Každý cestovatel mi jistě dá za pravdu, když řeknu, že výběr ideálního období pro návštěvu vysněné destinace v sobě často skrývá nejedno úskalí. Jelikož se globální turistika stala již nedílnou součástí našich životů, mohli bychom snadno nabýt mylného dojmu, že pro výběr dovolené stačí pouze zapíchnout prst do atlasu a naše cesta za cizokrajným dobrodružstvím může začít. Neměli bychom ovšem zapomínat na skutečnost, že každá země má své specifické podnebí, na které bychom při plánování dovolené do Japonska měli brát ohledy.

To platí samozřejmě i v případě cesty do Japonska. Pokud vás zajímá, které roční období je pro cestu do země vycházejícího slunce nejlepší, jste na tom správném místě!

sakura-1096966_1280

Vyjasněte si priority

Třebaže to nemusí být z mapy hned jasné, Japonsko je ve skutečnosti překvapivě rozlehlá země. Hornatá krajina a rozdílné mořské proudy vytváří v této ostrovní zemi relativně složité klimatické podmínky, které se ostrov od ostrova značně liší. Například zatímco nejsevernější ostrov Hokkaidó proslavily dlouhé zimy a mohutné sněhové závěje, nejjižnější Okinawa leží v subtropickém pásu vyznačujícím se celoročně vyššími teplotami. Vzhledem k této rozmanitosti tak můžeme s klidem potvrdit, že do Japonska lze vycestovat v podstatě v kterémkoliv ročním období. Musíme si však předem rozmyslet, co bychom chtěli v Japonsku vidět a zažít, jelikož každé roční období má svá specifika.

Jarní probouzení

Kdo zamíří na jaře do Japonska, neprohloupí. Třebaže jsme si před chvílí řekli, že Japonsko můžeme navštívit celoročně, jaro bývá obecně považováno za nejlepší termín pro návštěvu země. Nádherně rozkvetlé sakury a příjemné denní teploty, které se na hlavním ostrově Honšú pohybují mezi 10 až 25°C, přímo vybízejí turisty k návštěvám všemi barvami oplývajících parků a zahradu. Jedinečným zážitkem může být také účast na některém z festivalů Hanami, během nichž se v parcích setkávají přátelé a rodiny a užívají si pikniků pod rozkvetlými stromy.

kdy jet do Japonska

TIP: Vyrazte na poznávací zájezd do Japonska. Jaké roční období jste si vybrali? Podívejte se na seznam zájezdů a nechte se inspirovat.

Letní festivalová vedra

Japonské léto začíná obdobím dešťů, které trvá od začátku června do první poloviny července. Nemusíte se sice bát, že by pršelo každý den, jak tomu bývá v případě jiných asijských států, přesto je třeba počítat s častými přívalovými dešti. Výjimkou je ostrov Hokkaidó, který je na rozdíl od zbytku Japonska přívalových dešťů ušetřen a i teploty, o nichž se zmíníme níže, zde nedosahují tak vysokých hodnot.

Jakmile ustane období dešťů, promění se Japonsko v obrovskou saunu, kde teploty dosahují až 35°C. Připočteme-li k tomu ještě vysokou vzdušnou vlhkost, máme zaděláno na celodenně propocené tričko. Večer nás však odmění velkolepé ohňostroje a pestrobarevné průvody, kterými ožívá v létě celé Japonsko. Léto je totiž obdobím nejznámějších japonských festivalů – například v Kjótu se odehrává slavný festival Gion a v sousední multikulturní Ósace můžeme navštívit festival Kišiwada Dandžiri.

Pro úplnost musíme ještě dodat, že zhruba od poloviny srpna do poloviny září je Japonsko sužováno tajfuny, většina bouří však zanikne ještě dříve, než dorazí na pevninu. Samotný tajfun se tudíž většinou projeví pouze v podobě silných srážek.

Barevný podzim

Podzim patří k dalším z doporučovaných období pro návštěvu Japonska. Počasí v Japonsku je velmi příjemné a spolu se vzdušnou vlhkostí klesnou i teploty na příjemných 15 až 25°C. Období tajfunů nahradí krásně čistá modrá obloha a lesy se zabarví neuvěřitelně jasnými a pestrými barvami podzimního listí.

Nádherné panoramatické výhledy na krajinu jsou velkým turistickým lákadlem, a proto musíme počítat s nárůstem cen a všudypřítomnými davy zahraničních návštěvníků.

kdy do Japonska

Po lyžování do horkých pramenů

Máte-li kladný vztah k zimním sportům a chcete-li se vyhnout davům turistů, uvažujte o návštěvě Japonska v zimním období. Zima na japonských ostrovech není tak chladná jako tomu bývá u nás a sníh se mimo horské oblasti a již několikrát zmiňovaný ostrov Hokkaidó moc dlouho neudrží. Jistou podobu s Českou zimou však v Japonsku přece jenom nalezneme- stejně jako u nás zde zapadá slunce v tomto období již kolem páté hodiny a dny jsou tak poměrně krátké.

Pokud se rozhodnete navštívit Japonsko v zimě, určitě se zastavte v některém z horkých pramenů onsen. Spousta onsenů se nachází v blízkosti moderních lyžařských resortů (například v okolí olympijského Nagana), návštěvníci tak mohou skloubit sportovní zážitek s následnou relaxací. Horká koupel pod širým nebem uprostřed zasněžené zenové krajiny patří k těm nejsilnějším zážitkům, jaké zimní Japonsko může nabídnout.


Zajímá vás japonská kultura, jejich svátky a tradice? Pak si přečtěte jak se slaví Vánoce v Japonsku.

Potřebujete poradit s dovolenou do Japonska? Ozvěte se Radku Dymešovi na +420 228 226 302 / japonsko@ckgo2.cz


Víte, co se Vám bude hodit na cestě do Japonska? Náš Velký průvodce po Japonsku. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply