Vietnam je pestrá země a ať se vypravíte na sever, střed či jih, všude vás čeká něco zajímavého. Jednotlivé oblasti se liší jak jídlem, tak povahou místních lidí, ale samozřejmě i krajinou, atmosférou a památkami. Mně osobně se líbila každá část Vietnamu, ale Severní Vietnam byl hodně specifický a ještě ne tolik dotčen turismem. A kvůli čemu se vlastně vyplatí sem vydat?

1.  Hlavní město Hanoj

Hanoj si oproti ostatním vietnamským velkoměstům stále zachovává svoji osobitou atmosféru a tak se zde pořád můžete setkat s původním Vietnamem. Jídlo je pestré a méně sladké než na jihu Vietnamu a určitě si zde každý vybere to svoje. Různé závitky, Bun Bo Nam Bo či proslulé Pho Bo a hlavně čepované rýžové pivo Bia Hoi za 5 Kč! Neuvěřitelné. Okouzlila mě pivní čtvrť, kde všichni posedávají na plastových židličkách dětské velikosti u malého stolečku s mističkou čerstvých buráků. Jelikož Vietnamci posezení u piva milují, v pozdějších hodinách je tu opravdu narváno, ale o místo se bát nemusíte, vždy vás někam vměstnají. Hanoj toho samozřejmě nabízí mnohem více než jen pivní uličky, třeba pověstné vodní loutkové divadlo, úžasnou Old Town (starou čtvrť), která překypuje životem či jezero Hoan Kiem, kde lidé tančí či hrají na různé hudební nástroje. A pokud už v Hanoji budete, nezapomeňte zajít na karaoke, kterým Vietnamci žijí a dokáží zpívat úplně všude.

2.  Krásy Ninh Binh aneb vnitrozemský HaLong Bay

Asi 100 km jižně od Hanoje se nachází fantastická oblast Ninh Binh. Stejnojmenné město nic moc zajímavého nenabízí, ale jeho okolí je plné zajímavých aktivit, chrámů a přírodních úkazů. Turisté sem jezdí především díky plavbě Tam Coc, najdete zde ale také spoustu pagod, přírodních rezervací a také jeskyně. Mě nadchla zejména plavba Tran An, která je oproti Tam Coc z nepochopitelných důvodů opomíjena. Plujete zde asi 3 hodiny s veslařkou, která vás proveze různými jeskyňkami a vysadí vás u několika pagod. Dalším skvělým zážitkem jsou jeskyně Hang Mua, z kterých je nádherný panoramatický výhled do okolí či Bai Dinh, což je největší buddhistický komplex ve Vietnamu. Příjemná procházka je také po ptačím parku Thung Nham, kde se můžete plavit po lodičkách nebo navštívit jeskyně.

Aktivity v oblasti Ninh Binh

3.  Okruh nejkrásnější přírodou Vietnamu v okolí Ha Giang

Tato oblast patří k nejzajímavějším ve Vietnamu a je vyhledávána především pro okruhy na motorce, skútru nebo autem. Okruh je zhruba 400 km dlouhý a běžně ho lidé na motorce či skútru ujedou za 4 dny, nám to trvalo 6 dní, ale jen proto, že jsme si chtěli vše dostatečně vychutnat a z toho jsme jeden den strávili na hotelu kvůli špatnému počasí. Okruh začíná ve městě Ha Giang a vede na sever k čínským hranicím krasovou oblastí a končí opět v Ha Giang. Po cestě vás čekají neuvěřitelné výhledy na zelené kopce neobvyklých tvarů, malé vesničky s milými obyvateli, kukuřičné lány, rýžová políčka, jeskyně, královský palác i nejimpozantnější průsmyk celého Vietnamu ve výšce 2 000 metrů nad mořem.  Je dobré si trasu naplánovat tak, abyste stihli některý z nedělních trhů, které se na trase nachází, protože je to jeden z největších zážitků.

Hornatá oblast Ha Giang

TIP: Poznejte Severní Vietnam na jednom ze zájezdů do Vietnamu. Zájezd Severní Vietnam křížem krážem na 14 dní pořídíte od 45 980 Kč. 

4.  Trhy vietnamských etnik

Severní Vietnam si navždy zapamatuji zejména kvůli etnikům, které se zde hojně vyskytují. My se setkávali hlavně s etniky Hmongů, Dao a Thai. Například Hmongové se dále dělí na červené, bílé, černé, zelené či květinkové a všichni nosí krásné oděvy. Pokud se chcete s etniky setkat, není k tomu lepší příležitost než na některém z trhů. Jedním z největších trhů je trh v městečku Bac Ha, kde se každou neděli scházejí květinkoví Hmogové odděni do svých typických nádherně barevných oděvů, Dao, Zayo, etničtí Číňani či Thai. Trh je rozdělen do několika částí a v každé se prodává něco jiného. Oblečení, pletené koše, pálenka, drůběž, dokonce tu najdete část, kde místní prodávají vodní buvoly. Doporučuji vydat se sem již v sobotu odpoledne, protože k večeru se zde pořádá cosi jako zahájení trhu, takže místní na podiu předvádí, co umí, takže různé tance, zpěv či hra na hudební nástroje. Večer je pak završen tancem kolem ohně, což je skvělý zážitek.

Tradiční oblečení v oblasti severního Vietnamu

Potřebujete poradit s dovolenou do Vietnamu? Ozvěte se Aleně Lundové na + 420 228 226 807 / vietnam@ckgo2.cz

5.  Rýžová políčka po cestě do Mu Cang Chai

Ten nejautentičtější Vietnam jsem viděla v oblasti Nghia Lo, Tram Tau a v okolí Mu Cang Chai. Jsou to asi nejméně turistické oblasti Vietnamu a místní lidé jsou tak stále ještě trochu ostražití, protože nevědí, co si o vás myslet, ale většinou jsou moc milí a rádi vám se vším pomůžou. Tyto oblasti spojují nádherné scenérie plné terasovitých rýžových políček. Cesta z Nghia Lo do Mu Cang Chai je dlouhá asi 100 km, ale rozhodně za to stojí, protože zde najdete ty nejkrásnější výhledy na rýžová políčka v celém Vietnamu. Doporučuji přespat ve vesničce La Pan Tan, kde stojí příjemný rodinný homestay s výhledem přímo na rýžové terasy a jeden cestovatel, kterého jsme potkali nám řekl, že jsou to nejkrásnější terasy, které kdy viděl a nakonec tu zůstal celý týden. Zážitek je již samotná procházka po vesničce, kdy pozorujete místní orat s vodními buvoly.

Rýžová políčka v málo navštěvované oblasti severního Vietnamu

Severní Vietnam toho má opravdu hodně co nabídnout, ne pouze slavnou zátoku Ha Long Bay a i měsíc je na prozkoumávání a poznávání málo. 


Víte, co se Vám bude na cestě do Vietnamu hodit? Náš Průvodce po Vietnamu. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Plánujete cestu do Vietnamu a přemýšlíte o nejvhodnější době k cestě? Ve článku Kdy jet do Vietnamu – přehled počasí, aneb kdy vyrazit do dozvíte vše k naplánování vaší dovolené.

Leave a Reply