Nikdo nechce být za největšího turistu a chodit jen po místech, které zná každý. Ovšem nesmíme taky zapomínat, že většina lidí, co cestuje do odlehlé Austrálie, toto místo navštíví třeba jen jednou v životě. Známá místa, jakou jsou Sydney Opera nebo Harbour Bridge, jsou populární z nějakého důvodu. Jakmile je spatříte, bude vám ten důvod hned jasný. Pohled na Sydney Operu s loděmi proplouvající kolem ní a mrakodrapy za zády se jen těžko zapomíná. A stejně jsou na tom další místa na našem seznamu míst, která prostě v Sydney musíte vidět.

  1. Bondi Beach

Jedno z nejoblíbenějších míst jak mezi místními, tak mezi turisty. Dlouhá pláž je známá hlavně pro množství surfařů, pohledné pobřežní záchranáře a bazénu se slanou vodou zabudovaného přímo do útesu.

Vyhraďte si na návštěvu minimálně dopoledne. Po pár hodinách na pláži si buď udělejte rovnou u vody piknik, a nebo zkuste jednu z mnoha místních restaurací a kaváren. Pokud si chcete trošku protáhnout nohy, pak kolem pobřeží vede známá procházka Bondi to Coogee Walk, která spojuje několik známých pláží a nabízí skvělé výhledy na pobřeží. 

Vstupné na pláž a skalní procházku- zdarma

Známý bazén se slanou vodou na Bondi Beach, Bondi Icebergs

2. Harbour Bridge

Po Sydney Opeře patří Sydney Harbour Bridge mezi ty nejznámější ikony města.

Most byl dostaven v roce 1932 a celá jeho konstrukce byl revolucionářským architektonickým triumfem své doby. Pokud jste chtěli před jeho vybudováním přejet z centra města situovaného na jižní straně do rezidenční čtvrti na severu, pak jste museli ujet 20 km dlouhou objížďku nebo využít vodních trajektů.

Samotná stavba The Sydney Harbour Bridge, mezi místními přezdívaný „Coat Hanger“ neboli „ramínko“, trvala 8 let spolu s vybudováním železniční tratě.

Po mostě, který dodnes funguje jako jedna z hlavních tepen města, vede po celé jeho východní straně i chodník pro pěší. Z ochraných důvodů jsou ovšem na stranách vysoké železné dráty, a tak během procházky moc scénických fotografií nenaděláte.

Možností, jak dostat dechberoucí výhledy na město z mostu, je na něj vylézt. Z výšky se vám pak dostanou ničím nerušené pohledy na celé Sydney.

Cena vstupenky na vrchol – $268 – $403 (varianta s výstupem 1390 schodů do výšky 134m s 360-stupňovým výhledem na Sydney )

Cena vstupneky do 1/4 výšky mostu – $174

Procházka po pěším chodníku na mostě – zdarma

Pohled na Harbour Bridge

3. The Rocks

The Rocks je krásná historická část města polohovaná v centru, jen 5 minut od přístavního centrálního bodu Circular Quay. V této části naleznete muzeum Spravedlnosti a Policie, kde se dozvíte více o australské trestanecké historii. O víkendu si zde můžete zajít na nákupy na místní populární trhy a pak si dát pivo či dvě v jednom z mnoha místních barů a hospod. Vyhlášeným podnikem na skvělou nedělní snídani je pak legendární kavárna Pancakes on The Rocks.

Vstupné do oblasti The Rocks – zdarma

Vstupné do muzea Spravedlnosti a policie – $15

Historická část Sydney The Rocks

Potřebujete poradit s dovolenou v Austrálii? Ozvěte se Petru Musílkoví na + 420 211 222 697 / australie@ckgo2.cz.

4. Sydney Botanic Gardens

Založena v roce 1816 (což je na Austrálii něco jako středověk), tato zahrada je oázou klidu uprostřed pulzujícího velkoměsta.

Zahrada je situovaná při pobřeží nedaleko Opery v Sydney a naleznete zde tématicky zaměřené zahrady s růžemi, tropickými rostlinami nebo skleníkem s orchidejemi. Zajímavá je také naučná stezka Aboriginal Heritage Walk, kde se cestou dozvíte o historii původních obyvatel.

Pro ty, kterým se nechce zrovna moc procházet, zahradou projíždí vláček, na který můžete naskočit či vystoupit podle libosti. Ve 30-hektarovém areálu naleznete několik kaváren a restaurací.

Cena za vstupné do zahrad- zdarma

Botanické zahrady v Sydney

5. Darling Harbour

Darling Harbour je jedno z nejživějších míst v celém Sydney, kde naleznete kavárny, restaurace, obchodní centra, kina, zábavní parky ale i kulturní památky jako jsou muzea. Nacházejí se zde také čínské zahrady, které dokonce patří mezi jedny z největších mimo samotnou Čínu.

Oblast byla dříve jedno velké přístaviště, které se postupně transformovalo do jednoho velkého turistického centra. V bývalých přístavních budovách dnes naleznete nábřežní restaurace a původní mola dnes využívají výletní lodě.

Darling Harbour je ideálním místem, kam si večer zajít na skleničku a pozorovat kolemjdoucí. Hlavně o víkendech tady bývá hodně rušno, zvláště v sobotu, kdy odtud lze krásně sledovat ohňostroje nad jižní stranou tohoto teď už malého přístaviště.

Vstupné do oblasti Darling Harbour – zdarma

Vstupné do Australského námořnického muzea – $35

Čínské zahrady přátelství – $6

Pohled na noční Darling Harbour

6. Sydney Eye Tower

Věž tyčící se do výšky 309 metrů, tato vyhlídka hrdě nese titul té nejvyšší v celém Sydney a patří mezi dvě nejvýše položené rozhledny na celé jižní polokouli. Z vrcholku je možné spatřit panoramatický pohled na celé Sydney. Na rozhlednu ve výšce 250 metrů vás vyveze expresní výtah začínající v obchodním centru Centrepoint. Nahoře pak skrze skleněné dno uvidíte co je nejen přímo po vámi, ale i daleké okolní předměstí velkoměsta.

Na vrcholu věže se dokonce nachází také otáčivá restaurace a kavárna. Součástí prohlídky je také zážitkové 4D kino, kde vám pustí přehled o největších ikonách Sydney.

Vstupné na vyhlídku – $26

Restaurace s výhled v Sydney Tower Eyer

TIP: Vydejte se objevovat Sydney a Austrálii na vlastní oči. Vybrat si můžete z celé řady zájezdů do Austrálie s českými průvodci žijícími přímo v Austrálii nebo si nechat sestavit itinerář dle vlastního přání.

7. Sydney Opera

Co by to bylo za seznam nejzajímavějších míst v Sydney bez slavné Opery! Pokud přemýšlíte, kam přesně zajít v Sydney, pak začněte právě u ikonické Sydney Opery. Jedna z architektonicky nejznámějších staveb světa patří na top pozici u většiny návštěvníků celé Austrálie. A věřte, že je k tomu důvod. Žádná fotka nevystihne krásu a atmosféru kolem této budovy, jako když ji osobně navštívíte. 

Nejvhodnější doba k návštěvě je nejen celoročně ale i celodenně. Večer se často promítají na stěny budovy světelné projekce za doprovodu hudby, které určitě stojí za to spatřit. 

Hodinová prohlídka budovy s průvodcem – $42

Pohled na Sydney Operu

Víte, bez čeho se v Austrálii neobejdete? Bez našeho Velkého průvodce po Austrálii. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Kam dál vyrazit se Sydney směrem do severních tropů se dočtete v článku Australské východní pobřeží (1.díl): Sydney – Cairns.

1 Comment

  1. Pingback: Jak procestovat Austrálii za 20 dní? | Travel Akademie

Leave a Reply