Na pět dní jsem zakotvila na ostrově Cat Ba – největším ostrově spadajícím do zátoky Ha Long. Jednak jsem se odtud chtěla do této slavné “dračí” zátoky podívat v rámci jednodenní tour a také jsem chtěla poznat krásy samotného ostrova. Lákala mě i možnost půjčit si kajak a na vlastní pěst prozkoumat okolní ostrůvky zátoky Lan Ha. Této možnosti jsem nakonec i využila. A hned dvakrát.

Na kajaku organizovaně

První projížďku na kajaku jsem si užila v rámci jednodenní tour na lodi po zátokách Lan Ha a Ha Long. Některé agentury specializující se na plavby zátokami mají v nabídce i variantu spojenou s projížďkou na kajaku. Je to zajímavý způsob, jak prozkoumat Lan Ha Bay více z blízka. Množství ostrůvků totiž ukrývá skryté laguny a jeskyně, kam se výletní loď nedostane.

Na kajaku v Lan Ha Bay

Po cestě ke kajakářskému stanovišti, které se nachází v místě, kde Lan Ha Bay končí a začíná Ha Long Bay, jsme propluli kolem plovoucích vesnic ukrytých mezi vápencovými ostrůvky, prošla jsem se malou rybí farmou a také jsem měla možnost spatřit skálu Hón But, která je dvojčetem slavné “Bondovy” skály Ko Ta Pu z thajské zátoky Phang Nga.

Vietnamská Bondova skála

Když jsme zakotvili u plovoucího mola kousek od břehů jednoho z ostrovů, vyfasovala jsem záchrannou vestu a čelovku a s další účastnicí plavby zátokou nasedla na připravený kajak. Bohužel přidělená kolegyně seděla na kajaku zřejmě poprvé a tak nějakou dobu trvalo, než přišla na to, jak pádlovat. Občas to s ní bylo o nervy snažit se koordinovaně pádlovat a následovat kajak průvodce, který nás vedl do utajených lagun.

TIP: Vydejte se na zájezd do Vietnamu s českým průvodcem a zažijte dovolenou plnou aktivit a poznávání. Zúčastnit se můžete například zájezdu Vietnam od severu k jihu na 14 dní za 39 890 Kč.

Plavba utajenými lagunami

I když jsou zdejší vody klidné, o tom, zda se do utajených lagun dostaneme, rozhoduje výše hladiny moře. Pokud by byl zrovna příliv, bylo by vplutí do polozatopených jeskyní a chodeb nebezpečné. Měli jsme ale štěstí a na místě se ocitli v době, kdy byla hladina moře dostatečně nízko. Jako první jsme vpluli do černočerné tmy jeskyně Dark Cave, u jejíhož vjezdu je umístěná cedule “danger”. Jeskyně je dlouhá několik desítek metrů a proplouvat jsme ji museli s rozsvícenou čelovkou. Ze stropu trčely malé krápníky. Vynořili jsme se v utajené laguně obehnané ze všech stran vápencovými skalami porostlými vegetací. Když jsme se po laguně porozhlédli, vydali jsme se černou jeskyní zase nazpět.

Abychom se dostali do další utajené laguny, museli jsme vpádlovat do uzoučkého otvoru. Vkormidlovat do něj vyžadovalo trpělivost a také trochu toho pádlovacího umu. Nakonec to ale zvládli i naprostí začátečníci a všichni jsme se ocitli v uzavřeném světě, kde na nás ze stromů koukalo pár veverek.

Vpádlovat do úzké chodby vyžaduje trpělivos

Na kajaku jsme strávili hodinu a půl a kromě těchto dvou utajených lagun jsme propluli ještě dalšími dvěma jeskyněmi.

Potřebujete poradit s dovolenou do Vietnamu? Ozvěte se Aleně Lundové na + 420 228 226 807 / vietnam@ckgo2.cz

Na vlastní pěst na Monkey Island

Podruhé jsem na kajaku seděla o dva dny později. Byl sice únor a v severním Vietnamu v tu dobu běžně panuje chladnější a proměnlivější počasí než na jihu země, ale předpověď počasí na ten den slibovala slunečno a teplotu okolo pětadvaceti stupňů. Tak jsem si obešla několik agentur a hledala místo, kde by měli v nabídce i kajak pro jednoho. Zátokou Lan Ha, která se rozkládá kolem jižních a východních  břehů ostrova Cat Ba, se lze projet na kajaku i na vlastní pěst a bez průvodce.

Nakonec jsem objevila agenturu, kde mi ten kajak pro jednoho půjčili.

V malém přístavu Ben Bao, ze kterého do zátoky vyplouvá naprostá většina výletních lodí, jsem vyfasovala vestu, nepromokavý vak a vytištěnou mapu okolí. Majitel kajaku mi ukázal směr, kterým se mám vydat. Mezi ukotvenými loděmi jsme vypádlovala z přístavu směrem k Monkey Island, kam mě majitel poslal.

TIP: Jsi mladý cestovatel nebo cestovatelka s duší dobrodruha. Přidej se ZDARMA do klubu GOUČKO a poznej stejně naladěné cestovatele kdekoliv se nacházíš. Už žádné FB skupiny. Více info zde.

Monkey Island na dosah

“Opičí” ostrov byl od přístavu vzdálený odhadem asi tři kilometry a díky příznivým proudům jsem se na něj dostala asi za půl hodiny. I když zde moře nebylo tak klidné jako kolem přístavu Ben Bao, který je před vlnami chráněný několika ostrůvky. Vylodila jsem se na pláži u malého hotelového resortu. Ostrov se původně jmenoval “ananasový” podle ovoce, které na ostrůvku roste. Dnes je ale známý jako opičí podle makaků, kteří zde žijí a občas útočí na návštěvníky. O žádný opičí útok jsem ale nestála, tak jsem po chvilkovém relaxu opět nasedla na kajak a vydala se dál.

Dobrodružnější návrat než jsem zamýšlela

Dopádlovala jsem k sousednímu ostrovu. Na vytištěné mapě, kterou jsem s sebou měla, bylo napsáno, že je to kajakářský tábor. Ani na jedné ze dvou pláží ale žádný tábor nestál. Zřejmě zde ale kajakáři rádi tráví čas. Ve chvíli, kdy jsem totiž vytahovala kajak na pláž, připlula na ostrov jedna kajakářská skupinka.

Dvě hodiny jsem se vyhřívala na pláži na slunci a užívala si klidu a pak se vydala nazpět směr přístav.

Na pláži ostrůvku s neexistujícím kajakářským táborem

Jenže jsem se při pohledu do mapy špatně zorientovala a cesta do Ben Bao byla dobrodružnější, než jsem zamýšlela. Když jsem doplula ke skalní stěně jednoho z ostrovů, které chrání přístav a po několika minutách marného hledání průlivu mezi skalami, objevila jen pláž, otočila jsem to a podél vápencové skalní stěny pádlovala jižním směrem. Občas kolem mě proplula rybářská bárka a já doufala, že míří zpět do přístavu. Houpala jsem se na zvlněné hladině a vedla kajak stejným směrem jako rybáři. Doufala jsem, že se skály brzy rozestoupí a já spatřím plovoucí vesnici, která obklopuje přístav Ben Bao. Když se tak po pár minutách opravdu stalo, oddechla jsem si. Vplula jsem do klidných vod a poslední okamžiky na kajaku si opět mohla užívat.


Víte, co se Vám bude na cestě do Vietnamu hodit? Náš Průvodce po Vietnamu. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Láká vás plavba po Vietnamu? Chcete si to užít v pohodlí či se plavit na autentické rybářské bárce? Poznejte Vietnam na vodní hladině a nechte si doporučit jakou loď vybrat.

Leave a Reply