Oblast Chicaga byla ve 20. století třetí největší českou komunitou na světě, hned po Praze a Vídni. Od té doby sice populace Čechů výrazně klesla, i přesto je zde česká, ale i polská či slovenská kultura stále patrná. Ke konci 19. století zde Matěj Škudera otevřel český hostinec a místní čtvrt jen kousek od centra – dnes plného mrakodrapů a pojmenoval jej Pilsen. Mimo to vzniklo v okolí i dalších 9 českých kolonií. Mezi nimi byla například i Praha, která ale později vyhořela. 

Historická čtvrť Pilsen v Chicagu

Přestože přímo v Pilsen už naprostou většinu Čechů nahradila hispánská komunita, české odkazy je zde stále možné sledovat. Do čtvrti jsem se vydala nejdříve čistě kvůli jejímu názvu a zalíbilo se mi procházení se po pestrobarevných ulicích plných pouličního umění a hipsterských podniků. Dokonce se zde nachází i česká restaurace, nabízející české pokrmy. Celkově už ale převládají spíše mexické podniky. O to víc bylo mé překvapení větší, když jsem narazila najednou na Chrám sv. Víta. Tedy…na poněkud menší, ne-gotickou a graffiti ozdobenou verzi naší pražské dominanty. 

Chrám sv. Víta ale není jediným českým pozůstatkem v Chicagu. Můžeme zde najít i Dušek Thalia Hall, vestavěnou dle budovy Státní opery v Praze, sochu Karla Havlíčka Borovského nebo Dvořák park. V době největšího rozkvětu začali být Češi i veřejně aktivní, vydávali české noviny, ale také se zapojovali do politiky. A to až natolik, že ve 30. letech se stal starostou Chicaga za demokratickou stranu Čech – Antonín Čermák. Dnes najdeme kousek od Pilsen i Cermak road, ve které jsme se i ubytovali a také stejnojmennou stanici metra. Jen se nenechte zmást americkou výslovností „srmejk“. Cermak road však protíná místní Chinatown a proto českou kulturu zde nenajdeme ani v náznaku. 

Cermak ulice v Chicagu

Potřebujete poradit s dovolenou do USA? Ozvěte se Pavle Jankové na +420 228 224 970 / usa@ckgo2.cz.

Chicago ovšem stojí za návštěvu, a to nejen kvůli nostalgickému putování za českými kořeny. Jedná se o skvěle dynamické město, které nabízí velkolepé mrakodrapy, které můžete obdivovat například při architektonické plavbě po řece, táhnoucí se celým městem. Zároveň ale můžete navštívit příjemný Millenium park, obdivovat slavnou zrcadlovou Cloud Gate nebo se vydat relaxovat na pláž u jezera Michigan.

Největší ikona města – Cloud Gate

TIP: Vydejte se na zájezd do USA a poznejte místní památky, přírodní parky a kulturu. Vydat se můžete s českým průvodcem žijícím přímo v destinaci nebo na vlastní pěst. 

Klasickou atrakcí je zde i prosklená plošina Sky Deck na mrakodrapu Sears či kostra tyranosaura Sue v The Field Museum. Pokud vás celkově zaujmou tyto atrakce, určitě doporučuji zvolit Chicago CityPass, díky kterému můžete navštívit dále i Shedd Aquarium či místní planetárium. Cenově se karta vyplatí už od návštěvy dvou budov.

Samozřejmostí je také v Chicagu ochutnat deep-dish pizzu, která se peče v hlubší pánvi, tudíž má vyšší okraj držící rajčatovou omáčku a rozpuštěný sýr – trochu jako quiche. Další klasikou je Chicago-style hot dog, jenž je typický pro hovězí párek, makovou bulku, nejrůznější nakládanou zeleninu, kyselou okurku a rajčata. Díky množství zeleniny na vrchu se mu někdy přezdívá „hot dog dragged through the garden“, tj. hot dog protažený zahradou.

Populární pizza v Chicagu

Skvělým zážitkem je i samotná jízda chicagskou nadzemkou, které místní říkají „L“ (zkratka pro „elavated“, tj. vyzdvižená). Koleje vedou několik metrů nad rušnými ulicemi a vlaky jezdí velmi blízko k samotným budovám. Některé části systému jsou ale i zavedené pod zemí a přestupy tak někdy mohou být trošku dobrodružné. Obyvatelé Chicaga jsou ale na tento systém, (mimochodem po New Yorku hned druhý nejvytíženější systém v USA) velmi hrdí a považují jej za jeden z hlavních symbolů města.


Plánujete cestu do USA? Tak to se asi budete ptát, kdy je ta nejlepší doba k cestování? Ve článku Kdy vyrazit do USA se dozvíte všechny potřebné informace k naplánování dovolené.

Leave a Reply