Jak už to tak bývá, mnoho cestovatelů před tím, než se vydají na dovolenou na Srí Lanku hledají užitečné informace o tom, kdy je nejlepší doba a nejvhodnější termín navštívit tento tropický ráj, aby jejich cesta splnila veškerá očekávání.

Počasí a podnebí Srí Lanky

Největší vliv na pohodlné cestování má bezpodmínečně počasí. Počasí na Srí Lance je odjakživa nepředvídatelné a lze velmi těžko určit předpověď  i pouhý den dopředu. Pravdou ale je, že díky tomu zažijete na svých cestách opravdové dobrodružství.

Tropické podnebí se na tomto ostrově běžně projevuje střídavým obdobím sucha a dešťů. Zároveň je zde značný výskyt monzunů a dešťových srážek, které ovlivňují v centrálních oblastech vlhkost vzduchu. Průměrné denní teploty se obvykle pohybují okolo 25 °C do 35 °C během celého roku. Někdy uvedené teploty mohou přesáhnout maximum a vyskočit až na extrémní teploty horka 41°C, což bylo nedávným překvapením a vyhlášenou událostí tohoto roku, ze dne 22. března 2019, dle zdrojů meteorologické stanice Srí Lanky.

V pobřežních oblastech v blízkosti oceánu jsou tyto teploty naprosto ideálními pro strávení pobytu na pláži. Na rozdíl od rušného cestování v centru Kolomba, kde vysoké teploty přes den zatěžují lidský organismus a ovlivňují tak funkce několika důležitým orgánům v lidském těle. Vlivem horka a vysokých teplot během cestování může dojít např. k většímu výskytu otoků končetin, rozšiřování cév, nízký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, nedostatek tekutin – dehydratace či neříjemné pocity omdlení aj.

Není lepší hydratace než čerstvá kokosová voda

Každopádně ať už cestujete kamkoliv do oblastí v tropickém pásmu, vždy je nutné dodržovat kvalitní pitný režim na Srí Lance v průběhu celého dne a také nezapomínat na osvěžování. Nejpříjemnějším osvěžováním může být bezpodmínečně plavání či surfování v moři a kvalitní drink v podobě královského kokosu, který je na Srí Lance velmi oblíbeným. Nejvhodnějšími nápoji jsou především obyčejná neperlivá voda, bylinkové čaje anebo třeba silně ředěné ovocné džusy, které vám přes den spraví chuť a zamezí tak nepříjemnému pocitu sucha v ústech.

srí-lanka-počasí

Srí Lanka není ale jen tropický plážový ráj, ale nachází se v ní také přenádherná horská scenérie s nezapomenutelnými výhledy na čajové plantáže a ukryté vodopády uprostřed džungle, které jsou dokonalými turistickými tipy pro všechny milovníky horské turistiky a trekingu. Počasí je v těchto oblastech, převážně např. v Nuwara Eliya, Ella či Horton Plains o něco chladnější, s větším výskytem dešťových přeháněk, každodenní mlhy a silného nárazového větru. Noční či brzké ranní teploty zde klesají až na teploty okolo 10 °C.

Vhodná doba pro cestování a pobytu na plážích

Cestování po Srí Lance se vyjímá svou bohatou rozmanitostí sportovních i adrenalinových aktivit, gurmánských zážitků, božskou ayurvedou a objevováním přírodních krás i divokého safari, která tato země nabízí.  

Hlavní turistická sezóna na Srí Lance obvykle začíná v polovině prosince a končí na konci února. V tomto období má také většina hotelů vysoké taxy za ubytování a další servis.

Na prvním místě mezi nejoblíbenější vyhledávané turistické oblasti patří rozhodně srí lanské pláže. Pokud se rozhodnete vydat na Srí Lanku za surfováním měli byste rozhodně vyrazit na východní pobřeží do Arugam Bay, což je jedno z nejpopulárnějších surfařských míst nedaleko jižního města Pottuvil.

Hammock tied between coconut trees at Arugam Bay beach.

Ideální doba pro navštívení je v období květen – říjen, kdy z hlediska počasí je tato oblast pro surfování tou nejvyhledávanější. Mezi další možné sportovní aktivity zde patří šnorchlování a potápění. K objevování mořského světa a živočichů rozhodně doporučujeme navštívit národní park Pigeon Island, což je jeden z nejkrásnějších korálových ostrovů Srí Lanky, kde se můžete potápět s mořskými želvami a také se spousty druhů barevných rybiček.

V období tzv. Peak Winter Season, převážně v zimních měsících od prosince až do dubna je nejlepší volbou zavítat na jihozápadní pobřeží Srí Lanky. Mezi nejoblíbenější pláže z hlediska sportovních aktivit, čistoty okolí a návštěvnosti zde patří – Hikkaduwa, Unawatuna, Koggala, Welligama, Ahungalla či Bentota.

Empty wide clean beach with palms, Kamburugamuwa, Mirissa, Sri Lanka

Pláže Hikkaduwa a Ahungalla nabízí mimo surfování a relax na pláži také možnost návštěvy nejznámějších středisek a rezervací pro ochranu mořských želv. Zde je k dispozici pro návštěvníky podrobný výklad o životním cyklu a ochraně mnoha ohrožených druhů. Dále noční exkurze po plážích, za účelem vidět kladení vajec do písku a vylézání mnoha želv ven z oceánu a následné denní vypouštění malých novorozených želviček zpět. Pro návštěvníky jsou tato místa vyhledávaná také pro dobrovolnické stáže a možnosti účastnit se na několika záchranných projektech. Pro běžné turisty jsou tato místa oblíbená také zejména díky ojedinělé šanci, kde si pořídit originální fotografie, pochovat si či pohladit želvu a obohatit se tak o nezapomenutelné vzpomínky.

TIP: Vydejte se na Srí Lanku a poznejte místní tradice a zvyky. Na zájezdech na Srí Lanku si užijete památky a relax na pláži. Dovolenou na Srí Lance pořídíte už od 35 970 Kč za 11 dní.

Delfíni, velryby, mořský svět

V nejteplejších měsících, od listopadu až do dubna, se na Srí Lance podnikají vyhlášené výlety lodí za modrými velrybami a delfíny. Tyto vzácné velikány můžete spatřit na vlastní oči nedaleko pláže v Mirisse nacházející se na jihu ostrova. Mimo jiné je tato pláž vyhlášená také pro dokonalé surfování či surfařské lekce pro začátečníky a pro nejlepší plážové party večírky.

velryby-sri-lanka

Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Srí Lanku? Náš Velký průvodce po Srí Lance. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Plánujete si vytvořit vlastní itinerář na vaši dovolenou na Srí Lance? Připravili jsme pro vás 8 tipů k perfetnímu itineráři tak, aby jste poznali tuto zemi co možná nejlépe.

1 Comment

  1. Pingback: Kdy jet na Srí Lanku aneb Jak nezmoknout | Travel Akademie

Leave a Reply