Pokud přemýšlíte, do jaké destinace vyrazit v zimě za teplem a mořem s Vašimi dětmi, jedna z možností je Srí Lanka. Ostrůvek ležící jižně od Indie je z Prahy pohodlně dostupný letecky například s jedním přestupem v Dubaji se společností Emirates, kdy v letadle strávíte celkem asi 10 hodin. Nabízí se také možnost využít stopoveru v Dubaji na jednu nebo dvě noci k nákupům a návštěvě špičkových aquaparků, Legolandu a dalších atrakcí pro děti.

Počasí a podmínky ke koupání

Na Srí Lance panuje horké tropické počasí po celý rok, některé měsíce je potom období dešťů. Jelikož neprší na celém ostrově ve stejnou dobu, během celého roku se najdou lokality, kam je možno cestovat bez velkého rizika, že vám deště pokazí dovolenou. Pobřeží Srí Lanky je omýváno vodami Indického oceánu a je tedy třeba počítat s poměrně velkými vlnami na většině otevřených plážích. Vždy se ale najdou klidnější chráněná místa bez velkých vln, příkladem na západním pobřeží je pláž v Unawatuně nebo Mirisse, která je mezi rodinami s dětmi velmi oblíbená.  

Díky vlnám jsou na druhou stranu pláže na Srí Lance velmi oblíbené mezi surfaři. I větší děti si mohou zkusit postavit se na prkno pod vedením místních trpělivých instruktorů, pro všechny je potom oblíbená zábava tzv. „ body-boarding“ , klouzání na vlnách s využitím vlastního těla. 

Dollarphotoclub_75595749

Návštěva chrámů

Hlavní náboženství Srí Lanky je budhismus a návštěva chrámů se zlatými sochami Buddhy, barevnými květy a vonnými tyčinkami patří díky jedinečné atmosféře k zajímavým zážitkům i pro děti. Pravidlem je, že je třeba si při návštěvě chrámů a posvátných míst zahalovat ramena i kolena, což platí také pro děti. Tedy je dobré mít při sobě vždy nějaký šátek, sukni nebo dlouhé kalhoty.  

Seema Malaka temple on Beira Lake. Colombo, Sri Lanka. Panorama

Dále je třeba si do chrámů zout boty, a překonání rozpálené kamenné dlažby je někdy velmi bolestné i pro otrlé dospělácké nohy. Proto se nestyďte, a nasaďte sobě i dětem ponožky, ty jsou povolené. V areálu chrámových komplexů byste také měli sundat pokrývku hlavy. Před žhavým sluncem je možné se ochránit deštníkem, což s oblibou využívají také místní.

Místní kuchyně

K návštěvě cizí země patří samozřejmě ochutnávky místních specialit. Na Srí Lance je oblíbené a všudypřítomné kari s rýží na nespočet způsobů. Obvykle dostanete na talíř tři druhy zeleninového kari a jeden druh masového.

Yellow rice or kaha bath or rice and curry in wooden background Sri Lankan food

Jídlo připravované místními restauracemi  je zpravidla velmi pálivé, pro děti určitě nevhodné. Výjimkou bývají naštěstí hotelové restaurace, kde už je jídlo přizpůsobené evropským jazykům a připraví vám i tradiční evropská a dětmi oblíbená jídla jako špagety nebo hranolky. Oblíbené mezi malými i velkými jsou čerstvě vymačkané ovocné džusy z exotického ovoce jako mango, ananas nebo papája. I v místních restauracích a stáncích rychlého občerstvení jsou džusy zpravidla připravované z balené pitné vody, není třeba se tedy obávat si toto lahodné osvěžené koupit.

Místní Fauna

Ke Srí Lance patří neodmyslitelně sloni. Najdete je nejenom na všech možných suvenýrech, ale stále se ještě dají spatřit ve volné přírodě v několika národních parcích. Zaručeně spatříte početné skupiny slonů při safari v národním parku Minneriya. Při návštěvě safari připravte sebe i děti na to, že Vás čeká zpravidla dlouhá kodrcavá jízda v terénním autě, dřív něž prvního chobotnatce vůbec uvidíte. Během safari se potom nesmí z auta vystupovat a ke slonům se přibližovat.

iStock_000023010011Medium

Dalším nezapomenutelným zážitkem nejenom pro děti patří setkání s největším savcem planety plejtvákem obrovským. Půldenní plavby na Srí Lance za velrybami jsou pořádány například z přístavu Mirissa. Jen je třeba se připravit že to na otevřeném moři hodně houpe a pokud tušíte, že má Vaše dítě slabší žaludek, raději mu dát lék proti nevolnosti.

P1010853

K dalším zvířecím obyvatelů Srí lanky, které u nás spatříte pouze v zoo, patří opice. Drzí makakové se často shromažďují u vchodů do chrámů a jiných turisty navštěvovaných objektů a číhají, kde by koho připravili o něco na zub. I když opičky vypadají roztomile, jsou časté případy, kdy turisty, kteří jim chtěli (a nebo naopak nechtěli ) dát něco k jídlu opice pokousaly. Pokousání znamená velké riziko nákazy vzteklinou a je proto potom třeba ihned navštívit lékaře a absolvovat bolestivé injekce.  Proto se doporučuje v blízkosti opic nevyndavat žádné jídlo ani pití a určitě je nekrmit ani se k nim nesnažit přiblížit.

stairs-3214373_1280

Celkově je Srí Lanka bezpečná země pro dovolenou s dětmi, lidé jsou přátelští a děti jsou vítány. Děti zde poznají zcela odlišnou kulturu a krajinu a určitě se vrátí domů nejenom opáleni ale také obohaceni s spoustu nových poznatků.

Doporučené zájezdy pro rodiny s dětmi:

Dovolená na míru, která se dá upravit dle potřeb rodiny:

Zájezd Srí Lanka pro každého od 35 970 CZK 

Zájezd pohoda Srí Lanky a relax Malediv od 49 890 CZK

Potřebujete poradit s dovolenou na Srí Lanku? Ozvěte se Míši Hanušové na +420 216 216 438 / maledivy-srilanka@ckgo2.cz

Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Srí Lanku? Náš Velký průvodce po Srí Lance. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply