Během staletí se u vlády nad Vietnamem vystřídalo několik dynastií. Když na počátku 19.století vládu převzal císař Gia Long z dynastie Nguyen, přesunul své sídlo do Hue, kde nechal na břehu Voňavé řeky postavit rozlehlý palác. Kromě paláce v okolí Hue postupně vzniklo i sedm honosných hrobek, které si jednotliví císaři nechávali stavět již za svého života. Dnes tyto stavby zapsané na seznamu Unesco patří k hlavním turistickým atrakcím země a ani já jsem je během své cesty Vietnamem neopomenula navštívit.

Cesta k hrobce císaře Tu Duc

Na návštěvu Hue jsem si vyhradila dva dny. První den jsem strávila v prostorách císařského paláce, který byl sice během vietnamské války poničen bombardováním, ale i tak jeho návštěva stála za to.

shutterstock_70242160

Druhý den jsem si půjčila kolo a vyrazila na projížďku po okolí. Vzhledem k tomu, že nejvzdálenější hrobka je od města vzdálená 16 km, to neměl být problém. Na recepci jsem vyfasovala jednoduchou mapu, ve které byly označeny nejen císařské hrobky a jiná mauzolea, ale i další historicky a nábožensky významné stavby, které se v okolní krajině ukrývají. A pak jsem se vydala po rušné magistrále lemující Voňavou řeku jižním směrem k vlakovému nádraží. Jako první jsem chtěla navštívit hrobku císaře Tu Duc.

Doprava na ulici kolem nádraží byla šílená a přejet křižovatku byl pořádný adrenalin. Když jsem se ale nakonec dostala na ulici Dien Bien Phu vedoucí ven z města, chaos pominul a já v klidu dojela k Nam Giao Esplanade.

Promenáda Nam Giao

Tento borovicový park s kruhovitou terasou býval v dobách, kdy Vietnamu vládli Nguyenové, nejvýznamnějším náboženským místem země. Posvátné rituály se zde prováděly až do poloviny minulého století a tato tradice se prý opět začíná oživovat v rámci městského festivalu.

Od Nam Giao Esplanade jsem zabočila doprava. V okolí silnice stojí několik pagod, na které upozorňují směrovky. Aniž bych to tušila, zabočila jsem k té nejhezčí a nejvýznamnější buddhistické pagodě Tu Hieu. Pagodu nechal v roce 1843 vybudovat císař Tu Duc a na její stavbě se podíleli i palácoví eunuši, kteří se sem poté přestěhovali a žili až do své smrti. V areálu obklopeném borovicovým lesem stále žijí buddhističtí mniši. Kromě mnichů jsem zde potkala i skupinku vietnamských turistů.

V zahradě pagody Tu Hien

TIP: Projděte se císařským palácem v Hue na poznávacím zájezdu do Vietnamu s českým průvodcem. Velkou cestu Vietnamem se můžete užít za 58 890 Kč na 16 dní.

Místo, kde se ukrývá císařský poklad

Hrobka císaře Tu Duc je jednou z nejpopulárnějších a také nejpozoruhodnějších. Od pagody Tu Hieu to k ní bylo již kousek a na vchod do areálu mě upozornilo množství stánků se suvenýry a občerstvením, které stojí u cesty před bránou. Hrobka císaře Tu Duc je obehnaná vysokou zdí. Kolo jsem za malý poplatek nechala na parkovišti u brány, zaplatila vstupné a vydala se na procházku romanticky působícím areálem s jezírkem.

Hrobku si císař Tu Duc navrhl sám a ještě za svého života si zde užíval se svými konkubínami a více než stovkou manželek. I přes množství žen, které jej obklopovaly se císař nedočkal potomka. Na vině byl virus neštovic, který jej nechal impotentním. A protože Tu Duc neměl nikoho, komu by bohatství, které během svého života nashromáždil, předal, rozhodl se vzít si své jmění s sebou do hrobu. Podle legendy, která se k místu posledního odpočinku císaře traduje, Tu Duc před svou smrtí pověřil na dvě stě sluhů, aby jej s pokladem pohřbili na utajeném místě. Poté, co v roce 1883 zemřel a sluhové jej podle instrukcí pohřbili, byla jim useknuta hlava, aby náhodou nedošlo k prozrazení místa, kde se císařovy ostatky s pokladem nacházejí a hrob nebyl vykraden. A až dodnes nikdo netuší, kde poklad a císař leží.

Procházka hrobkou Minh Mang

Když jsem se prošla všemi budovami hrobky, kde v 19.století trávil čas Tu Duc, sedla jsem opět na kolo a vydala se najít hrobku císaře Minh Manga, která stojí na protějším břehu řeky. Po cestě jsem ale narazila na další dvě mauzolea, která ale působila neudržovaně.

Přejela jsem most, za kterým mě směrovka navedla na parkoviště kousek od hrobky císaře, který proslul svým dogmatickým lpěním na konfuciánském učení a čínské kultuře. Na parkovišti stálo několik autobusů a areálem se procházely skupinky turistů a prohlížely si zajímavé stavby.  Dominantou areálu hrobky Minh Manga je jezero, nad něž se tyčí několik architektonicky zajímavých staveb určených k pohřbívání. V zadní části na pahorku stojí kamenné mauzoleum, ve kterém Minh Mang odpočívá.

Mauzoleum císaře Minh Mang (1)

Hrobka připomíná Khai Dinh francouzský palác

Když jsem tumbu Minh Manga opouštěla, bylo již po poledni. Na obloze se držely tmavé mraky a věstily, že brzy přijde déšť. Nasedla jsem tedy na kolo a vyrazila směrem na Hue. Po cestě se nacházelo několik dalších zajímavých staveb a hrobek, ale cesta k nim nebyla dobře značená a tak se mi stalo, že jsem případnou směrovku snadno přehlédla. Jednu hrobku ale přehlédnout nešlo.

Hrobka císaře Khai Dinh

Jen kousek za vesnicí Chau Chu, 10 km jižně od Hue stojí na svahu kopce stavba z dálky připomínající francouzský palác. Při bližším pohledu se zde mísí západní evropské architektonické styly s těmi orientálními. Předposlední vietnamský císař Khai Dinh, který byl zcela v područí francouzské koloniální vlády, je pohřbený v honosně zdobeném sále několik metrů hluboko pod svou sedící bronzovou sochou.

Již z dálky jsem viděla, jak se v místnostech “paláce” svítí. Hrobka byla v obležení návštěvníků. Já jsem se ale nakonec na výstup po schodech k místu posledního odpočinku císaře nevydala. Jednak mě odradilo to množství turistů a také první dešťové kapky, které na mě dopadly. Šlápla jsem tedy raději do pedálů a vydala se nazpět do Hue.


Další Vietnamské město, které určitě stojí za návštěvu, je Hoi An. Co vás tady čeká a co si zde můžete nakoupit, si přečtěte ve článku Hoi An – staré přístavní město, ze kterého neodjedete s prázdnou.

Potřebujete poradit s dovolenou do Vietnamu? Ozvěte se Aleně Lundové na + 420 228 226 807 / vietnam@ckgo2.cz


Víte, co se Vám bude na cestě do Vietnamu hodit? Náš Průvodce po Vietnamu. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

1 Comment

  1. Pingback: Video: Jak se dopravovat ve Vietnamu | Travel Akademie

Leave a Reply