Místa, kde se natáčel nějaký hollywoodský trhák, se po zveřejnění filmu stávají mnohdy turistickou atrakcí. Kdo by nechtěl stanout třeba na nástupišti, ze kterého se Harry Potter dostával do Bradavic? Nebo v malebné zátoce, kde Leonardo di Caprio natáčel již kultovní Pláž? Spatřit filmové lokace v reálu má něco do sebe a ocení to především filmoví fanoušci. I já patřím k milovníkům filmů a pokud se mi naskytne možnost vidět na vlastní oči místo, kde se natáčel známý film, neváhám a zařadím dané místo do cestovního itineráře.

Vietnam na seznamu hollywoodských filmových lokací

Vietnamská vláda nebyla po dlouhá desetiletí vůči americkým filmovým studiím zrovna vstřícná a tak se filmaři raději vydávali natáčet do Thajska a jiných kulturně podobných zemí. Komunistická vláda si ale v posledních letech zřejmě začala uvědomovat, že svým odmítavým postojem země přichází o jistou reklamu, kterou by jí přítomnost filmařů zaručila. A tudíž přichází i o peníze, které by jim přinesl filmový turismus. A tak soudruzi otočili a naopak začali filmařům lokace nabízet. Na počátku roku 2016 tak ve Vietnamu vznikla část hollywoodského trháku Kong: Ostrov lebek (anglicky Kong: Skull Island”), který se pak do kin dostal o rok později.

Novodobá adaptace King Konga se natáčela částečně v zátoce Ha Long a v provincii Ninh Binh, kde filmaře okouzlily krasové oblasti Tam Coc a Trang An, které se slavné zátoce velmi podobají.

Vápencové skály, Trang An

A právě oblast Krajinného komplexu Trang An, nacházející se jen sedm kilometrů severozápadně od rušného města Ninh Binh, je s filmem nejvíce spojována. Mezi zdejšími vápencovými skalami se procházel obří Kong, bojoval s nestvůrami a otiskl zde svou zakrvácenou tlapu.

Na jednom z ostrůvků obklopených vodou měl svou vesnici filmový domorodý kmen, se kterým se hlavní hrdinové potkali. Při bližším pohledu na google mapy dokonce tento ostrůvek najdeme. Nese označení “Kong Skull Island”.

Kotviště u správy Krajinného komplexu Trang An

TIP: Vydejte se na cestu po Vietnamu a do Kambodži na jednom ze zájezdů do Vietnamu. Zájezd Velkou cestu Vietnamem a Kambodžou pořídíte od 63 890 Kč. Poznáte zátoku Halong, živoucí Hanoj, Sapu a mnohem více.

Jak se stát jednou z atrakcí

V době, kdy jsem Trang An navštívila, se zrovna chystala světová premiéra filmu. O tom, že se zde předtím natáčel nějaký budoucí filmový trhák, jsem neměla ani tušení. Ani vietnamská vláda neměla tušení, jak moc bude film úspěšný a zda vyvolá zájem veřejnosti navštívit tuto krasovou oblast. Proto se hlavní pozornost všech návštěvníků upírala jiným směrem.

V roce 2014 byl Krajinný komplex Trang An zapsán na seznam Unesco. Komisaře tehdy zaujala malebná krajina vápencových skal plných průchozích jeskyní a starobylých buddhistických chrámů a jedinečný ekosystém. A jak už to zpravidla u takto oceněných míst bývá, zvedl se o oblast zájem turistů. I když hlavně těch domácích, kteří sem v hlavní sezóně proudí denně po stovkách.

Pro Vietnamce je Trang An poutním místem. Některé chrámy ukryté mezi skalami jsou totiž staré i více jak tisíc let a zapálit zde vonnou tyčinku a pomodlit se za předky je pro mnohé hlavním cílem této návštěvy. A projížďka na loďce labyrintem jeskyní je pro ně zajímavou doplňkovou atrakcí.

TIP: Jsi mladý cestovatel nebo cestovatelka s duší dobrodruha. Přidej se ZDARMA do klubu GOUČKO a poznej stejně naladěné cestovatele kdekoliv se nacházíš. Už žádné FB skupiny. Více info zde.

Krajina Trang Anu, kde se mohl prohánět filmový Kong

Jednou z atrakcí jsem se proti své vůli v Trang Anu stala i já. Západních turistů sem moc nemíří a převládají asijské obličeje. Mnozí zřejmě Evropanku jako já viděli na živo poprvé a tak neváhali, vytáhli mobil se selfie tyčí a nadšeně se se mnou fotili. Někteří se zeptali, jiní mě beze slova chytli kolem ramen a zmáčkli spoušť. Ať již to bylo na schodech vedoucích k jednomu ze starých chrámů, nebo během plavby na přeplněné loďce. Po chvíli jsem měla sto chutí začít vybírat za fotku se mnou peníze. Možná by se mi tak vrátilo to, co jsem vrazila do vstupného.

Potřebujete poradit s dovolenou do Vietnamu? Ozvěte se Aleně Lundové na + 420 228 226 807 / vietnam@ckgo2.cz

Na veslici labyrintem Trang Anu

Správa krasové oblasti nyní nabízí možnost si vybrat ze tří tras, kterými na loďce prozkoumáme Trang An ve Vietnamu. Jednotlivé trasy nás zavedou ke zdejším zajímavostem. Já jsem si zvolila první trasu, během níž jsem proplula desítkou tmavých jeskyní. Ty delší byly osvětlené. A některé musely být uměle rozšířeny, aby jimi veslice vůbec mohla proplout. Navštívila jsem více než tisíc let staré chrámy Trin a Tran, pozorovala ptáčky lovící rybky a “užívala si” pozornost vietnamských turistů na dovolené.

Jedna z jeskyní, Trang An

Druhá a třetí trasa, která v té době nebyla tak populární, nyní vede kolem onoho filmového “Ostrova lebek”. Když zde filmaři dokončili natáčení, uvedli místo do původního stavu. Jakmile se z filmu stal trhák, rozhodla se vietnamská vláda filmové kulisy na ostrůvek znovu umístit a nalákat tak i filmové fanoušky. Návštěvníci se nyní mohou na ostrůvku projít zrekonstruovanou domorodou vesnicí, vyfotit se s členy filmového kmene, kteří si ve filmu zahráli, a prohlédnout si bojový člun umístěný u ostrova.

Sice jsem neměla možnost na filmovém “Ostrově lebek” stanout, protože v té době ještě oficiálně neexistoval, přesto při pohledu na fotky malebné krajiny vápencových skal, které jsem během plavby Trang Anem pořídila, jako bych tam Konga viděla. Filmoví tvůrci jej mohli trikově zanést kamkoliv.


Víte, co se Vám bude na cestě do Vietnamu hodit? Náš Průvodce po Vietnamu. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Plánujete cestu do Vietnamu a chcete vidět něco neobvyklého? Pak se nechte inspirovat našim minulým článkem Výprava do Mui Ne alias vietnamskou Saharu.

Leave a Reply