Záleží jak a kde….

Indické sklony o přestupcích, neřestech a porušování pravidel jsou již známé, ale ne všude jsou respektovány. 

V Indii najdete sedm suchých států, kde s podáváním alkoholu ne vždy každému vyhoví, např. v Biháru, Gujuratu, Mizoramu, Lakshadweepu, Nagalandu, Andhra Pradeshi, Haryaně a Kerale vám alkohol jen tak lehce neprojde. 

Čl.46 Indické ústavy stanoví, že …. stát se musí snažit zavést zákaz konzumace omamných nápojů a drog,… Jinými slovy, ohnivou vodu v Indii prostě nechceme! Na druhou stranu indickými hrdly ročně proteče kolem 200 milionů litrů whisky, což je světový primát. A za další, indická společnost Diageo Plc. se stala největším výrobcem lihovin na světě!

Kingfisher patří k nejpopulárnějším pivům v Indii

Jinými slovy, ohnivou vodu si vzít nenecháme!

V Indii nelze nic moc zobecnit. Většina mých přátel jsou ti, kteří se alkoholu nikdy v životě nedotkli, ale také mám i ty přátele, které se neobejdou bez jediné sklenky dobrého vína během každé návštěvy. 

Pije, pijí, pijeme….

V Indii je o prodeji alkoholu známo, že je díky vysokým daním, cenově velmi drahý. Také získání licence na jeho prodej, vůbec není jednoduchá a ani levná záležitost. Musíte mít správné kontakty a velký balík peněz.

Přesto všechno, poslední statistické údaje dokazují, že se počet konzumentů alkoholu v Indii zdvojnásobil a v současnosti představuje téměř 6 litrů na osobu, za každý rok. Což tady znamená nárůst o téměř 40%. Hlavním důvodem je především vývoj celkové společnosti, individuálního bohatství a rapidní nárůst střední třídy. Silný vliv také samozřejmě pramení ze západního světa.

TIP: Vyrazte na zájezd do Indie, třeba v kombinaci se Srí Lankou. Poznejte hned dvě kultury a unikátní historické památky. 

Jen bohatí si chtějí užívat?

Mýtus! V Indii narazíte na miliony těžce pracujících  dělníků, kteří například musí umět rychle i v nepohodlí usnout, aby si odpočinuli a nabrali sílu do nového dne. Jenže většina z nich pak utápí svou únavu, trable a chmury v každé kapce alkoholu, která zprvu možná pomůže, ale poté se rychle promění v nevyléčitelnou závislost. Navíc cenově levný či doma pálený alkohol rozhodně zdravému člověku neprospívá. Běžně se třeba živitel rodiny změní v závislou a nemocnou bytost, což má pak samozřejmě negativní vliv a dopad na rodinu a nejbližší.

Alkohol jde zkrátka s dobou a je k mání a dostupný všude! Mnohdy se však nevyhýbá ani vegetariánům, natož například i věřícím osobám. A s každým větším počtem a nárůstu závislých se mění i nabídky a servis v oblasti turismu. 

Například hotely a luxusní odvykací centra v Indii velmi dobře prosperují a vyzdvihují svůj nový business. Pod podrobným dohledem lékařů, psychologů a terapeutů vás pak zbaví nejen závislosti na alkoholu a drogách, ale třeba i ze závislosti na jídle či poruchami s příjmem potravy. 

Potřebujete poradit s dovolenou do Nepálu? Ozvěte se Natálii Kubenkové na +420 222 317 874 / indie-nepal@ckgo2.cz

Ani sucho nás nezastaví

Jak již bylo zmíněno v úvodu, celkem v sedmi indických státech panuje přísná prohibice. Nesmí se zde konzumovat alkohol, ale ani jej dovážet. Ovšem jen tehdy pokud nevlastníte speciální povolení či tzv. Liquer permit. Po řádné registraci obdržíte průkaz, který vás opravňuje k oficiální konzumaci alkoholu bez jakýchkoliv možných problémů. Nikdo vás pak nemůže zastavit ani na území, kde panuje striktní prohibice. 

V Indii si zkrátka všichni najdou jednoduchá a možná východiska za každých okolností! 

Od toho se pak odráží i míra přísnosti…

V Kerale obchod s alkoholem jen tak nenajdete, ale v hotelu vám nalijí, co hrdlo ráčí. Pohodlí a servis turistů je zde na prvním místě, ale nutno podotknout, že za vysoké ceny! 

Kerala – Turisté se v hotelech o nedostatek alkohol nemusí bát

Za to v Gujuratu však budete muset přežít v hotelu jen na “soft nápojích” – tedy nabídku nealkoholických nápojů. 

V Gujaratu se totiž narodil Mahatma Gandhi a pieta a hluboká úcta je zde uchovávana navěky. Bez platné legitimace se tady rozhodně riskovat nevyplatí! A pokud vás napadá i bláznivá myšlenka dát si skleničku něčeho dobrého doma – stačí, aby vás nahlásil naštvaný soused a na konci všeho skončíte ve vězení. 

Ale ne každý je tady “svatoušek”  a mnohdy i policie umí v některých případech přivřít oči. Třeba, když je v Indii zrovna před volbami, říkávají všichni kolem s úsměvem, že: “Veselý volič je šťastný volič. A ten pak přivede další, natěšené voliče.” Navíc, pálenka je čirá tekutina. Koho by tedy napadlo, že v průhledných sáčcích není jen voda, že?

Suché dny, při kterých je zakázáno pít alkohol

nám zase až tak nevadí. Nakoupíme zásoby a tím pádem nás žádné náboženské festivaly, nebo státní svátky nepřekvapí. Navíc, luxusní hotely mají samozřejmě výjimky. Turisty si kvůli bohům, nebo oslávám nezávislosti rozhodně nahněvat nechceme. 

Není to vše postavené na hlavu?

No, mnoho věcí v Indii takto působí. I takto zavedený systém přináší výsledky. 

Bihár, je jeden z dalších ze suchých států Indie, který ke striktní prohibici přistoupil až nedávno. Díky tomu již během dvou let snížil počet vražd i loupeží o 20%. Množství dopravních nehod kleslo o 10%. Také zde vzrostly výdaje na domácnost a nákup mléka i ostatních mléčných výrobků. Rapidně narostla i výstavba cihlových domů na vesnicích.

Lepší boží požehnání, než kocovina

Indičtí bohové se vyznačují především tím,  že mají vždy a pro každého otevřenou náruč. To je prostě fakt. Navíc, požádat boha o pomoc v nouzi, či o odpuštění nestojí nic. A v porovnání s alkoholem, vás alespoň druhý den nebolí hlava.


Zajímá vás, jaký je život v Indii? Pak se vám snad bude líbit další článek od Blanky s názvem Jaká je pravá indická svatba? Nahlédněte do fascinujicích tradic Indie.

1 Comment

  1. Pingback: Jak se v Indii dobře a bezpečně najíst | Travel Akademie

Leave a Reply