Rotorua je jedno z nejznámějších měst severního ostrova Nového Zélandu, kam se denně sjíždí hromada turistů za úžasnými gejzíry, bahenními jezírky a horkými prameny. Toto městečko totiž oplývá jedinečnou geotermální aktivitou a najdete zde spoustu unikátních míst, které se vyplatí navštívit.

Tajemná Rotorua

My do Rotoruy zavítali v červnu, kdy začíná novozélandská zima a počasí zde bylo chladnější než na jiných místech severního ostrova, které jsme do té doby projeli. Již několik kilometrů od města nás do nosu udeřil pověstný zápach síry, který mnozí přirovnávají k pachu zkažených vajec a Rotorua je tím přímo prosycená.

Nejdříve jsme se prošli městem, které samo o sobě vypadá jako všechna ostatní novozélandská města s tím rozdílem, že všude vidíte stoupající páru a v sychravém počasí Rotorua působí hodně tajemně.

Jako první jsme navštívili Kuirau Park, kde jsme měli možnost vidět naši první vulkanickou oblast plnou jezírek s vařícím bahnem a spoustu syčící páry. Díky tomu, že akorát nastal přelom mezi podzimem a zimou, byl park zbarven do úžasných odstínů červené a oranžové, a tak byla procházka o to zajímavější.

kuirau park

Polynesian Spa

Během procházky parkem jsme trochu prochladli a proto jsme se rozhodli vyzkoušet jedny z termálních lázní, které město nabízí a zašli jsme do slavných Polynesian Spa.

polynesian spa

Za cenu 30 NZD na osobu máte k dispozici několik krásných, mramorem lemovaných terasovitých bazénků s minerální horkou vodou o teplotě 38 až 41 stupňů Celsia, které se nacházejí u břehu jezera Rotorua a jeden větší vnitřní bazén.

Za příplatek si samozřejmě můžete dopřát různé procedury jako masáže, bahenní zábaly a zkrášlovací procedury.

V obchůdku si pak nezapomeňte koupit některý z krémů obsahujících minerální látky, jenž pocházejí z geotermálního bahna z Rotoruy či jinou kosmetickou nezbytnost. Vřele doporučuji.

Další možností pak jsou například Blue Baths, které jsou levnější a můžete si zde užít tři bazény, jejichž voda dosahuje teplot 30, 37 a 42 stupňů Celsia. Spoustu geotermálních komplexů pak můžete najít do 3O kilometrů od Rotoruy a to jak směrem na jih, tak severovýchod.

TIP: Navštivte maorskou Rotorua na jednom ze zájezdů na Nový Zéland. Zúčastněte se zájezdu Nový Zéland pro každého na 17 dní od 92 890 Kč.

Návštěva Lake Rotorua a Rainbow Mountain

Další den jsme se zašli projít k druhému největšímu jezeru na severním ostrově, Lake Rotorua.

lake rotorua

Jeho barva je neobvyklá díky vysokému obsahu síry a dalších sopečných minerálů, které obsahuje.

Okolo Rotoruy je také spoustu možností, kam vyrazit na track, my zvolili Whakarewarewa Forest, kde si můžete vybrat jednu z několika nenáročných tras a užít si novozélandskou vegetaci, a také Rainbow Mountain, která nás však překvapila svou náročností a obtížným terénem.

Ač mě to mrzelo, až nahoru jsme vylézt nezvládla, a tak jsem počkala než se můj přítel vrátí z vrcholu. Překvapilo mě, jak moc vyřízen z výšlapu po návratu byl, nicméně výhled prý byl úchvatný.

Wai-O-Tapu Thermal Wonderland

Jelikož jsme museli zpět do práce, vrátili jsme se o několik měsíců později do Rotoruy ještě jednou a to za jediným účelem: vidět proslulý Wai-O-Tapu Thermal Wonderland. Ten se tedy nenachází přímo v Rotorue, ale 27 km jižně od ní.

DSC_0413

V ceně 32,5 NZD na osobu vás čeká neuvěřitelná procházka plná zajímavých geotermálních jevů, včetně vroucího, mnohobarevného jezírka Champagne Pool či gejzíru Lady Knox Geyser, který se každý den přesně v 10:15 hodin dopoledne probouzí k životu díky hrsti nastouhaného přírodního mýdla a poté tryská do výše 20 metrů.

gejzir lady knox

U vstupu jsme dostali do ruky papírového průvodce v ČESKÉM JAZYCE, což nás překvapilo.

Celý park má 24 zastávek a každá z nich je jedinečná. Jezírka mají neskutečná zabarvení, od šedé až po svítivě žlutou, záleží na obsahu minerálů, které dané jezírko obsahuje. Musím uznat, že Wai-O-Tapu bylo pro mne jedním z nejzajímavějších míst, které jsem na Novém Zélandu navštívila. V ceně vstupného máte přístup k Mud Pool neboli bahennímu jezírku, ale to nás upřímně moc nenadchlo.

Pokud byste chtěli navštívit všechna skvělá místa v Rotorue či její blízkosti, potřebovali byste alespoň týden. My zde strávili celkem asi čtyři dny a musím říct, že to bylo málo, tak třeba ještě někdy příště.


Láká vás Nový Zéland? Nechte se inspirovat fotkami z výšlapu k hoře Mt. Cook nebo videem o stříhání novozélanských oveček v našem fotoreportu z Jižního ostrova.

Potřebujete poradit s dovolenou na Nový Zéland? Ozvěte se Tomáši Machálkovi na +420 228 224 382 / novyzeland@ckgo2.cz.


Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Nový Zéland? Náš Velký průvodce po Novém Zélandu. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply