Říká se, že láska prochází žaludkem a pro lásku k zemi to platí určitě také. Ochutnat místní gastronomické speciality je cílem nejednoho cestovatele a pokud za nimi zavítáte do podniků, které již prověřili místní, cizinci i čas, jste na dobré cestě k poznání lokální kultury. Pro ty, kteří přemýšlí nad itinerářem své dovolené v Austrálii a přemýšlí, čím u protinožců potěší své chuťové buňky, máme gastronomické tipy přímo od odborníka na tuto destinaci, Petra, která zde žije již několik let.

Sydney – gurmánské zážitky pro všechny rozpočty

Cestu za gastronomickými zážitky a unikátními restauracemi můžete začít už v Sydney. Ochutnat to nejlepší z australské kuchyně tu můžete s jakkoliv velkým (či malým) rozpočtem. Jednou ze zastávek, které by se daly považovat při návštěvě Sydney téměř za povinnost, je legendární pouliční stánek Harry’s Café de Wheels. Zastávka u něj potěší nejen vaši peněženku, ale také chuťové buňky, nabízí tu totiž vyhlášené meat pies téměř v kteroukoliv denní dobu. Po celém městě je rozseto několik poboček, tu úplně původní ale hledejte v blízkosti mola ve čtvrti Woolloomoolloo.

harrys

Pokud si naopak chcete dopřát opravdu luxusní zážitek a nevadí vám si za něj připlatit, rozhodně si rezervujte stůl v restauraci 360° Bar and Dining na samém vrcholu Sydney Tower. Delikátní pokrmy a koktejly tu k dokonalosti dovede výhled na centrum města.

Na drinky nebo na pivo radí Petr svým klientům vyrazit do The Fortune of War, nejstarší hospody ve městě, která v roce 2018 slavila 200 let od otevření. Je ve skvělé lokalitě, v pěší vzdálenosti od přístaviště Circular Quay a její atmosféra vás vtáhne ihned dovnitř, možná tedy k návštěvě přesvědčíte i ty, kteří běžně hospody nevyhledávají. Skvělé drinky vám připraví také v pivnici Hero of Waterloo, která se pro změnu pyšní titulem jedné z nejstarších pivnic v Austrálii.

TIP: Vydejte se na jeden z poznávacích zájezdů do Austrálie. Poznejte Sydney a to nejlepší z Austrálie a Nového Zélandu na zájezdu To Nej Austrálie a Nový Zéland od 129 990 Kč na 22 dní.

Za dobrým jídlem i pivem se vydejte do hotelu The Australian Heritage Hotel. Je jenom pár minut chůze od The Fortune of War, takže můžete do hotelu pokračovat odtamtud, případně se tu stavte alespoň zvenčí na pár minut obdivovat jeho historickou fasádu. Pokud se rozhodnete zavítat i dovnitř a prohlédnout si interiér, hlad nejlépe zaženete meat pies s hranolkami, dobré místní pivo je tu samozřejmostí.

Byl by hřích, kdybychom k přímořskému městu nepřipojili tip na restauraci s plody moře a rybími specialitami. Ty vám naservírují opravdu výtečné a navíc za rozumnou cenu v Nick’s Seafood Restaurant, kterou najdete v krásné zátoce Darling Harbour. Pro druhý chod si můžete zajet západně od zátoky Darling Harbour do Sydney Fish Market ve čtvrti Pyrmont.

sydneyfishmarket

Je to největší rybí trh ve městě, otevírá se ráno v sedm hodin a otevřeno má až do půl páté. Pro opravdu autentický zážitek se sem ale vydejte raději místo snídaně hned po otevření, mezi sedmou a osmou hodinou ráno.

Cairns – na sever do tropů i za mořskými delikatesami

Cairns se stane zastávkou pro většinu cestovatelů, kteří se chystají lodí k Velkému bariérovému útesu. Nemusí být ale jenom městem, které letmo prohlédnete před vyplutím, jsou tu různé možnosti, jak si užít volné dny, restaurace v tomto pobřežním městě navíc potěší každého milovníka ryb.

