Provoz ve Vietnamu je dost hektický. Je to logické, protože na ploše 331 tisíc km čtverečních žije okolo 90 milionu lidí a Vietnam je tak jednou z nejlidnatějších zemí světa. A jelikož tu téměř každý vlastní skútr, není těžké si představit, jak to na silnicích asi vypadá. Ulice jsou plné motorek, pravidla-nepravidla a nepřetržité troubení. Já za celý život neviděla tolik nehod, jako ve Vietnamu za necelé dva měsíce. A jak se po Vietnamu dopravovat?

Skútr či motorka

Tento způsob dopravy je vhodný především na kratší vzdálenosti a rozhodně nedoporučuji úplným začátečníkům, i když spousta turistů si skútr poprvé vyzkouší až zde. Provoz je sice plynulý, ale to množství dopravních nehod, které se tu každodenně stanou je opravdu vysoký. Pokud se však pro skútr rozhodnete, vždy si v příslušné půjčovně vše vyzkoušejte než jim dáte peníze. Sama s tím mám špatné zkušenosti. Brzdy, světla, pneumatiky, registrační papíry a podobně, ať pak nejste překvapeni.

Vietnamská hektická doprava

Cena na den se pohybuje v rozmezí 100 000 až 200 000 VND. Budete potřebovat pouze mezinárodní řidičák, který si v ČR obstaráte za 50 Kč. Silnice jsou většinou v dobrém stavu, pouze v odlehlých horských oblastech je to trochu horší. Pokud si chcete vyzkoušet skútr v pověstném vietnamském provozu, ale raději jako spolujezdec, je možnost využít mototaxi, které se zavoláte například přes aplikaci Grab.

Vlak

Cestování vlakem je celkem pohodlné a čisté. Nevýhodou však je jejich pomalost a občas ne přílišná pohodlnost. Jízdní řád je poměrně dobře dodržován a vždy můžete využít možnosti lůžkových vozů. Lůžka jsou maličká, vietnamské velikosti.

Mám zkušenosti pouze s šestilůžkovým kupé a jako 4 Evropani jsme měli co dělat, abychom se vešli. Jízdenky můžete koupit na místě, ale jednodušší je využít web www.12go.asia/en nebo https://vietnam-railway.com/ Typy sedadel ve vietnamských vlacích jsou následující:

Hard seat – tvrdá dřevěná sedadla s klimatizací v kabině

Soft seat – měkká a pohodlná sedadla s klimatizací v kabině

Hard sleeper – tvrdé lůžko v kabině, polštář+pokrývka, sdílené s 3 nebo 5 dalšími lidmi

Soft sleeper – měkké lůžko v kabině, polštář+pokrývka, sdílené s 3 nebo 5 dalšími lidmi

Cesta vlakem po Vietnamu je zážitek

Autobus

Autobus ve Vietnamu seženete skoro všude a to za velice příjemné ceny. Pokud máte možnost vybrat si mezi autobusem či vakem, doporuji autobus. Je to rychlejší a levnější. Existují zde spací autobusy, které jsem si oblíbila. Pokud nemáte na cestování omezený čas, je to nejlevnější přeprava mezi Severním, Středním a Jižním Vietnamem. Autobusy jsou klimatizované, mají dvě uličky a tři řady lůžek, kde nohy následujícího pasažéra jsou pod zády předchozího. Vyšší postavy však mohou mít trochu problém. Autobus seženete i na neturistických místech, stačí se zeptat v hotelu a oni Vám rádi zavolají minibus. Občas je dobré si zarezervovat autobus dopředu na těchto stránkách https://vexere.com/en-US či https://vietnamlocalbus.com/.

Automobil

Půjčovny ve Vietnamu Vám auto bez řidiče nepůjčí a není to bez důvodu. Auto je možné pronajmout si pouze s řidičem, který často nemluví anglicky a proto k němu občas dostanete i průvodce, který většinou zvládne alespoň nějaké základy angličtiny.

TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů do Vietnamu a poznejte místní kulturu a přírodu. Zájezd na vlastní pěst Krásy Vietnamu a relax na plážích v Thajsku pořídíte od 40 890 Kč. 

Potřebujete poradit s dovolenou do Vietnamu? Ozvěte se Aleně Lundové na + 420 228 226 807 / vietnam@ckgo2.cz

Taxi

Taxi je rozšířené v zejména větších městech Vietnamu a funguje zde spousta oficiálních, ale i neoficiálních společností. Jedná se o dražší variantu cestování, ale ceny jsou pořád nižší než v ČR. Taxi však ustupuje do pozadí díky oblíbené službě Grab, kde již dopředu vidíte cenu a nečeká Vás tak otravné smlouvání s řidičem.

Ve Vietnamu si lze objednat jako taxi i motorku

Letadlo

Jedná se o nejrychlejší způsob přepravy mezi největšími vietnamskými městy. Ceny se pohybují mezi 1 500 – 2 000 Kč v rámci vnitrostátních přeletů a například z Hanoje do Saigonu se dostanete za 2 hodiny oproti téměř dvoum dnům v autobuse či vlaku.

Doporučujeme

www.baolau.com, které slouží k rezervaci a vyhledávání dopravních spojů ve Vietnamu a to jak vlakových, autobusových, letadlových i lodních. Po zakoupení e-ticketu si ho uchovejte v mobilu, není nutné si lístek tisknout. Baolau nabízí také lístky do okolních států jako je Kambodža, Laos, Thajsko či Čína.

Ve Vietnamu se Vám nikdy nestane, že byste se neměli jak dopravit z místa A na místo B, protože hromadná doprava tu funguje opravdu skvěle a není nad autentické zážitky z vlaků či autobusů. Šťastnou cestu!Víte, co se Vám bude na cestě do Vietnamu hodit? Náš Průvodce po Vietnamu. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

1 Comment

  1. Pingback: Jak se dopravovat ve Vietnamu | Travel Akademie

Leave a Reply