V Hong Kongu žije přes 7 milionů lidí na 1 100 km2. Zároveň 75% této rozlohy je stále tvořeno přírodními plochami. Při této hustotě obyvatel je tudíž ne zcela jednoduché nalézt místo, kde budete sami. Nebo budete mít dokonce pro sebe skoro celou pláž.

Hong Kong není úplně typickou plážovou destinací, jelikož je známý zejména pro své obchodní zóny, obří mrakodrapy a pulzující ulice. Navíc velká část pobřeží v centru je využívána jako přístav. I přesto jsou v Hong Kongu místa, kde si můžete užít pláž a koupání v Jihočínském moři.

Pláž Repulse Bay v Hong Kongu

Hong Kong Island

Hong Kong Island je hlavním centrem celého města, ale i zde můžete nalézt několik míst ke koupání, zejména na jihu ostrova. Oblíbenými plážemi jsou například pláže Big Wave Beach a Shek O Beach, které se nachází na jihovýchodní straně ostrova, hned pod ikonickou „Dragon’s Back“ trail. Jedná se o stezku po hřebeni, který z dálky připomíná právě dračí hřbet, a nabízí výhled na Hong Kong Island a jeho okolí. Tyto dvě pláže se nachází na začátku a konci této trasy – záleží v jakém směru se rozhodnete stezku projít.

Pláž Big Wave v Hong Kongu

Na obě pláže, stejně jako k „Dragon’s back“, se dá ale také dostat autobusem z MTR stanice Shau Kei Wan, jízda trvá zhruba půl hodiny. Pláže představují příjemnou možnost zchlazení po zdolání hřebenu, ale vzhledem k jejich popularitě jsou poměrně plné a v moři vám rozhodně bude dělat společnost sem tam nějaký odpadek.

Podobně je na tom také oblíbená Repulse Bay Beach, která se nachází na jihu ostrova, kousek od zábavního Ocean Parku. Plusem této pláže je její dostupnost – 40 minut autobusem z Causeway Bay MTR stanice nebo pár minut Uberem. Pláž ovšem leží v blízkosti několika hotelů a obchodního centra, tudíž i zde je více lidí a s tím související nečistoty ve vodě a v písku.

TIP: Udělejte si stop-over v Hong Kongu a poznejte místní pláže a památky. Kromě známých i méně známých plážích můžete poznat vrchol Mt. Victoria nebo zátoku Victoria Harbour. Stop-over můžete udělat v rámci jednoho ze zájezdů do Asie

Koupání bez lidí

Pokud upřednostňujete ale soukromější pláže a nevadí vám delší cesta, určitě je nejlepší možností vydat se mimo hlavní centrum Hong Kongu – my se vydali přímo do jednoho z hongkongských přírodních parků.

Ham Tin Beach se nachází v Sai Kung Country Parku a z Hong Kong Islandu nám cesta na ni zabrala zhruba dvě hodiny, určitě se tedy vyplatí si udělat na pláž spíše celodenní výlet. Obrovskou výhodou pláže, a důvod proč je pláž tak čistá a téměř bez lidí, je její nedostupnost. Na pláž se totiž nelze dostat autem, pouze pěšky nebo lodí. A asi právě kvůli náročnějšímu přístupu jsme na pláži ani v moři neviděli jediný odpadek a pár stovek metrů dlouhou pláž jsme sdíleli jen s dalšími deseti lidmi.

Výhled z cesty na pláž Ham Tin

Výchozím bodem pro cestu na pláž je Sai Kung Pier, na kterou je možné se dostat zeleným minibusem z MTR stanice Hang Hau (tahle část cesty z centra Hong Kong Islandu zabere zhruba hodinu a půl). V Sai Kung Pier doporučuji doplnit zejména zásoby pitné vody, případně nějakého jídla. Na pláži se sice nachází dva stánky, které jídlo prodávají, ale za lehce vyšší ceny a je nutné platit v hotovosti. Poté je nutné učinit rozhodnutí, zda se vydáte pěšky nebo lodí.

Pro pěší cestu je potřeba se nejdříve dostat do samotného přírodního parku, což mohou pouze místní a je tudíž nutné si vzít místní taxi, které vás zaveze až k Sai Wan Pavillion. Odtud vás čeká zhruba 4 kilometry dlouhý track přírodou. V létě ovšem může být cesta vzhledem k vysoké vlhkosti vzduchu velmi náročná.

Skoro opuštěná pláž Ham Tin

My se proto rozhodli investovat do cesty lodí. Přímo u mol je několik stánků, které nabízí cesty lodí na všechna možná místa v okolí. Určitě je možné se odtud vydat i na některý z bližších ostrůvků, které možná nabízí podobně opuštěné pláže. Ham Tin Beach je ale jedna z nejvzdálenějších lokalit a cesta stojí jedním směrem 150 HKD na osobu. Cena se může zdát vyšší, ale samotná cesta lodí byla zážitkem a stála za to. Jede se zhruba půl hodiny okolo ostrovů přírodního parku a nabízí výhledy jak vystřižené z jurského parku. Věřím, že se cena může různit, ale stále by se měla pohybovat kolem 150 – na cestě zpátky se nám snažili místa prodat za 200 HKD (jelikož to byla poslední loď v 19 h zpátky), ale je důležité se nenechat zbytečně oškubat.

Jak jsem již zmínila, na pláži jsou dva stánky, které nabízejí nudle i rýži na několik způsobů, ale je nutné mít dostatek hotovosti, hlavní jídlo se pohybovalo kolem 60-70 HKD. Pláž jako taková je poměrně rozsáhlá, čistá a téměř bez lidí. Pokud by vám ale nestačila, relativně krátkou procházkou lze dojít na sousední Tai Wan Beach nebo vzdálenější Tung Wan Beach. Zároveň je možné si ve stánku půjčit kempingové vybavení a strávit na pláži noc – to se vám může stát, pokud se nevejdete na poslední loď a nechce se vám jít pěšky zpátky. K večeru se také začaly na kraji pláže objevovat divoké krávy. Ty jsme viděli se procházet i přímo na molu po návratu na Sai Kung Pier.

Pláž Tung Wan

Ham Tin Beach určitě není jedinou „soukromou“ pláží v Hong Kongu a určitě platí, že čím dále se člověk vydá od Hong Kong Island, tím méně lidí bude v přírodě potkávat. Ham Tin Beach nám ale přišla jako skvělým kompromisem vzdálenosti a klidnosti a byl to určitě jeden z našich nejlepších zážitků v Hong Kongu celkově. Určitě tomu přidala i jízda lodí, která zejména večer na cestě zpět připomínala spíše další horskou dráhu z Ocean Parku (tak rychlou, že neexistuje jediná zaostřená fotka), protože kapitána příliš netrápily vysoké vlny.

Leave a Reply