V Cairns Nightmarkets se najíte rychle, levně a dobře u některého z mnoha stánků. Do itineráře byste si měli trh zapsat především pro případ, že do města dorazíte v podvečer a rádi byste rychle našli něco k snědku.

Sluníčko, modré nebe a příjemné teploty tu lákají nejen místní k venkovnímu grilování. Nebojte, gril s sebou v kufru vozit nemusíte, stačí nakoupit suroviny a vydat se do centra města na pobřeží Esplanade, kde jsou k grilovací stoly k dispozici zdarma. Po jídle se můžete osvěžit v bazénu a večer se zaposlouchat do zvuků některé z kapel, které tu často hrají. Pro drinky se raději vypravte o kousek dál, do hospody Rattle N’Hum, která je mezi místními velmi oblíbená. Nejen, že je tu umí skvěle připravit, vyhnete se také problémům se zákonem. Konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích je totiž v Austrálii zakázaná, takže by se vám piva u grilování nemusela vyplatit.

Ani na gurmány toužící po luxusním zážitku v Cairns nezapomněli. V Ochre Restaurant, kde servírují krokodýlí maso, a v Salthouse Cairns, kde umí čerstvé ryby a mořské plody připravit naprosto špičkově, nadchnete své chuťové pohárky, počítejte ale s vyšší cenovkou.

salthousecairns

Pokud jste si restaurace právě zapsali na seznam restaurací, které chcete navštívit, raději si připište také doporučení rezervovat si stůl předem. Obzvlášť, pokud se ve městě zdržíte jen krátce, byste mohli být zklamáni, že je plně obsazeno.

Rudý střed má styl

Do srdce Austrálie byste se měli vydat z mnoha důvodů. Jedním je slavná velbloudí farma Kings Creek Station, kde je možné také přenocovat. Je ideální zastávkou na cestě k nedalekému Kings Canyon a večer si tu užijete pravé australské barbecue a až budou okolí osvětlovat jen hvězdy a dohořívající oheň, můžete tu usínat při pozorování noční oblohy a hledání Jižního kříže.

I když stylové restaurace a bary nejsou zřejmě první asociací, která vám přijde na mysl, když si představíte poušť, i ty tu najdete. Jedním z nejlepších míst, kde si po celodenním cestování objednat dobré pivo, je Bojangles Saloon Alice Springs s originální výzdobou a nezaměnitelnou atmosférou. Ti, kdo se rádi nejen dobře najedí, ale také si poslechnou živou hudbu nebo si zahrají kulečník, by se cestou měli zastavit v Outback Pioneer Hotel and Lodge. Můžete si dokonce vybrat, jestli budete vařit sami, nebo si objednáte z menu. Servírují tu výtečné burgery i pizzu, na barbecue stolech si ale můžete ugrilovat cokoliv, na co máte zrovna chuť a zapít to něčím ostřejším. Outback Pioneer je jedním z mála míst, kde je v této oblasti možné sehnat alkohol.

A gastronomickou jízdu po Austrálii zakončíme tipem pro ty, kteří si potrpí nejen na skvělé jídlo, ale také na to, kde je servírováno. Petr doporučuje večeři Tali Wiru od Ayers Rock Resort, která se odehrává v poušti s výhledem na Uluru.

uluru

Je zážitkem pro (téměř) všechny vaše smysly – chuťové buňky nadchne místní kuchyně, doléhat k vám budou zvuky pouště a Uluru předvede v západu slunce úžasné představení jen pro vás.

O dobré jídlo a originální podniky opravdu není u protinožců nouze. Ty samozřejmě ale nejsou jediným důvodem, proč se sem vydat. Můžete tu obdivovat neskutečné přírodní krásy, vydat se za divokými zvířaty do volné přírody a poznávat Austrálii ze země i z mořské hladiny.

Podívejte se na fotoreport z cesty po tom nejlepším, co Austrálie nabízí.

Potřebujete poradit s dovolenou v Austrálii? Ozvěte se Petru Musílkovi na + 420 211 222 697 / australie@ckgo2.cz.


Víte, bez čeho se v Austrálii neobejdete? Bez našeho Velkého průvodce po Austrálii. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply