Každý zkušený cestovatel to potvrdí. Ať už se vydáme z české kotliny kterýmkoli směrem, čeština kombinovaná se systémem “rukama nohama” není ideálním dorozumívacím prostředkem. Valná většina Čechů naštěstí prodělala alespoň několik let výuky angličtiny, němčiny nebo ruštiny, a zejména angličtinu už z dnešního každodenního života snad ani není možné vytěsnit. Kdo jezdí do zahraničí častěji, má ale velkou motivaci v cizích zemích komunikovat co nejpřirozeněji a nejúčinněji, což začátečnická úroveň konverzačních schopností nezajistí. Pokud bychom hypoteticky chtěli procestovat celý svět a všude se dorozumět místním jazykem, museli bychom těch jazyků zvládnout více než 7 tisíc. Tolik aktivně používaných jazyků alespoň napočítali po světě autoři databáze Ethnologue. Protože to není zrovna realistický cíl a protože ovládnout i jen jeden cizí jazyk dá hodně práce, pojďme se podívat, kterým jazykům dává největší smysl se věnovat, chceme-li si na cestách vystačit bez tlumočníka nebo neumělých posunků.

1. Angličtina

Angličtina je v dnešním světě tím nejvíce globálním a pro cestovatele s velkým náskokem nejužitečnějším jazykem. Mluví jí více než 1,1 miliardy lidí po celém světě, byť pro mnohé z nich to není jejich rodný jazyk. Má sice méně rodilých mluvčích než čínština, velkou výhodou oproti čínštině je ale její masové rozšíření po všech kontinentech – těžko najdete zemi, kde by alespoň významné procento populace nebylo schopno alespoň nejzákladnější komunikace v angličtině. Kromě tradičních bašt, Velké Británie, Spojených států, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu či Irska, vám angličtina zpřístupní i třeba Bahamy nebo Jamajku.

V Austrálii bez angličtiny moc nepochodíte

Se znalostmi angličtiny více než kde jinde platí, že čím více se blížíme rodilému mluvčímu, tím snazší bude naše navigace po světě a tím více zážitků a nového poznání si z našich cest odneseme. Zorientovat se v dostupných kurzech angličtiny různé intenzity, délky i pokročilosti a v jazykových školách i lektorech angličtiny pomůže například databáze Jazykovky.cz. S velkou poptávkou po zlepšení angličtiny na všech úrovních souvisí velká nabídka kurzů angličtiny prakticky v každém českém městě. 

Potřebujete poradit s dovolenou v Austrálii? Ozvěte se Petru Musílkoví na + 420 211 222 697 / australie@ckgo2.cz.

2. Španělština

Španělsky mluví dnes po světě více než půl miliardy lidí. To je sice až 4. nejvyšší počet po angličtině, čínštině a hindštině, z pohledu cestovatele je to ale jazyk veskrze užitečný a atraktivní. Španělsky se kromě kolébky tohoto jazyka, Španělska, domluvíte ve většině států Jižní a Střední Ameriky. Za zmínku stojí také fakt, že každý desátý obyvatel Spojených států mluví právě španělsky. Španělština dobře poslouží také třeba v Rovníkové Guineji nebo na Filipínách. V počtu rodilých mluvčích je španělština druhá po čínštině, tedy dokonce před angličtinou. Pokud už nechcete dále pilovat angličtinu a přemýšlíte nad druhým jazykem, který na cestách nejvíce užijete, nabízí se právě španělština. Povzbuzením budiž, že je považována za jeden z nejjednodušších jazyků na naučení, alespoň z těch globálních. Španělštině po všech ohledech se věnuje databáze Španělština-on-line.cz, na jejíž stránkách se také lze přihlásit do některého z aktuálně vypsaných kurzů španělštiny nebo se inspirovat zkušenostmi studentů španělštiny s výukou. 

Znalost španělštiny se vám při cestování po latinské Americe rozhodně vyplatí

3. Francouzština

Francouzsky dnes komunikuje více než čtvrt miliardy lidí po celém světě, což z ní činí 5. nejpoužívanější jazyk vůbec. Kromě Francie nám znalost francouzštiny usnadní pobyt např. v Kanadě, Belgii, Švýcarsku, Alžírsku, Kongu, Pobřeží slonoviny i v řadě dalších afrických zemí. Komu je angličtina se španělštinou málo, může se zkusit vrhnout do elegantní francouzštiny a začít pracovat na specifické francouzské výslovnosti. Online materiály pro studium francouzštiny, jakož i přehled možností výuky francouzštiny v jazykových školách či soukromě nabízí například databáze Francouzština-on-line.cz.

Do Kanady nejen s angličtinou, ale i s francouštinou

4. Čínština

Čínština je rodným jazykem pro největší porci obyvatel Země. S 1,1 miliardou mluvčích je hned po angličtině 2. nejvíce používaným jazykem světa. Kromě Číny a Tchaj-wanu je tento jazyk k nezaplacení i třeba v Singapuru, Malajsii a dalších zemích. Vyšší rank mezi cestovatelskými jazyky čínštině nedáváme z několika důvodů. Dialekty čínštiny, respektive jednotlivé čínské jazyky jsou mezi různými regiony natolik rozmanité a odlišné, že dorozumění se v jedné oblasti neznamená automaticky dorozumění se v jiné oblasti. Další bariérou je to, že na naučení je čínština značně složitá. Přes určitá pro Evropana nezvyklá specifika a nuance ve výslovnosti je ale mluvená čínština rychleji zvládnutelná než ta psaná. Studium čínštiny každopádně vyžaduje mnoho motivace a vytrvalosti, proto se vyplácí nesnažit se je zvládnout coby samouk, ale raději se zapsat do některého z kurzů čínštiny, kterých se v českých jazykových školách objevuje rok od roku více.

Pro nás exotická čínština je druhým nejpoužívanějším jazykem světa

5. Arabština

Arabština je 6. nejfrekventovanějším jazykem světa s více než čtvrt miliardou mluvčích. Arabština je běžná v zemích Blízkého a Středního východu, tedy například v Iráku, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Libanonu, Sýrii, Jordánsku a také v řadě zemí severní Afriky, např. v Egyptě, Tunisku, Alžírsku, Maroku, Súdánu či Libyi. Znalost některého z dialektů arabštiny bohužel podobně jako u čínštiny nezaručuje hladkou domluvu napříč arabsky mluvící populací. Mluvená arabština je rozštěpena na vzájemně takřka nesrozumitelné dialekty, což může hlavně začátečníkům v tomto jazyce způsobovat značné rozčarování. Kurzy arabštiny nejsou v Čechách běžnou záležitostí, jejich průběžně aktualizovaný souhrn ale zájemcům zprostředkovává server Jazykovky.cz.

I s pár arabskými výrazy zaručeně potěšíte prodávající na místních trzích


Možná se vám jazyky prostě učit nechce – pak je ale nanejvýš prozřetelné mít pro případ krize po ruce kontakty na tlumočníky a překladatele z hlavních světových jazyků do češtiny. Proč se ale ochuzovat o autentické prožití různých kultur i prostřednictvím jazyka? Pětice výše doporučených jazyků s globálním rozšířením otevře běžnému cestovateli nejvíc dveří a pokryje největší počet destinací. Které cizí jazyky na svých cestách nejvíce využijete právě vy, bude pochopitelně záviset hlavně na tom, kam se budete nejčastěji vydávat, i v jakých společenských kruzích se v daných zemích budete pohybovat. Výše uvedený výběr jazyků tedy není třeba brát jako dogma. Coby univerzální komunikační prostředky se nicméně hodí vybrané dva či tři z nich dlouhodobě studovat, pokud nechcete být na cestách častěji v rozpacích než pánem situace. Ostatně vlastní cestování a hovory s místními jsou nejpříjemnější formou studia. 

Leave a Reply