Byron Bay to je příjemný mix mezi luxusními butiky a hippie umělci. Na cestě ve městě minete maserati a za ním campervan pomalovaný kytičkami. Na ulici projde hvězda jako by z časopisu a vedle ní dredařka v batikovaném tričku. Právě díky uvolněné atmosféře, kde je jakoby vše povoleno a nikdo nic neřeší, se Byron Bay stal číslo 1. turistickou destinací v celé Austrálii.

Hippie hnutí je v Byron Bay stále aktuální

Na popularitě Byron pomáhá i oblíbenost u Hollywoodských hvězd – Chris Hemsworth a Elsa Pataky zde převážně celoročně bydlí, Matt Damon zde má dům, Chrise bratr Liam Hemsworth s manželkou Miley Cyrus jsou zde taky více než často. 

A co že to do toho Byron všechny láká? Čtěte dál a dozvíte se.

Australská plážová idylka

Díky své fantastické lokaci u jednich z nejkrásnějších pláží v celé Austrálii se stal Byron populární u všech milovníků vodních sportů v čele se surfaři. Právě ti rádi chodí na krásnou pláž Watergos Beach mezi městem a majákem, kde si můžete udělat vlastní BBQ na místních veřejných „grilovacích stanicích“ či jen tak relaxovat na pláži.

Watergos Beach

25 minut jižně od Byron Bay pak naleznete pláž Lennox Head zařazenou mezi Top 10 nejlepších pláží na surf v celé zemi.

Jen pozor na období kolem australského léta (leden – březen), kdy do místních vod připlouvají žraloci.

Pokud máte rádi potápění či šnorchlování pak jste na správném místě. Julian Rocks je možné vidět z hlavní pláže a je lehce dosažitelné lodí. Podmořský život se mění v závislosti na období ale je možné zde uvidět žraloka vouskatého (v zimě), žraloky leopardí (v půlce léta), manty (od léta po začátek podzimu) nebo také celoročně mořské želvy, žraloky wobbegong, nebo sépie.

Potřebujete poradit s dovolenou v Austrálii? Ozvěte se Petru Musílkovi na + 420 211 222 697 / australie@ckgo2.cz.

Kdy vyrazit

Do Byron bay se dá jezdit celoročně. Vyhněte se hlavní sezoně (Vánoce, Nový rok, celý leden – únor). Ceny za ubytování se až trojnásobí, je zde extrémní horko a velké návaly turistů. 

Výborná doba je navštívit Byron, ostatně jako celou Austrálii, v začátcích jejich zimy – červen. Je zde příjemných 20 stupňů, minimum turistů, a mnohem levnější ubytování. V neoprenu i v tuto dobu je fajn zkusit sjet pár vln, či jen tak odpočívat na pláži.

Byron Bay Main Beach

Jak se sem dostat

Toto přímořské městečko se nachází asi 45 minut jízdy z letiště na Gold Coast. Z Brisbane tady budete po dálnici za 3 hodiny. 

Ze Sydney je nejlepší letět do Gold Coastu. Pokud ale chcete přece jen jet autem, pak vzálenost 760km vám bude trvat přibližně 8,5 hodin. V Austrálii mají maximální povolenou a přísně hlídanou rychlost a na dálnicích 110km/h a tak se všechny cesty docela protáhnou.

Co dělat v Byron Bay

Byron není jen o surfingu. Je zde množství aktivit a míst, které byste neměli vynechat.

Běžte na procháku na Maják

Tato krátká, 30-minutová procházka z města nabízí nádherné výhledy na pobřeží a okolní písečné pláže. Kolem majáku pak máte možnost posedět v kavárně. Toto místno je hlavně populární navečer, odkud vidíte jak slunce zapadá za obzor nad nekonečným oceánem. Romantika jako hrom.

Maják nad Byron Bay

Nakupujte na trzích a v místních buticích

Jako správné lehce hippie město má i Byron Bay populární trhy s místními produkty, stánkami se zeleninou a ovocem, čertvě upečeným pečivem, živou hudbou a eko-friendly výrobky. 

Jen pozor, ekologii tady berou opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že vám například ve stánku se zeleninou nedají tašku či papírový sáček. Tak si sebou vemte raději nějaký pytlík, ať nedopadnete jako já, která jsem nosila celý den 30 cherry rajčátek v kabelce.

Místních trhů je několik, nejpopulárnější je Byron Farmers Market (Butler St. Reserve) konající se každý čtvrtek od 8 – 11 ráno. 

Každou sobotu ráno pak najdete další trh – Bungalow Farmers Market (8 – 11 ráno u Bungalow Hotelu) a v sobotu odpoledne jsou Byron Twilight Markets (od 16,00 – 21,00 v Railway Park).

Místní farmářské trhy

Pokud vás trhy s ovocem moc nezajímají a dáváte přednost nákupům oblečení, pak v Byron jste na správném místě. Jako správné hipster místo, tak i Byron má butiky co by se neztratili nikde v Sydney. 

Butik v Byron Bay

Poznejte místní hudební umělce

Byron je známý pro své pouliční hudebníky hrající v zapadlých uličkách, na plážích, barech, víceméně všude po městě. Můžete si tak poslechnout od mladých začínajích umělců snažících se prosadit až po veterány, co v místních barech hrají už desítky let. 

Nejlepší místo je The Railway Friedly Bar (místní mu říkají jednoduše ‘the rails¨). Zde je i malý parket pro taneční nadšence. Tato hospoda má příjemnou zahrádku, množství druhů čepovaných piv a taky tady výborně vaří. Doporučuji nedělní roast dinner, určitě si pochutnáte!

The Railway Friendly Bar

Další místo s živou hudbou je Byron Bay Brewery na Skinner Shoot Road. V tomto malém pivovaru si sami vaří různé druhy, které mění podle období. Místní burgery taky stojí za hřích.

Pokud hledáte místo kousek od pláže s výhledy na mořskou hladinu pak Beach Hotel s živou hudbou se v8m bude určitě líbit.

Kde se dobře najíst v Byron Bay

Jídlo ve velkých australských městech je extrémě kvalitní a chutné. To ovšem moc neplatí na malé, odřízlé městečka, kde většinou dostanete hranolky, masový pie, či burger. Byron je ovšem výjimka. Díky své popularitě mezi obyvateli Sydney a dalších velkých měst, má i Byron plno fantastických restaurací, kaváren, a pekáren. Najdete zde stánky s asijsou kuchyní, restaurace se zdravými saláty, a kávu vím tady uvaří tak dobrou, že by jí ani žádný ital nepohrdl.

Rae’s pojízdná kavárna na Wategos Beach

Na snídani vám místní doporučí pekárnu Sunday Sustainable Bakery na Jonson Street, kde mají dokonalé, denně čerstvé pečivo. 

Pekárna Sunday Sustainable Bakery

Na brunch, kde vám naservírují ultra populární avokádový chleba nebo vajíčka benedict, si zajděte do Byron Fresh Cafe na Jonson Street.

Milovníci sushi zde mají hned několik možností. Já bych doporučila Japonaise Kitchen na Lawson Street – když je místní sushi dobré pro stálého zákazníka Matta Damona, tak bude snad dobré i pro vás.

Kam na výlet z Byron Bay

Pokud pro vás není Byron dostatečně hippie, pak městečko Nimbin vás rozhodně nezklame. Tento světový unikát se musí vidět, aby tomu člověk věřil. Je to místo plná eklektických obchodů a batikovaných triček, kde se jakoby zastavil čas v 70. letech. 

Městečko Nimbin

Hezké místo na výlet kousek za městem je farma The Farm. Jelikož koaly a klokani jsou mezi asutralany pasé a ne dostatečně exotické, na tuto farmu se jezdí dívat se na prasata a slepice. Jelikož jsme ale v Austrálii, tak nečekejte žádné JZD. Celý areál je udělaný extrémě vkusně. Pěstují tady zeleninu a ovoce, ze kterého vám pak v místní restauraci také uvaří. Je tady výborná pekárna a kavárna. Určitě toto místo stojí za návštěvu.

Farma The Farm

Víte, bez čeho se v Austrálii neobejdete? Bez našeho Velkého průvodce po Austrálii. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Pokud plánujete cestu k protinožců,, pak se nechte inspirovat fotoreportem TOP místa Austrálie. Dozvíte se zde o místech, které byste rozhodně při vašich cestách neměli vynechat.

Leave a Reply