Chystáte se zdolat nejvyšší horu Japonska? V tomto článku Vám napovíme pár rad a tipů k úspěšnému zdolání hory Fuji.

Jedna z věcí, která se mnoha lidem vybaví při slově Japonsko je nepochybně právě hora Fuji. Se svou výškou 3776 m.n.m je nejvyšší horou Japonska a opředena pověstmi japonské mytologie byla inspirací ne jednoho básníka, či malíře. Na popularitě tato okouzlující spící sopka neztrácí, ba naopak, patří mezi hlavní cíle turistů z celého světa. Za dobrého počasí ji lze spatřit dokonce i z 100 kilometrů vzdáleného Tokia, avšak mezi nejpopulárnější destinace pro pozorování hory patří Hakone a oblast pěti jezer. Samotný výstup na horu ročně přiláká okolo 250 – 300 000 lidí během lezecké sezóny, která trvá pouhé dva měsíce, a to od července do začátku září.

Mt Fuji (3,776 m.n.m) – nejvyšší hora Japonska

Na Fuji lze vystoupit po čtyřech trasách – Gotemba Trail, Subashiri Trail, Fujinomiya Trail a Yoshida Trail. Zde se zaměříme na tu poslední a také nejoblíbenější trasu, která je dobře dostupná z Tokia či blízkého Kawaguchiko.

Období

Sezóna pro výstup na Yoshida Trail bývá od 1. července do 10. září (může se posunout vlivem počasí, apod.). V tomto období není Fuji pokryta sněhem a výstup se dá zvládnout bez speciálního vybavení. Celkový výstup není technicky náročný, setkáte se zde s různými věkovými skupinami od dětí až po babičky. V provozu jsou během hlavní lezecké sezóny horské chatky, kde si můžete odpočinout, dokoupit zásoby a zajít na toaletu (placenou). Mimo sezónu obecně není doporučován výstup, a to ani zkušeným lezcům, neboť počasí zde může být nepředvídatelné a hora díky pravidelnému kuželovitému tvaru nemá moc příležitostí k úkrytu.

 Načasování

Obecně se počítá výstup z páté stanice na vrcholek okolo 6-8 hodin a sestup 3-4 hodiny. Výstup a sestup během jednoho dne bez přenocování není ideální a pokud máte možnost, využijte jedné ze skromných chatek k odpočinku. Naplánujte si výstup tak, abyste dorazili do chatky nejpozději mezi 17 – 18 hodinou, abyste si před samotným výstupem pořádně odpočinuli. Dejte si večeři a zhruba hodinku odpočinku než půjdete spát. V chatce buďte ohleduplní vůči ostatním a snažte se nebýt hluční. Skromné chatky slouží ke krátkému odpočinku před výstupem a jsou uzpůsobeny tak, aby pojmuly co nejvíce lidí. Počítejte tedy s tím, že pokud nemáte zrovna soukromou komůrku, budete sdílet místnost se spoustou dalších lidí. V chatkách jsou již přichystány přikrývky či spacáky, takže ty s sebou brát nemusíte. Naopak voda je nedostatkovým zbožím a nelze se vysprchovat ani si pořádně umýt ruce.

Japonské kari k večeři

Pokud máte možnost, k noclehu si přiobjednejte také večeři a snídani. Ušetříte tak místo v batohu a ještě si dopřejete teplou plnohodnotnou večeři – většinou v podobě japonského karé s rýží. Na snídani pak jednoduché bentó, které si vezmete s sebou. Rezervaci ubytování je dobré provést dopředu buďto telefonicky nebo přes webové stránky chatek. S rezervací mohou pomoci také v informačním centru po příjezdu do 5té stanice.

TIP doprava:

Autobusy z tokijského Shinjuku jezdí přímo do 5. stanice několikrát denně, jedna cesta stojí 2900 JPY a cesta trvá cca 2,5 hodiny. Lístky je dobré zakoupit s dostatečným předstihem, lze i online. Pokud jedete z Kawaguchiko autobus odjíždí ze 7. nástupiště 1x – 2x za hodinu. Před nástupem si zakupte jízdenku buď jednosměrnou (1540 JPY) nebo zpáteční (2300 JPY). Cesta trvá přibližně 1 hodinu.

