Vánoce se pomalu blíží. Pokud je toužíte strávit u moře, místo těch našich klasických a jste ochotni vyměnit sníh za bílý písek a slunce, může být právě Bali tím vaším vánočním rájem.

Přesto, že na Bali žijí převážně hinduisté a ti tyhle křesťanské svátky neslaví, staly se Vánoce na Bali dost oblíbenou událostí za posledních pár let. Bali je již delší dobu hodně turistická a oblíbená destinace a ani tady nechybí v obchodech, barech a restauracích vánoční výzdoba a vánoční hudba. A to bychom nebyli v Indonésii, kde dávají velký prostor kreativitě a ta občas může narůst do neuvěřitelných rozměrů i přes Vánoce. Ať už jsou to pestrobarevné blikající vánoční stromky, ozdoby na domech nebo profilové fotky na internetu – člověk občas při pohledu na ně nevěří svým vlastním očí.

Vánoční dekorace seženete i na Bali

Spousta turistů, kteří sem v tomto ročním období zavítají, pak posílá domů vtipné fotky ala Santa na pláži nebo kokosy se Santa čepicí. A nemusíte se bát, že byste na Štědrý večer museli být zavření v hotelu, Bali nabízí spoustu možností, kam zajít na dobrou večeři nebo do baru či party. A jak se dá strávit vánoční dovolená na Bali? Zde je pár tipů:

PROLENOŠTE DEN

Jedním z hlavních důvodů, proč spoustu lidí jezdí na Bali, je jeho široký výběr luxusního, ale cenově dostupného ubytování. Ubytujte se v soukromých bungalovech u pláže, vilách se soukromými bazény nebo v resortech na útesech za méně než 100 USD a užijte si Vánoce více exoticky. Odpočívejte, uvolněte vaše celoroční napětí a užívejte si tropického slunce a nádherných výhledů. Možná vám bude připadat zvláštní slavit Vánoce v tropech, kde není sníh, ale věřte, že i na Bali se dá dostat do sváteční nálady – stačí se jen připojit k akcím, které pořádají hotely či resorty, obdivovat slavnostní dekorace nebo se sejít s přáteli a rodinou na skvělé jídlo a užít si tak více vánoční atmosféru.

Vánoce na pláži

ZAJDĚTE SI NA NÁKUPY

Bez ohledu na to, zda jste nákupní maniaci či nikoliv, na Bali se jezdí na nákupy, takže vás určitě neminou. A vánoční nákupy na Bali nejsou tak stresující jako u nás. Za prvé, najdete tu velké množství skvělých věcí, jak dovezených nebo vyráběných přímo na Bali. Za druhé, každý si tu najde ten svůj kousek podle svého vkusu. Za třetí, váš rozpočet to nezruinuje. Zkuste designové a luxusní obchody v Seminyaku nebo v Ubudu. Kdo dává přednost spíše místním suvenýrům, umělecký místní trh Sukawati nedaleko Ubudu je pro vás jako dělaný. Ale je to docela výzva a budete potřebovat více času, abyste si dostatečně vybrali z nesčetných možností a nabídek. Ceny jsou tu oproti obchodům hodně nízké, ještě si je navíc sami usmlouváte a nemusíte se tak moc rozhodovat, co tam nechat a co si koupit.

Potřebujete poradit s dovolenou v Indonésii? Ozvěte se Adě Tzonevě na + 420 226 633 912 / indonesie@ckgo2.cz.

DOPŘEJTE SI VÁNOČNÍ HODY

Ayam rica-rica

Vánoce v Indonésii jsou pro křesťany něco jako konec ramadánu pro muslimy. Sejde se celá rodina a jídla je najednou tolik, že už po pár hodinách člověk nedokáže ani zvednout lžíci. V každé oblasti se jedí jiné tradiční pokrmy, ale bramborový salát tu nečekejte. Typické jídlo například v Manadu, Sulawesi je ayam rica-rica, kuře s pikantní omáčkou a rýží. Velice často se jí ale vepřové maso nebo ryby, jak jinak než s rýží.

Cukroví tu nechybí, ale od toho našeho se liší – oblíbené jsou sněhové princezny (něco jako naše rohlíčky obalené v cukru) nebo vyhlášený máslový koláč klappentaart. Pokud dáváte přednost více západnější kuchyni, mnoho restaurací nabízí spoustu typů na vánoční večeři, oběd nebo brunch. Jemme restaurace v Petitenget je jedna z nejvyhledávanějších kvůli svým pečením od hovězího přes jehněčí, zejména během vánočního volna. Zatímco v Bali Beach Shack najdete skvělý vánoční bufet. Pokud chcete zkusit více slavnostní jídlo v balijském stylu, vyzkoušejte v La Lucciola slavná pečená balijská kachní prsa a čerstvé mořské plody. Nezapomeňte si ale udělat rezervaci!

PARTY

Co by to bylo za Vánoce a dovolenou, kdybyste si ji pořádně neužili? Říká se, že na Bali není den, který není vhodný na party, a na Vánoce máte skvělou příležitost k oslavám. Bary a kluby se pokoušejí navzájem nalákat na ty nejlepší a nejživější party na ostrově. Dost vysoká konkurence a rivalita pak nabízí turistům širokou nabídku skvělých akcí – od hudby, koncerty přes dobré koktejly.

Vánoční koktejl na pláži

Každé místo nabízí na každém rohu nějakou svoji vánoční specialitu. Pokud vám nevadí davy na party, zkuste Cocoon Beach Club nebo Ku De Ta v Seminyaku.

JÓGA

Pokud nejste úplně na večírky nebo jste to naopak přehnali s koktejly a chcete udělat něco spirituálního pro sebe, můžete zkusit speciální vánoční jógový retreat. Ano, i přes Vánoce se dá udělat něco pro vaše tělo. Dejte přednost uklidňující meditaci a uzdravení čakry před hlasitou hudbou a alkoholem a přivítejte nový rok se svěží, novou a posílenou myslí. Kookaburra jóga v Ubudu nabízí týdenní předvánoční kurzy či různé hodiny pro začátečníky či pokročilé, meditace, dechová cvičení nebo tradiční léčení.

TIP: Vydejte se na zájezd na Bali a poznejte místní kulturu, památky a současně nádherné pláže. Vybrat si můžete z celé řady poznávacích nebo pobytových zájezdů. 

SLEDUJTE OHŇOSTROJ NA PLÁŽI

Indonésané rádi osvětlují oblohu ohňostrojem při každé zvláštní příležitost – Nový rok, Vánoce, čínský Nový rok, Den nezávislosti a další. Pokud si vyberete jednu z pláží ležící na západě Bali, jako je Kuta nebo Canggu, můžete zahájit oslavy spolu s nádherným západem slunce a zároveň si zajistit nejlepší místo na pozorování ohňostroje.

Ohňostroj na Bali

Plánujete cestu na Bali a hledáte inspiraci? Ve článku 8 zajímavostí, které uvidíte jen na Bali se dozvíte o unikátních věcech, které nikde jinde na světě nezažijete.

A nezapomeňte si stáhnout Průvodce po Bali. Stačí kliknout na odkaz nabo na samotný obrázek a máte ho zdarma.


Leave a Reply