Chystáte se na dva týdny na Srí Lanku a nemůžete se rozhodnout, která místa navštívit? Srí Lanka je velmi pestrá a zajímavá země nabízející vyžití snad pro každého. Zde je několik tipů oblíbených míst, která bychom během dovolené neměli vynechat.

  1. Kandy

Město ležící prakticky ve středu ostrova je náboženským centrem země. Žili zde králové a sem byla z Indie propašována relikvie Buddhova zubu, která je nyní ukryta v nejposvátnějším chrámu země nesoucím její jméno. Chrám Posvátné relikvie Buddhova zubu (Teple of the Sacred Tooth Relic) ale není jediným důvodem, proč se do Kandy sjíždějí i zahraniční turisté.

Velkým kulturním zážitkem jsou i podvečerní představení tradičních kandyjských tanců, které se pořádají v několika kulturních centrech po obvodu Kandyjského jezera.

Nedaleko centra města lze navíc navštívit i jednu z nejpůsobivějších botanických zahrad – Královskou botanickou zahradu Peredeniya.

2. Sigiriya

Sigiriya Rock, nebo také “Lví skála”, je jedním z nejzajímavějších a nejtajuplnějších míst Srí Lanky. Právem je toto místo zapsáno na seznam Unesco. Na vrcholu zvláštně vypadajícího skalního útvaru stojí ruiny královského paláce. A také jsou odtud nádherné výhledy na okolí. Již vystoupat až na vrchol skály je dobrodružstvím a člověk jen žasne, jak se sem lidé v dávných dobách dostávali.

V poslední době se stala populární i sousední hora Pidurangala Rock. Stejně jako Sigiriya Rock je vulkanického původu. Na jejím vrcholu kdysi stávala pagoda. Zbytky pagody jsou nyní zarostlé stromy a houštím. Na úpatí hory stojí buddhistický chrám a kousek pod vrcholem je socha ležícího Buddhy a také ruiny mnišských obydlí.

To, kvůli čemu ale na Pidurangala Rock všichni ještě za tmy míří, je východ slunce a pohled na nasvětlenou kilometr vzdálenou Lví skálu.

V blízkosti Sigiriya se nachází několik dalších zajímavých míst, jako je třeba prastarý jeskynní chrám v Dambulle a nebo rozsáhlý archeologický areál starého královského města Polonnaruwa. I tato místa jsou součástí seznamu Unesco.

Potřebujete poradit s dovolenou na Srí Lanku? Ozvěte se Míši Hanušové na +420 216 216 438 / maledivy-srilanka@ckgo2.cz

3. Východ slunce na Adam’s Peak

Adam’s Peak, neboli Adamova hora je nejposvátnější horou Srí Lanky. Zdvyhá se do výšky 2243 metrů nad mořem a na jejím vrcholu stojí chrám Srí Pada zasvěcený skalnímu úkazu připomínajícímu lidskou stopu. Každé náboženství tento bájný otisk chodidla připisuje někomu jinému. Buddhisté Buddhovi, hinduisté Šivovi a křesťané s muslimy Adamovi.

V hlavní poutní sezoně, která probíhá od prosince do května, na Adamovu horu denně stoupají tisíce poutníků, aby se v chrámu u stopy pomodlili. A není to snadný výstup. Hlavní trasa začínající na úpatí hory v Dalhousii je dlouhá sedm kilometrů a je třeba vystoupat více jak 5200 docela strmých schodů. Stezka klikatící se jako had až na vrchol je nasvětlená a podél ní je otevřená spousta stánků s občerstvením.

Zahraniční návštěvníci se na Adamovu horu vydávají za východem slunce, během nějž je možné spratřit zvláštní stín ve tvaru trojúhelníku, který hora vrhá. Vydat se na Adamovu horu v poutní sezóně patří k velkým folklorním zážitkům.  

4. Jízda vlakem srílanskou vysočinou

Oblíbeným způsobem, jak poznat krásy Srí Lanky, je jízda vlakem. Zvláště železniční trasa spojující Kandy s Badullou je velmi populární a to díky nádherným panoramatickým pohledům na kopcovitou krajinu pokrytou čajovými plantážemi, lesy a pěknými vesničkami. Celá trasa je dlouhá 174 km a vlak jedoucí maximální rychlostí 20 km/ h ji urazí zhruba za osm hodin. V jednom místě se vlak vyšplhá až téměř do 1900 metrů nad mořem.

I když jsou vagony většinou nacpané k prasknutí a mnohdy se stojí v uličce a sedí na schůdku ve dveřích, málokdo se neprojede alespoň částí trasy. Říká se, že nejhezčí úsek je mezi Ellou a Hattonem.

Součástí vlakové soupravy je i první třída, největší zážitek ale budeme mít z jízdy třetí třídou, kterou procházejí prodavači občerstvení a místní lidé se rádi dávají do řeči.

TIP: Vydejte se na zájezd na Srí Lanku a poznejte ty nejlepší památky za fajn cenu. Zájezd Srí Lanka pro každého na 11 dní pořídíte od 35 970 Kč.

5. Trek čajovými plantážemi po okolí Ella

V nitru srílanské vysočiny se ukrývá vesnička Ella. Zde se zastaví snad každý, kdo do vnitrozemí míří. Podél hlavní silnice stoupající horami vyrostlo množství hotelů, restaurací, obchůdků s čajem a masážních studií. Ella sama o sobě ale není hlavním tahákem. Tím jsou zajímavá místa v jejím nejbližším okolí.

Kromě návštěvy nedalekých vodopádů Rawana Falls turisty láká trek po okolí k instagramem proslavenému železničnímu mostu Nine Arch Bridge. Velmi populární je také výstup na Little Adam’s Peak, z jehož vrcholu se nabízejí pěkné výhledy na okolí Ella. Stejně tak lze vystoupat i na vrchol skály Ella Rock, která je zdejší dominantou.

V nedalekém okolí Ella stojí i čajová továrna Uva Halpewatte, jejíž prohlídka je velmi zajímavá a poučná.

Z Ella se lze na otočku vydat i do nedalekého horského městečka Haputale a z něj pak dojet na oblíbený Lipton’s Seat – místo, kde prý s oblibou sedával skotský obchodník s čajem Sir Thomas Lipton. Okolní krajina posetá čajovými plantážemi je opravdu malebná a z čajové továrnay Dambatenne, kterou Sir Lipton založil, pochází čaj, který je dnes rozšířen po celém světě.

Čajové plantáže na Srí Lance

6. Konec světa

Národní park Horton Plains zahrnuje nejvýše položenou náhorní plošinu na ostrově. Díky nadmořské výšce pohybující se nad 2 tisíce metrů nad mořem, je zde o poznání chladnější klima a i vegetace připomíná spíše severské země. Národním parkem vede pěkná okružní trasa lemovaná všudypřítomnými travinami a rododendrony. Při troše štěstí po cestě uvidíme jeleny sambary, opice a nějaké to ptactvo. Dokonce zde žijí i leopardi. Ti jsou ale hodně plaší a za denního světla není možné je v blízkosti cesty spatřit.

Hlavním tahákem Hortonských plání je téměř devítisetmetrový skalní útes nazvaný “World’s End”, neboli Konec světa. Nejlepší dobou, kdy se na Konec světa národním parkem vydat, je brzy po ránu, kdy bývá obloha bez mráčku. Před polednem se většinou Hortonské pláně zahalí do mlhy a mnohdy přijde i déšť.

Vyhlídka World’s End má i svou stinnou stránku. Během posledních let se z něj zřítilo několik neopatrných turistů – selfíčkářů.

7. Safari v NP Yala

Jednou z nejzajímavějších aktivit, které si na Srí Lance lze užít, je safari. Možnost vyrazit na jeepu za volně žijícími zvířaty, nabízí několik národních parků. Hlavním lákadlem jsou volně žijící sloni. Ti žijí ve většině srílanských národních parků. Ne ve všech ale lze spatřit i ohroženého srílanského leoparda, který je největším predátorem na ostrově.

Jendím z mála míst, kde lze během safari spatřit i tuto kočkovitou šelmu, je národní park Yala rozkládající se u jihovýchodního pobřeží Srí Lanky. Proto je právě tento park jedním z nejpopulárnějších mezi zahraničním návštěvníky.

Kromě slonů a leopardů během projížďky parkem uvidíme i krokodýly, divoká prasata, buvoly, možství ptactva včetně typických pávů a spoustu dalších zvířat.

Ptactvo v národním parku Yala

8. Šnorchlování se žraloky v NP Pigeon Island

Malý národní park Pigeon Island je jedním ze dvou chráněných území Srí Lanky zahrnujících mořskou plochu. Národní park se nachází u severovýchodního pobřeží nedaleko Trincomalee a skládá se ze dvou ostrovů a několika skal vyčnívajících nad mořskou hladinu. Je to prý oblast s nejzachovalejšími korálovými útesy a možnost zašnorchlovat si sem v hlavní sezoně láká desítky návštěvníků denně.

V národním parku Pigeon Island se nesmí přenocovat a jedinou možností, jak se sem dostat je v rámci organizovaných půldenních tour. Ty zajišťuje množství potápěčských center a hotelů v blízkém okolí.

Korály a barevné rybky ale nejsou hlavní “atrakcí” národního parku. Důvodem, proč se turisté na Pigeon Island vydávají, je možnost šnorchlovat se žraloky. Žralok černoploutvý, který se v okolí ostrova pohybuje, je neagresivní druh, který se maximálně přiblíží na několik metrů. Přesto si užijeme trochu adrenalinu, když uvidíme, jak proplouvá nedaleko a zvědavě nás pozoruje.

9. Mirissa a okolí

Relax na nádherné písečné pláži s kokosovým ořechem v ruce je jedním z oblíbených způsobů, jak na Srí Lance trávit dovolenou. Vyhledávaným letoviskem, kde si užijeme příjemný čas u moře i noční život, je Mirissa.

Kromě krásné pláže se Mirissa stala populární i díky možnosti vyrazit na plavbu za velrybami a delfíny, kteří se o okolních vodách často zdržují.

Na své si zde přijdou i zájemci o surfování. Nejen v Mirisse, ale i v okolních letoviscích jako je Weligama, je množství surfařských škol, kde si lze zaplatit kurzy a půjčit prkno.

A pokud nás povalování na pláži omrzí, můžeme si udělat půldenní výlet do dvacet kilometrů vzdáleného města Galle. Jeho opevněná historická část si zachovala svůj koloniální ráz a dnes je jedním z osmi srílanských míst zapsaných na seznamu Unesco.


Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Srí Lanku? Náš Velký průvodce po Srí Lance. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Máte rádi přírodu a láká vás Srí Lanka? Pak se nechte inspirovat článkem Želví farma na Srí Lance, kde se dozvíte jak můžete dobrovolničit v želvím centru.

1 Comment

  1. Pingback: Na jak dlouho na Srí Lanku – Co vidět na Srí Lance za 2 týdny | Travel Akademie

Leave a Reply