Arequipa je druhé největší město v Peru a podle mě první nejkrásnější. V obklopení tří charakteristických sopek a s historickým centrem zapsaném na seznamu kulturního dědictví UNESCO, je Arequipa město, kam mnoho cestovatelů přijde za účelem návštěvy Colca kaňonu a pozorování kondorů. Město je ovšem zajímavé a hodné návštěvy i jako takové, tam, kde se historie snoubí s přírodními krásami a neuvěřitelně rozmanitou kulturou jídla, se rozhodně nudit nemůžete.

Překrásná architektura bílého města

Arequipa, které lidé rádi říkají také La cuidad Blanca neboli bílé město, je skvělou destinací pro všechny milovníky architektury. Španělští dobyvatelé přispěli do města v roce 1540 a vybudovali nádherné budovy, které se i přes několik zemětřesení, které město v posledních pěti stoletích opakovaně zničily, do dnes zachovaly.

Krásné uličky z bílého kamene

Centrum města je lemované kostely a budovami z bílého vulkanického kamene ve stylu míchajícím prvky baroka, renesance a místní andské kultury. Kromě procházky po hlavním náměstí Plaza de Armas a obdivování krásné architektury zvenku se určitě vyplatí podívat se i do jejich vnitřních prostorů. Nabízí to například Basílica Catedral na hlavním náměstí, Iglesia de La Compania a Iglesia de la Merced o pár ulic dále.

Město uvnitř města a ledová mumie

V Arequipě se dále nacházejí dvě rarity, které určitě nadchnou všechny milovníky historie. První z nich je Klášter Santa Catalina, který patří mezi nejzajímavější náboženské budovy v Peru. Toto místo bylo od roku 1580 domovem mladých bohatých španělských dívek, které si užívaly tehdejšího luxusu a soukromých koncertů.  Svou velikostí ovšem připomíná spíše malé město a v jeho uličkách se dá snadno ztratit. Nenechte se odradit vyšší vstupného, a pokud máte v Arequipě čas, vyhraďte si na návštěvu klidně celý den, nebudete toho litovat.

Uličky v Santa Catalina

Druhou zajímavostí je muzeum Museo Santuario Andinos, kde je uchována slavná mumie Juanita, zvaná také „Ledová slečna“. Juanita je 12 letá dívka, která byla v roce 1450 obětována Inky na hoře Nevado Ampato. Kromě mumie vás průvodce provede i celou expedicí, která v roce 1995 Juanitu snesla z místa jejího počitku. Lidské oběti byly v Incké kultuře docela běžné a další Incké mumie z této doby se nachází například v Saltě na severu Argentiny.

TIP: Poznejte koloniální město Arequipa, Machu Picchu, jezero Titicaca a další památky a zajímavosti na jednom ze zájezdů do Peru. Můžete si vybrat i Peru v kombinaci s dalšími zeměmi.

Potřebujete poradit s dovolenou do Latinksé Ameriky? Ozvěte se Petře Silva Monreal na + 420 216 216 439 / mexiko@ckgo2.cz

Místní speciality, které vás ohromí

Arequipa je prvním konkurentem Cusca co se týče kultury a historie, a druhým konkurentem Limě, co se týče kultury jídla. V tomto městě se tak snoubí dvě hlavní věci, na které jsou Peruánci tolik pyšní – jejich historie a jejich jídlo. Místní kuchyně se považuje za nejrozmanitější v celém Peru a pyšní arequipeños (obyvatelé Arequipy) rádi tvrdí, že jsou tvůrci více než 2000 jedinečných receptů.

Pouliční stánky s jídlem v Arequipě

Na ochutnávku místních specialit můžete vyrazit do tradičních restaurací zvaných picanteria a vychutnat si tak pochoutky jako rocoto relleno (plněná paprika), adobo arequipeño (surové vepřové marinované v citronové šťávě) locro de pecho (dušené hovězí) chupe de camarones (krevetová polévka) nebo slavnou peruánskou specialitu cuy (morče), připravenou na tisíce způsobů. Pokud nechcete zůstat jen u ochutnávání, v Arequipě se můžete přihlásit i na půldenní kurz vaření a přivézt si tak domů jedinečný suvenýr v podobě třech místních receptů.

Leave a Reply