Ostrovu Flores se přezdívá ostrov květin, v překladu totiž název Flores znamená květinu. Leží vedle ostrova Lombok a Sumba a patří k souostroví Malé Sundy, administrativně patří pod indonéskou provincii Nusa Tenggara. Z Bali trvá let něco přes hodinu. Největší město je Maumere, ale hlavním městem je Labuan Bajo. Převažují zde křesťané, křesťanství zde bylo rozšířeno portugalskými kolonizátory na začátku 16. století, ale na jihu ostrova a ve městě Ende převažují muslimové. Na Floresu je plno nádherných scenérií, tvořených deštnými pralesy a bohatou exotickou flórou v kombinaci s hornatým terénem. Najdete zde jedno z nejlepších potápění na světě včetně žraloků, želv a rejnoků s krásnými bílými plážemi. Na ostrově se mluví jazykem bahasa Flores. Tento jazyk v sobě nese prvky oficiální indonéštiny a zároveň kulturu a tradice původních obyvatel Floresu. 

1. Sopka Kelimutu

Jednou z atrakcí Floresu je sopka Kelimutu, i když sopka vlastně není ten hlavní důvod, proč sem turisté jezdí. Jsou to hlavně tři kráterová jezera, která leží nahoře uprostřed sopky a každé z nich má jinou barvu. Voda totiž v průběhu roku svou barvu mění v závislosti na chemických procesech, které se uvnitř stále aktivního vulkánu odehrávají a také záleží i na úhlu světla. Zatímco někdy se jezera mohou zdát spíše azurově modrá, jindy je jedno jezero zelené, druhé hnědé s odstíny do červena a třetí až černé. Většina turistů chodí na Kelimutu na východ slunce, ale to jsou jezera ještě ve stínu, protože na ně nesvítí slunce. My jsme si nechali poradit a šli tam až odpoledne a skoro nikdo tam nebyl.

Pohled na kráterová jezera sopky Kelimutu

2. Komodský drak

Ostrov Komodo je pravděpodobně nejznámějším místem na Floresu a většina turistů navštíví jen tento park a vrací se zpět na Bali. Žije zde varan komodský, který může dosahovat délky až tří metrů. Je velmi rychlý a nebezpečný. S místním průvodcem se můžete vydat na prohlídku ostrova, kde můžete tyto ještěry pozorovat. Jen nechoďte příliš blízko, aby vás nekousli, jejich jedové žlázy jsou smrtelné. Dnes komodští ještěři patří mezi ohrožené druhy a žijí jen na ostrově Komodo a Rinca. 

Komodský drak

3. Ostrov Padar

Jak jsem zmiňovala výše, většina turistů jede jen na ostrov Komodo a na ostrov Padar se nevydají a je to škoda. Pokud už zavítáte do této části Floresu, pak výlet na ostrov Padar určitě stojí za to. Jsou tu krásné pláže, kde není moc lidí a ostrov je oddělen třemi části – černá, světlá a růžová. Snadno se sem dostanete, z přístavu Labuan Bajo lodí a můžete vyrazit na trek po celém ostrově, kde jsou různě náročné trasy. Lepší je vyplout z Labuan Bajo ráno, kdy ještě není takové horko a odpoledne si pak můžete zaplavat.

Známý pohled z vyhlídky na ostrov Padar

TIP: Chcete si užít dovolenou na Bali podle vlastního gusta? Nechte si sestavit itinerář na míru v rámci individuálních zájezdů na Bali a poznejte místní kulturu, skvělou gastronomii, skrytá zákoutí bez turistů, ty nejkrásnější pláže a navštivte ostrovy Flores a Komodo.

Potřebujete poradit s dovolenou v Indonésii? Ozvěte se Adě Tzonevě na + 420 226 633 912 / indonesie@ckgo2.cz.

4. Pavučinová rýžová pole 

Další velkým lákadlem Floresu jsou rýžová pole. Člověk by si řekl, co je na rýžových polích tak zvláštního, najdete je po celé Indonésii. Ale tyhle jsou opravdu speciální. Říká sem jim Lingko a jsou uspořádány ve tvaru pavučiny. Políčka patří místní komunitě a postupem času byla rozdělena v souladu s tradicí, která se tu dodržuje již stovky let. Místní obyvatelé v Rutengu přišli s tímto neobvyklým systémem pěstování rýže, aby se zajistilo, že každé rodině se rýžové pole rozdělí spravedlivě. Centrálnímu bodu se říká lodok, kde je sloup. Když hlava rodiny žádala o pole, zvedla počet prstů na ruce a ukázala k sloupu dle počtu členů rodiny. Nejlepší místo, kde můžete vidět tyto pavučiny, je v Cancaru blízko Rutengu a z vyhlídky můžete obdivovat tento úžasné přírodní dílo.

