Jana Švejdová žije na Bali už 4 roky. Kromě průvodcování klientů CK Go2 se věnuje cestování a poznávání indonéské kultury. Poznejte Bali jejíma očima. 

Jano, na Bali se každý rok vydává stále více Čechů. Proč se z Bali stalo populární turistické centrum? 

Co tomu podle tebe přispělo? Bali je malý ostrov a nepotřebujete tolik času na jeho procestování. Je hinduistické a turisté se tu cítí bezpečně. Bali se navíc i hodně přizpůsobilo turistům, není problém si tu dát dobrou kávu, pizzu, steak či sushi. Napůl je to tu ještě pořád autentické, ale na druhou stranu tu vše koupíte, dostanete.

Dají se na Bali najít ještě místa bez turistů na klidnou dovolenou? Máš nějaké tipy na neobjevená místa? 

Místa? Ano, stále jsou zde místa, kam zatím turisté moc nejezdí. Místa v horách, západ Bali, na jihu již bohužel ne. Tipy si ale nechám pro sebe. 

I na Bali pořád ještě existují skrytá místa

Bali to je plážování dovolená, poznávání místních památek nebo objevování spirituálních míst v Ubudu. Vidíš na Bali ještě další potenciál? Například dovolenou s dětmi, adrenalinovou dovolenou, atd.? 

V posledních letech začalo jezdit více rodin na dovolenou s dětmi na Bali. Jak jsem říkala/psala na začátku, Bali je bezpečné a ani s dětmi není problém po Bali cestovat. Je tu spousta míst, která se dají s dětmi navštívit a není nutné být po celou dobu jen na jednom místě (např. rafty na řece Telaga Waja, sopka Batur, ptačí park, safari, šnorchlování atd.) Adrenalin zažijete, když si půjčíte motorku:)

Rafting na řece Telaga Waja

Jaký je pro tebe život na Bali? Můžeš vyjmenovat rozdíly mezi naším životem a životem na Bali, které tě nejvíc dostaly? 

Život na Bali není vůbec stresující, není to život, jak ho známe z Evropy. Vše má svůj čas. Někomu toto tempo vyhovuje více, někomu naopak vůbec. Největší rozdíl je asi v tom, že čas tu nemá žádný význam. Balijci si nic neplánují, neumějí to. Žijí okamžikem. Více si umí život užít. 

Potřebujete poradit s dovolenou v Indonésii? Ozvěte se Adě Tzonevě na + 420 226 633 912 / indonesie@ckgo2.cz.

Existuje něco, co tě u místních obyvatel Bali stále překvapuje? 

Pořád mě překvapuje, kolik svého času Balijci věnují ceremoniím. Je úplně jedno, co je za den – rodina a ceremonie jsou zkrátka nejdůležitější věci pro místní obyvatele.

Ceremonie se neobejdou bez množství barevných obětinek

Můžeš vyjmenovat několik věcí, které se ti na indonéském životě vyloženě líbí a naopak něco, co ti na Bali chybí? 

Mám tu více času pro sebe, nikam se nespěchá. Je tu pořád teplo. Lidé jsou usměvaví a vždy vám pomohou. Chybí mi – kino, divadlo, galerie, procházky v lese, projížďky na kole.

Tvou prací je průvodcování menších skupin i individuálních turistů na Bali. Na co klienti nejvíce ptají a co je zajímá? Co se klienti mohou dozvědět, když s tebou stráví den či více? 

Nejvíc je zajímá, jak místní žijí – rodina, děti, škola, jak to chodí na vesnici, jaký mají plat. Takové ty běžné věci. Snažím se s místními hodně mluvit, abych pak mohla českým turistům předat informace navíc a ne jen to, co se dá najít v průvodci.

Vybavuješ si nějaké zajímavé zážitky s klienty? Zažili jste nějaký zajímavý moment nebo místo pro inspiraci? 

Jednou jsme byli pozváni na svatbu ke kamarádovi a to byl pro klienty velký zážitek. Nebo návštěva školy. Klienti přivezli věci pro děti, tak jsem je pak vzala do místní školy. To jsou zážitky, které nezažijete každý den, ale o to víc si je pak pamatujete. 

Máš nějaký oblíbený zájezd na Bali nebo výlet z dílny CK Go2, který by jsi mohla čtenářům doporučit? Velká cesta po Indonésii (Bali, Komodo, Sumatra), Tasmánie, šnorchlování na Jelením ostrově (Pemuteran, Bali).


Plánujete cestu do Indonésie? To se Vám pak bude náramně hodit náš Velký průvodce po Bali a Indonésii. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply