Vysoké hory, tibetské kláštery vysoko v horách, milí lidé a dobrodružství. Trek kolem Annapuren v Nepálu Vás rozhodně nezklame. Ne nadarmo se řadí mezi deset nejkrásnějších treků světa. Projdete se širokou paletou krásných, horských scenérií, subtropickou džunglí a rododendronovými lesy, kolem rýžových polí až do údolí s tibetským vlivem. Nejvyšším bodem na cestě treku je průsmyk Thorung La v nadmořské výšce 5416 metrů. Celková délka trasy se pohybuje mezi 150 – 250 Km v závislosti na výchozím a koncovém body treku.

        Pro většinu trekařů je výchozí bod treku městečko Besisahar. V dnešní době dochází k výstavbě silnic již od Besisaharu až do Manangu, a tak se nabízí možnost jízdy džípem, nebo hezky po svých. Z tohoto důvodu lze trek časově přizpůsobit. My volíme cestu džípem. Nechce se nám většinu času následovat prašnou cestu, po které jezdí veškeré náklaďáky.

Celodenní jízda džípem

Jenže to jsme ještě nevěděli, co nás čeká. Kostrbatá cesta a občas i pěkně nebezpečná. Občas Vám cestu zablokuje vodopád, jindy zase kamení. Po dlouhé, několika hodinové jízdě dojíždíme do Manangu.

Vesnička jako ze středověku

        Manang je krásná obec s  úzkými kamennými uličkami a pekárnami západního typu. V Manangu je nutná aklimatizace, a tak i my podnikáme krátký výlet k jezeru, který nám nabídne výhledy na severní stěnu Annapurny. Jste li odvážní a plní energie, pak se můžete vydat na čtyřhodinový výšlap k jezeru Ice LAKE nacházející se v 4600 mn. m.. Můžete také naplánovat boční trek k nejvýše položenému ledovcovému jezeru na světě Tilicho (4919 m). My volíme krátký aklimatizační výstup po okolí a k jezeru.

Manang

        Z Manangu pokračujeme mírným stoupáním až do Yak Kharka (4110m) přes vesnici Gunsang (3960m.). Celou cestu nám dělají společnost panoramatické výhledy. Do osady Yak Kharka je to poměrně krátký úsek a tak dorážíme v brzkém odpoledni. Nachází se zde pouhé dvě lodžie, a tak volíme tu vzdálenější. Je mimo hlavní sezónu, všude panuje božský klid a na cestě jsme téměř sami. Jelikož po večerech se tady nedá nic moc dělat, a tak hrajeme s majitelem hotelu karty. Ráno nás probouzí sluníčko a výhled na „La Grande Barriere“, tzv. souvislou hradbu gigantických zasněžených hor, kterou nemůžeme přehlédnout.

Yak Kharka

        Po snídani se vydáváme s velkými rozestupy z důvodu padajícího kamení po úzké kamenné stezce obklopené skalami. Dáváme si pozor, aby ani jeden z nás nebyl zasažen. V pořádku dorážíme až do Thorong Pedi, tzv. Low campu. Usedáme do houpacích sítí a odpočíváme, nabíráme síly.  Ještě nás čeká další hodina a půl stoupání po strmých serpentýnách do výškového tábora, který je poslední zastávkou před dosažením sedla. Krajina se mění, vegetace už pomalu vymizela a zůstává pouze skála a kamení. Po dlouhém dni jsme konečně v cíli. Odpočíváme ve společenské místnosti. K večeru se vydáváme na krátký výšlap na blízký kopec, za nádherným výhledem a také abychom jsme se trochu aklimatizovali. Uléháme brzy, zítra nás čeká náročný den.

        Stáváme před svítáním, házíme batohy na záda a zahajujeme výstup na Torung-la 5 416 m. Cesta vypadá ze začátku nevinně. Po štěrkových polích traverzujeme mezi kaňony. Cesta se neuvěřitelně vleče a nepřijde mi, že bych se ploužila šnečím tempem. Poté, co mě čtyři šerpové s neuvěřitelným nákladem na zádech a  v žabkách na nohou s přehledem předbíhají, tak začínám o svém tempu pochybovat. Nenechávám se vyvést z míry a pokračuji. Zatáčka sem, zatáčka tam a už se modlím ať je to konečně ta poslední.

TIP: Vydejte se na Annapurna okruh a obdivujte horské velikány – Annapurna, Dhaularigi nebo masiv Manaslu. Zájezd Annapurna okruh, nejkrásnější trek v Nepálu na 14 dní pořídíte od 28 290 Kč.

Potřebujete poradit s dovolenou do Nepálu? Ozvěte se Natálii Kubenkové na +420 222 317 874 / indie-nepal@ckgo2.cz

První modlitební vlaječky

        Euforii přichází! V dáli se na nás usmívají první barevné modlitební vlaječky, kamenná mohyla a nápis, který nám blahopřeje k úspěchu. Jsme tu! Zdolali jsme údajně nejvyšší průsmyk světa Thorong La 5,416 mn.m.

Thorong La Pass

 Kocháme se okolní krajinou, je úplně jasno a otevírají se nám dechberoucí výhledy na pohoří Annapurna,  Dhaulagiri a Nilgiri a oblast horního Mustangu. Vytahuji svůj telefon, ten se však samotnou zimou ihned vypíná. Hledám zrcadlovku, sundávám rukavice a cvakám pár fotek. Neskutečná zima nás žene opět dolů. Hurá! Nejhorší máme za sebou a už nás čeká „jen“ více než 1600 výškových metrů prudkého klesání po sutině přímo až do Muktinathu. Sestup do Muktinathu (1600 m) je náročný na kolena, ale vykompenzují vám to  nádherné výhledy na Dhaulagiri a údolí Horního Mustangu.

Muktinath

Posvátný Muktinath

        Muktinath je jedna z nejstarších osídlených oblastí v celém Nepálu a nejdůležitější poutní místo v Nepálském Himaláji. Potkáváme zde velké množství poutníků z celého Nepálu a Indie, kteří se sem každoročně sjíždí, aby se umyli v posvátných lázních. Odtud pokračujeme pěšky dolů údolím Kali Gandaki až do Jomson. V Muktinathu  trek končí a začíná zde opět silnice, nezpevněná a prašná. Z velké části tuto silnici kopíruje stezka. Řekněme tankodrom. To jsme však nevěděli, a tak pokračujeme dolů až  do největrnější nepálské vesnice Jomson.

Roztlačit autobus a jedeme dál

         V Jomson naše putování končí. Pokud nechcete strávit dalších dvanáct hodin v autobuse, tak můžete využít leteckou dopravu z města Jomson do Pokhary. My však nasedáme do místního autobusu. Po půl hodině jízdy jsme ovšem dojeli. Nastala hodina tlačení, vyprošťování autobusu a modlení. Hurá! Nemožné se stalo možným a po hodině opět usedáme do autobusu.  Už nás čeká „pouhých“ posledních 10 hodin jízdy do jezerního města Pokhara. V případě, že máte čas můžete se zastavit v přírodních horkých pramenech Tatopani, nebo pozorovat Východu slunce z nejhezčího vyhlídkového Nepálu, Poonhillu (3210m).

Chcete-li poznat všechny typy nepálské krajiny, pak není lepší trek, než trek okolo hřebenu Annapurna. Vydejte se na tuto klasickou túru, nebudete litovat.


Annapurny jsou pro vás málo? Co takhle rovnou na nejvyšší horu světa? Nechte se inspirovat fotoreportem z Treku do základního tábora Everestu.

Leave a Reply