Rýžová pole ve tvaru pavučiny na Floresu

5. Modrá pláž

Pláži Penggajawa se spíše říká Blue Stone pláž, i když od místních můžete slyšet také název Green Stone pláž. Proč se jí takhle vlastně říká? Pláž není tvořena pískem, nýbrž modrými a zelenými oblázky. Místní obyvatelé kameny na pláži každý den sbírají, podél cesty uvidíte spousty pytlů, které se pak vyvážejí hlavně do Japonska. Není to pláž, kde by se dalo opalovat, nebo trávit den. Spíše si tady můžete dát oběd ve warungu s vyhlídkou na tuhle oblázkovou pláž. 

Modrá pláž

6. Jezero Sano Nggoang 

Flores je mimo jiné také ostrovem jezer a nejhlubší z těchto jezer je Sano Nggoang, které je asi 500 metrů hluboké. Většina turistů sem jezdí na jednodenní výlet, jehož součástí je i návštěva horkých pramenů, které mají prý léčivé vlastnosti. Jezero se nachází asi 35 kilometrů od sousedního města Labuan Bajo, takže je možné se tam a zpět dostat za den, pokud vyrazíte brzy ráno.

Jezero Sano Nggoang

7. Caci tanec

Místní obyvatelé Manggarai v západní části Floresu mají spoustu tradic a oslav, které se liší od všeho, co pravděpodobně uvidíte v jiných částech Indonésie. Jedním z nich je tanec Caci, kdy dva muži tančí a snaží se navzájem zasáhnout bičem a jsou přitom oblečeni jako zvířata. Tanec je doprovázen bicími beaty a nemá být vážným bojem, takže se nemusíte bát, že uvidíte násilný boj, protože je to spíše slavnostní podívaná. Tance se odehrávají v místních vesnicích a obvykle nemají předepsaný rozvrh. Kdy se tento tanec koná, vám řekne místní průvodce.

Caci tanečník

8. Šnorchlování na 17 islands

Ostrov Flores má velké množství míst, kde se dá potápět nebo šnorchlovat. Jedním z nich je 17 islands, kde najdete azurově modré moře plné korálů, ryb a želv. Kdo není velkým nadšencem šnorchlování, může relaxovat a opalovat se na jedné z několika bílých písečných plážích, nebo se může vydat na procházku džunglí. Většina ostrovů v parku je neobydlených. Na výlet budete muset vyrazit s průvodcem, při kterém prozkoumáte několik ostrovů s nádhernými zátokami. Většinou je v ceně výletu i oběd (čerstvá ryba a další mořské speciality), který pro vás připraví na pláži. 

Azurová voda kolem 17 Islands ideální k potápění

9. Tradiční vesnice Wae Rebo

Vesnice Wae Rebo je tradiční vesnice v západní části Floresu, kde žijí obyvatelé z Manggarai. Jen samotná cesta sem je zážitek. Je dlouhá asi 10 kilometrů a trvá necelé tři hodiny. Půjdete přes džungli, přes kaskádové vodopády, kde se můžete zastavit a v jednom z průzračných jezírek se vykoupat. Jakmile přijdete do vesnice, uvidíte, jak místní obyvatelé žijí. Můžete zkusit jejich typické jídlo nebo se zúčastnit tanečního představení. Dokonce se tu dá i ubytovat přes noc. Spí se v typických kulatých chýších, které jsou stále vyráběny v tradičním stylu.

Domy ve tvaru chýše ve vesnici Wae Rebo

10. Hobbit jeskyně

Jeskyně Hobbit, známá pod názvem Liang Bua v místním dialektu, leží asi půl hodiny od Rutengu. Je jedním z nejúžasnějších archeologických nálezů v Indonésii. Jeskyně se nachází uvnitř většího jeskynního komplexu a byla objevena až v roce 2003. Archeologové ji nazvali Hobbit jeskyně, protože zde našli řadu malých lidských kostlivců, které byly považovány za asi 18 000 let staré. Stále se vede spor, jak přesně staré jsou zkameněliny a pozůstatky koster, které zde byly nalezeny. Vedle jeskyně je také malé muzeum, které vysvětluje jeskyni v archeologických a historických termínech.

Jeskyně Hobbit, Flores


Láká vás vycestovat na indonéský Flores? Pak se zcela jistě musíte zastavit na Komodo za draky. Více o výletě za těmito unikátními ještěry se dočtete ve článku Lodí za varany do národního parku Komodo.

A nezapomeňte si stáhnout Průvodce po Bali. Stačí kliknout na odkaz nabo na samotný obrázek a máte ho zdarma.


Leave a Reply