Východ slunce

Pokud se chystáte na východ slunce, naplánujte si začátek druhé části výstupu okolo půlnoci – 1 ráno (záleží na poloze chatky). Od Původní 8. stanice (Original 8th Station) se spojuje Yoshida Trail se Subashiri Trail a je potřeba se připravit na davy lidí. Odtud se již postupuje až k vrcholku prakticky ve frontě. Zde hrozí ochlazení těla a riziko vzniku výškové nemoci, proto se nezapomeňte teple obléci. Fronty výstup značně zpomalí a je dobré počítat s rezervou alespoň 30 minut – hodina. Není však dobré být na vrcholku příliš brzy, kvůli nízké teplotě (lze očekávat okolo 0-5 stupňů).

Abyste spatřili východ slunce, nemusíte spěchat až na vrcholek hory, Yoshida Trail má tu výhodu, že východ slunce lze vidět téměř podél celé trasy (záleží na počasí).

Východ slunce z Fuji

Vrcholek hory

Ať už na východ slunce či během dne, výhled z vrcholku je nezapomenutelný a dechberoucí. Po obrubu kráteru se můžete projít dokola a podívat se na výhled do všech světových stran. Celý okruh Vám zabere zhruba 1,5 hodiny. Aby jste vystoupali na nejvyšší bod hory Fuji, vydejte se na protější stranu Yoshida Trail, kterou je Mt. Kengamine s výškou 3775,8 m.n.m. Po cestě narazíte na poštu, která je nejvýše položenou poštou v Japonsku. Rodina a známí tak mohou obdržet pohled s jedinečným poštovním razítkem. V okolí jsou k dostání suvenýry, teplé nápoje a občerstvení. Všechna zařízení, včetně toalet jsou v provozu pouze během sezóny (cca od 10. července do 10. září).

Pohled do vnitřku kráteru na vrcholku

TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů do Japonska s českým průvodcem žijícím přímo v destinaci. Zájezd To nejlepší z Japonska na 9 dní pořídíte od 36 890 Kč. 

Potřebujete poradit s dovolenou do Japonska? Ozvěte se Radku Dymešovi na +420 228 226 302 / japonsko@ckgo2.cz

Sestup

Yoshida Trail představuje dvě cesty, jednu pro výstup a druhou pro sestup. Při výstupu se setkáte s proměnlivým terénem, především úsek mezi 7. – 8. stanicí vyžaduje trochu dovednosti v horolezectví. Při sestupu je terén poměrně jednotvárný, cesta je kamenitá a prašná a kromě toalet toho zde moc není. U 8. stanice se dělí cesta pro sestup na Yoshida Trail a Subashiri Trail, proto se ujistěte, že jdete po správné trase. Během sestupu budou nohy a kolena čelit velkému náporu, pro zmírnění je dobré scházet diagonálně z jedné strany na druhou, aby se zmírnil dopad na kolena.

Co s sebou

Základem úspěšného zdolání je správná výbava. Není nutné se výstupu obávat, avšak je důležité jej nepodceňovat a připravit se co nejlépe.

① Trekové boty – ideálně kotníkové, s pevnou podrážkou

② Funkční oblečení – rychleschnoucí materiály, neprofouknutelné či nepromokavé bundy, dobré jsou také flísové mikiny a péřové bundy, které nezaberou moc místa a poskytnou Vám teplo

③ Pokrývku hlavy – po dobu výstupu nejste chráněni stromy, je důležité se chránit před ostrým sluncem

–       připravte si také teplou čepici, která tělu udrží teplo, na vrcholku může být okolo 0°C a větrno

④ Rukavice – ochrání před zimou a také případným poraněním při lezení

⑤ Brýle – ochrání před sluncem a prachem (hlavně při sestupu)

⑥ Batoh – lehký sportovní batoh (cca 30-40 L), ideálně s obalem na ochranu před deštěm

⑦ Čelovku – především pokud se chystáte na východ slunce (cesta není nijak osvětlena)

⑧ Vodu – dobré počítat cca 1,5 litru na osobu (lze dokoupit i v chatkách)

⑨ Energetické tyčinky, bonbóny, čokoládu – vysokokalorické sladkosti, které po cestě doplní energii

⑩ Peníze – především drobné, 100 JPY mince (na platbu za toalety 200 JPY)

⑪ Pláštěnku

⑫ Ručník

⑬ Šátek nebo masku na ústa – jako ochranu před prachem při sestupu

⑭ Sáček – na odpadky, na hoře nejsou nikde koše, všechny odpadky si berete s sebou zpět

⑮ Mapu

⑯ Power banku – během výstupu si ani v chatkách nelze dobít telefon a spotřeba baterie je vyšší než obvykle

⑰ Vlhčené ubrousky

⑱ Helma – lze zapůjčit po cestě zdarma, ochrání před padajícími kameny a případným zraněním

Skromné ubytování v horské chatce na Fuji

Výšková nemoc

Způsobuje především nedostatečná aklimatizace těla v narůstající nadmořské výšce, což může být nečekaným nepřítelem každého z nás. Projevuje se bolestmi hlavy, malátností, slabostí, pocity na zvracení či zvracením. Výšková nemoc může následně překazit požitek z cesty, či úplně zmařit celý výstup. Zde je pár doporučení jak výškové nemoci předejít:

–       samotná 5tá stanice se nachází v 2300 metrech, a proto je dobré si po příjezdu dát půl hodiny až hodinu na aklimatizaci

–       již od začátku zvolit pomalejší tempo

–       pravidelné přestávky a dostatečný přísun tekutin

–       zhluboka a pomalu dýchat po celou dobu výstupu

–       teple se obléci, aby tělo nevychladlo

–       dostatečný spánek a odpočinek

Pokud začnete cítit nevolnost či další příznaky, zastavte se a dejte si přestávku. Doplňte tekutiny a zhluboka dýchejte. Jestli budou příznaky i nadále přetrvávat, zvažte přerušení výstupu a zahajte sestup.

Poplatky

Výstup na horu Fuji není zpoplatněn, avšak budete požádání o příspěvek v hodnotě 1000 JPY, který poslouží k vylepšení první pomoci, údržbě tras a podobně. Za použití toalety počítejte s poplatkem 200 JPY, který je opět formou příspěvku. Již od páté stanice počítejte také s vysokohorskou přirážkou na veškeré občerstvení, vodu a další (na vrcholku 500 ml vody za 500 JPY – běžně 100 JPY). Chcete-li si z hory odnést zajímavý suvenýr, můžete si zakoupit dřevěné hole. Nejen, že pomohou při výstupu, ale také si je můžete za poplatek nechat podél trasy označit a mít tak důkaz, že jste trasu náležitě absolvovali.

Zranění, nouzové situace

Pokud pocítíte nevolnost nebo se zraníte, můžete pro ošetření využít jednu z chatek u 5., 7. nebo 8. stanice, které poskytují první pomoc. Ve vážnějších případech kontaktujte administrativní centrum 5té stanice.

V případě, že se náhle změní počasí – bouřka, prudký déšť, apod.,  evakuujte se do nejbližší chatky nebo do nouzového úkrytu.

Závěrem

Výhled z vrcholku je nepopsatelný, jedná se o památku, na kterou budete jistojistě vzpomínat. Abyste si jej náležitě užili, vyplatí se výstup nepodceňovat, především nepřepálit tempo hned ze začátku a nebrat si příklad z odvážlivců v džínách a plátěných teniskách. Není však čeho se obávat a není potřeba letitých zkušenosti s vysokohorskou turistikou. Stačí se dobře připravit a výstup bude celoživotním zážitkem. A teď už jen ať přeje počasí 🙂

Výhled z vrcholku Fuji, Japonsko


Pokud plánujete cestu do Japonska, pak se nechte inspirovat našim článkem o TOP 5 opomíjených přírodních divech, kterými vás Japonsko dostane!

Myslíte si, že znáte Japonsko? Zkuste si náš [qsm_link id=2]kvíz[/qsm_link] a uvidíte, jak na tom jste.

Víte, co se Vám bude hodit na cestě do Japonska? Náš Velký průvodce po Japonsku. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply