Začněme něčím, co nás Evropany možná na indických svatbách zarazí hned jako první. Téměř každá svatba je v Indii dojednaná. Tato tradice přetrvává a všichni rodiče se o nastávající svých dětí zajímají ve snaze zajistit jim skvělou budoucnost. Mysleli byste si, že to mladší generaci bude proti srsti? Ale vůbec, své rodiče za jejich snahu velmi respektují.

Domluvená svatba nicméně neznamená, že by ženich nebo nevěsta neměli do výběru partnerů mluvit. Právě naopak, poslední slovo je i v těchto sňatcích vždy na nich a lidé se v Indii berou z lásky stejně, jako kdekoli jinde na světě.
Samozřejmě se i ve společnosti, která dodržuje zvyky, se najdou výjimky, rozvedené rodiny i páry oddané potají proti vůli svých rodičů, my se ale podíváme na to, jak probíhá ta “pravá”, tradiční indická svatba.

Hledání druhé polovičky

Na seznamování (mladých) lidí není v Indii nic neobvyklého. Seznamují se ve škole, v práci, s přáteli přátel… A někdy mezi známostmi najdou svého životního partnera. Ale co když ne, co když skončí vysokou školu a žádná láska se zatím na obzoru neobjevila? Pak je obvyklé, že o pomoc požádají své rodiče a ti se vloží do řešení situace. Začnou hledat v okruhu svých přátel a známých, nebo třeba prostřednictvím inzerátu v novinách. Pravidla jsou jednoduchá. Nastávající pro každou vdavkuchtivou indickou dívku (která by se samozřejmě ráda vdala dobře a nejlépe do ciziny) by měl být ze stejné kasty, stejného vyznání a pokud možno bohatší. Taková “domácí agentura” na hledání partnerů má vysokou úspěšnost, v 99 % případů si může rodina blahopřát k nalezení druhé polovičky, která splňuje všechna kritéria.

NÁŠ TIP! Poznejte Indii na vlastní oči. Vydejte se na dovolenou v Indii, poznejte na vlastní oči proslulý Taj Mahal a užijte si relax na plážích v Goa. Vybrat si můžete jeden ze zájezdů do Indie za fajn cenu. S českým průvodcem poznáte pravou tvář Indie a proniknete do tajů místních zvyků.

Našel se ženich

… nebo nevěsta. Vztah může každopádně pomalu začít a když v sobě (s největší pravděpodobností) mladý pár najde zalíbení, může se pomalu chystat svatba. Ale pozor, zatím žádné velké přípravy, před tím, než bude ruka v rukávě, musí dojít k tradičnímu seznamování, vzájemnému prověřování rodin a především k vyjednávání o věnu.

A jaké bude věno?

I když je požadování věna v Indii nezákonné, téměř žádná svatba se bez něj neobejde. Protože rodina hledala ženicha bohatšího, možná dokonce cizince, může si budoucí manžel klást různé podmínky. A rodina nevěsty je splní, ještě aby ne, nechat si utéct takovou partii! Jak velká a honosná bude svatba, kolik bude pozvaných hostů, možná i nové auto by se hodilo… Indové jsou ochotní se kvůli přípravě svatby a věnu klidně i zadlužit. Tady totiž platí, že čím okázalejší sňatek, tím větší štěstí!

Společný život až po svatbě a nebesy posvěcené datum

Svatbě pochopitelně předchází zásnuby, v Indii především bohy požehnané, ale seznamování se s nastávajícím je před svatbou stejně samozřejmé, jako to, že společné předsvatební bydlení nepřipadá v úvahu. Cudnost žen a dívek je velmi ceněná a respektovaná napříč společností, nehledě na vzdělání nebo sociální postavení. 

A abychom nezapomněli, na indické svatbě hraje velkou roli nejen hojnost a okázalost, ale hlavně datum. Poslední slovo má při jeho výběru astrolog a tak se může stát, že se svatba koná od zásnub už za dva dny, nebo klidně za rok.

Potřebujete poradit s dovolenou v Indii? Ozvěte se Natálii Kubenkové na +420 222 317 874 / indie-nepal@ckgo2.cz

Tři dny jedli, pili, slavili

S okázalostí to Indové myslí vážně. Svatba tu trvá tři dny a snoubenci se potkají až teprve ten poslední na slavnostním obřadu. 

A co se celé tři dny děje? Stovky pozvaných hostů si užívají doslova svatební maraton, podává se jídlo, většinou dostanou i malý dárek. 

První den tráví nevěsta s profesionální malířkou, která na její ruce a nohy maluje nádherné ornamenty hennou. Ženy, které zdobení přihlíží, zpívají náboženské písně a modlí se za nevěstinu šťastnou budoucnost.

Druhý den se nevěsta i ženich účastní taneční party, každý ale té své, odděleně. Svatebčané kolem každého z nich tradičně tvoří kolo a tančí do rytmu. 

Poslední den svatby jsou snoubenci a jejich nejblizší usazeni na dekorované podium, kde během obřadu sedí jako v hledišti. Nejprve k němu přijíždí ženich. Ve svatebním kočáře, oblečen v tradiční vyšívanou svatební kurtu a s turbanem na hlavě. Nevěsta přichází jako poslední, v nádherné saree a s překrásnými šperky.

Po slavnostním obřadu, který má pevná rituální pravidla a kněz ho zakončuje božím požehnáním, odchází novomanželé symbolicky vstříc svému dalšímu osudu.

… a taky trochu truchlili

Obrázek, který by vás nejspíš na svatbě zarazil, je nevěsta a její plačící rodina. Neznamená to, že se vdala špatně. Navzdory upřímné radosti propukají v srdceryvný pláč, protože jejich milovaná dcera, sestra, neteř, vnučka odchází do rodiny svého manžela. Pláč je symbolem jedné velké etapy, která končí, a té nové, neznámé, která právě začíná. Taková tečka za obřadem je opravdu velmi emocionální pro všechny přítomné.


A jaký že mají všeobecně ženy život v Indii? O tom si můžete přečíst v Blančiném minulém článku na blogu.

2 Comments

 1. imdisabled 03/11/2019 at 23:38

  To musí být něco takovou velkou akci vůbec organizovat. 🙂

  Reply
  1. Chci na cesty 28/11/2019 at 20:37

   To stoprocentně. V Indii se svatby plánují i roky dopředu.

   Reply

Leave a Reply