Získali jste vízum na Nový Zéland? Procestujte ho v campervanu! Tento způsob cestování Vám nejen sníží cestovatelské náklady a to hodně, protože bydlet na Novém Zélandu v hostelech či hotelech je poměrně drahé, ale zároveň Vám to přinese spoustu dalších výhod a otevře nové možnosti.

Výhody self-contained vozidel

Jak jsem již zmínila, bezesporu největší výhodou je snížení nákladů, protože provoz obytného vozu Vás stojí méně, než kdybyste bydleli v hotelech či jiných typech ubytování.

Pokud si půjčíte auto na Novém Zélandu, které je self-contained, což znamená, že má uvnitř přenosné WC, funkční dřez, barel na užitkovou vodu, barel na čistou vodu a odpadkový koš, máte mnohem více možností, kde můžete s vozem zdarma přespat a i když půjčení tohoto typu vozu bude dražší než půjčení vozu bez certifikace self-contained, přinese Vám to více pohodlí a zároveň další úsporu nákladů, protože i kempy na Novém Zélandu bývají dražší.

TIP: Pronájem obytných vozů na Novém Zélandu se vyplatí! Pronajměte si obytný vůz za tu nejlepší cenu a získejte kompletní servis v češtině, GPS v češtině nebo plavu po fiordu Milford Sound.

Typy kempů

Konkrétně jsou na Novém Zélandu dva druhy placených kempů. První jsou takzvané DOC kempy pod záštitou Oddělení ochrany životního prostředí a jsou velmi levné (od 8 do 13 NZD za noc na osobu), také zde najdete pouze základní vybavení, což nejčastěji bývá dřevěná bouda se suchým záchodem.

Dalším typem kempů jsou kempy komerční, plně vybavené, s veškerým komfortem jako jsou teplé sprchy a společná kuchyně. Za tyto kempy si pochopitelně připlatíte a cena se pohybuje kolem 30 NZD na osobu za noc, někdy mnohem více, někdy i méně.

Život v campervanu Vám bezesporu přinese spoustu dalších výhod, tou největší je podle mě svoboda, kterou tento způsob cestování nabízí. Je jen na Vás kam pojedete a kde přenocujete. Rozhodovat se můžete úplně spontánně a je jednoduché měnit plány z hodiny na hodinu. Nic Vás neomezuje!

Chytré aplikace do mobilních telefonů

Doporučuji si stáhnout aplikaci CamperMate či WikiCamps, které Vám nejen ukáží na mapě místa, kde můžete zdarma či za poplatek přenocovat, ale také je zde spoustu tipů, kde seženete sprchy, veřejné toalety, pitnou vodu, WiFi, bankomat, recyklační centra, pračky, ale také je zde zaneseno spoustu zajímavých míst, která můžete na Novém Zélandu navštívit a základní informace o nich. Upřímně si bez nich neumím život na Novém Zélandu představit.

Nejkrásnější silnice Nového Zélandu

Běžný den v obytném voze vypadá asi tak, že se ráno probudíte, nejlépe hodně brzy, aby den byl co nejdelší, připravíte si na svém plynovém vařiči snídani, kávu či čaj, usednete na rozkládací židle ke stolu a kocháte se východem slunce nad nádhernou novozélandskou krajinou. Naplánujete si den a vyrazíte vstříc novým zážitkům.

Litr benzínu na Novém Zélandu stojí 2 – 2,4 NZD, což není moc, ale počítejte s tím, že denně najedete spoustu kilometrů a to se pak trochu prodraží. Určitě si vždy zjistěte, zda máte po cestě nějakou čerpací stanici, protože se Vám může stát, že na ni dlouhou dobu nenarazíte. A pro tyto případy je dobré mít s sebou kanystr s náhradním palivem a pak Vás nemůže nic překvapit. Na Novém Zélandu jsou opravdu krásné silnice vedoucí kolem hor či podél pobřeží a Vy tak budete každých pár kilometrů zastavovat na focení.

Asi nejkrásnější silnice vede z města Queenstown do Glenorchy, tu na své cestě určitě nevynechávejte. Cesta je dlouhá asi 50 km a v serpentinách kopíruje břeh ohromného ledovcového jezera. Právem je označována za jednu z nejkrásnějších silničních tras na světě.

Po cestě u Mount Creighton jsou dvě úžasná místa na přespání pro self-contained vozidla a to přímo u jezera. Nenajdete zde ani toaletu a proto je nutné mít svoji vlastní, ale ten výhled opravdu stojí za to. Vozidla bez certifikace mohou přespat v kempu kousek za Queenstown či pak až v Glenorchy, takže opět je zde vidět výhoda vozidla self-contained.

Gravel Roads

Je třeba si dávat pozor na takzvané Gravel Road neboli nezpevněné štěrkové silnice, které Vás mohou trochu potrápit, ale pravděpodobně se jim nevyhnete. Stačí však jet opatrně a pomalu, mít dostatečný rozestup od ostatních vozidel a neměli byste mít žádný problém.

Po náročném dni stráveném na cestě, večer přijde čas odpočinku, kdy většina vozů dorazí do kempů či na jiná místa určená ke spaní v autech, cestovatelé si připraví večeři a pak si buď čtou, dívají se na film či se seznamují s ostatními cestovateli a sdělují si tipy a zážitky. Většinou v noci není rušno, protože se cestovatelé respektují navzájem a vzhledem k tomu, že všichni vstávají brzy, spát se chodí již kolem desáté, ale je jen na Vás, jaké si to uděláte a jak svou cestu a život v campervanu pojmete.


Pokud Vás láká navštívit Nový Zéland a přemýšlíte kam přesně vyrazit, tak se nechte insirovat fotoreportem z Jižního ostrova.

Potřebujete poradit s dovolenou na Nový Zéland? Ozvěte se Tomáši Machálkovi na +420 228 224 382 / novyzeland@ckgo2.cz


Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Nový Zéland? Náš Velký průvodce po Novém Zélandu. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

1 Comment

Leave a Reply