cestu kolem, určitě nevynechejte!

Pláž New Chums

Karanghake gorge

Mezi městečky Waihi a Paeroa naleznete soutěsku Karanghake gorge. Jedná se o turisticky oblíbenější a vyhledávanější místo, ale byla by škoda jej vynechat. V této soutěsce je několik variant procházek skrze dříve zlatokopeckou krajinu. Budete se procházet mezi kapradinami obklopeni pozůstatky kolejnic, důlních vozíků a divokou říčkou. Nezapomeňte si vzít baterku, jelikož budete procházet i skalními tunely pro důlní vozíky. je zde naprostá tma a také 1100m dlouhý tunel, který dříve sloužil jako železniční. Tohle opravdu stojí za to!

Soutěska Karanghake

Vodopády Wairere Falls

Pokud pojedete z Coromandelu na jih směr Rotorua, zhruba v půli cesty se nachází vodopády Wairere. Nejprve budete v autě hledat, kde odbočit. V dáli pak uvidíte na obzoru monstrózní vodopád, až vás to zarazí. Fantastická je už samotná cesta k němu. Jedná se o trasu fyzicky náročnější, jelikož neustále stoupáte lesní pěšinkou a také po schodech. Ale divoká krajina plná kapradin, balvanů a mostky přes divokou říčku je přesně to, co na Novém Zélandu chcete vidět. Na závěr přijde odměna v podobě samotného vodopádu.

Vodopády Wairere Falls

TIP: Pronajměte si karavan na Novém Zélandu a vydejte se objevovat nevšední a neznámá místa obou ostrovů.  

Forgotten World Highway

Chcete si na chvíli připadat jako v Jurském parku? Navštivte „Ztracený svět“ – Forgotten World. Jedná se o oblast silnice č.43 na západ od Taupa a NP Tongariro mezi městy Taumarunui a Stratford. 

Jízda touto cestou vám nabídne opuštěnou krajinu, která připomíná divokou džungli. Přejíždět budete staré mosty, projedete velkým množstvím tunelů ve skále a na konci se před Vámi zjeví i Mt. Taranaki v místě, kde se natáčel film Poslední Samuraj. Zdejší kuriozitou je autonomní stát Republika Whangamomona, kde si nechte dát razítko do pasu v centru lokálního dění – zdejším hotelu. Dozvíte se také, že zde jako prezident vládl i kozel Billy Gumboot.

Oblast kolem silnice č.43

Potřebujete poradit s dovolenou na Nový Zéland? Ozvěte se Tomáši Machálkovi na +420 228 224 382 / novyzeland@ckgo2.cz.

Jižní ostrov

Farewell Spit

Farewell Spit je písečná kosa na severozápadě Jižního ostrova. Součástí této písečné kosy je i chráněná ptačí rezervace. Je možné se zde až do určitého bodu volně procházet. Dále vás pak pustí jen ve speciálně upraveném autobusu zdejšího operátora. Veřejně přístupná část však pro životní dobrodružství bohatě stačí.

Nejprve půjdete po jedné straně písečné kosy, kde v písku uvidíte tisíce malých mušlí. Potom ale přijde ta hlavní zábava -musíte se dostat skrze písečné duny na druhou stranu písečné kosy. Budete si připadat jako ztracený poutník na Sahaře, krajina je zde opravdu magická. Pokud se vám podaří dostat na druhou stranu, budete odměněni nekonečně širokou a dlouhou pláží, po které půjdete nazpět. Možná vás zastihne i písečná bouře. Je to místo jako z jiné planety.

Písečná kosa Farewell Split

Takaka – Pupu Hydro Walkway

Pokud vyrazíte na Farewell Spit, pojedete i přes městečko Takaka. Nejenže tam dělají výborné horké mléko s čokoládovou rybičkou, ale mají tam i krásnou přírodní procházku Pupu Hydro Walkway. Vydáte se zdejším kapradinovým lesem do kopce, až se dostanete k uměle vytvořenému vodnímu akvaduktu, který se klikatí po úbočí zdejšího strmého svahu. Na hraně akvaduktu je vybudovaná úzká turistická stezka, po které budete chodit.

Je to opravdu skvělá a nevšední procházka. Ještě než na Pupu Hydro Walkway vyrazíte, ověřte si v infocentru v Takaka stav vody a průjezdnost silnice. Cestu totiž při vysokém stavu vody křižuje říční koryto, skrze které auta z autopůjčovny nesmějí.

Procházka k akvaduktu Takaka-Pupu Hydro Walkway

St Bathans – Jezero Blue Lake

Severovýchodně od městečka Alexandra v Central Otago projedete městečkem Ophir a budete pokračovat dále do vesničky St Bathans, která byla kdysi pohlcena zlatou horečkou. Nyní zde žije jen pár obyvatel. Hned u vesničky je nádherné jezero Blue Lake vytvořené zlatokopeckou činností.

Jezero je  zasazené mezi bělostné skalní stěny a stezka, kterou kolem něj půjdete, připomíná měsíční krajinu. Při troše fantazie si krajinu můžete připodobnit westernovým filmům, kdy každou chvíli očekáváte přepadení indiány. Jezero má průzračně tyrkysovou vodu a naleznete zde příjemný únik od všedních starostí.

Jezero Blue Lake

Southland – Slope point – nejjižnější místo Nového Zélandu

Oblast Southland na jihu Jižního ostrova je sama o sobě cestováním mimo tradiční trasy a vydala by na samostatný článek. Na tuto oblast však mnohým cestovatelům nezbývá čas. Pokud máte několik dní navíc, investujte je právě do této oblasti. Budete bohatě odměněni zejména zdejší faunou – setkáte se s tučňáky, lachtany a delfíny.

Nejjižnějším bodem Nového Zélandu, který se nachází právě v oblasti Southland, je místo zvané Slope Point. Z parkoviště půjdete divokou a větry ošlehanou pastvinou s ovečkami místního farmáře až dorazíte k masivnímu srázu dolů do oceánu. Dále už to opravdu nejde, jak vás upozorňuje cedule, na které se píše, že tímto směrem je již pouze Antarktida.

Nejjižnější bod Nového Zélandu

Tomáš Machálek


Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Nový Zéland? Náš Velký průvodce po Novém Zélandu. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.


Plánujete se vydat na Nový Zéland a zajímá vás, jak finančně náročná tato cesta bude? Odpověď naleznete ve článku Nový Zéland – ceny a náklady na dovolenou.

Leave a Reply