Buddhismus patří na Srí Lance mezi hlavní náboženské vyznání a cca ze 70% se stalo převládající vírou a náboženstvím na Srí Lance. Historické kořeny ovšem pramení z dávných dob Indie, indického učení a kultury. Proto mezi další významná náboženství Srí Lanky řadíme hinduismus, a z menšiny také křesťanství a islám.

Buddhismus není ale chápáno jen jako pouhé světové náboženství, nýbrž představuje mnohem více a díky jeho šíření a učení, tak ovlivňuje životy mnoha lidí a především život srílanské komunity.

buddhist monks -DAMBULLA-SRI-LANKA-

Jak se praktikuje buddhismu na Srí Lance

Rodina je jedno z hlavních slov, které se vám vryje do paměti, jakmile se někdo zmíní o srílanské kultuře. Mezi Sinhálci je totiž význam slova rodina na prvním místě! Tak to bylo, je a vždy bude. Je až neuvěřitelné na jakém silném poutu si zde každá rodina zakládá a staví. Rodina má pro všechny mnohonásobně vyšší hodnotu než je pak samotné manželství, láska a sex dohromady. Rodina zde představuje především jakési spojenectví, víru, oddanost, zázemí a stabilitu. V časech dobrých i zlých – od toho tu je a vždy bude rodina. Umět se postarat, zabezpečit, uživit ji, šířit, předat a následovat v ní dobro, víru a jasná pravidla z generace na generaci.

Pokud dojde k rozpadu rodiny, vše v tu chvíli ztratí smysl, dojde k odcizení a zbyde jen samotná víra. Není cesty zpět. Rozpadnutí rodiny a rozvod je mezi Sinhálci považováno jako velká ostuda. I přesto, že ne každá rodina vznikla uzavřením sňatku z lásky nebo svobodné volby, rodina je místo, kde se očekává, že se zvládne a ustojí vše. Je to základní stavební kámen života, který by měl ustát a zachovat si svou stabilitu od začátku až do konce se všemi tajemstvími, překážkami, touhami i konflikty. Rodina představuje na Srí Lance obrovskou cenu a nelze ji brát jako přestupní stanici a vyměnit za jinou. Rodina zde znamená pravé bohatství nesoucí sílu a moc.

náboženství na Srí Lance

Pokora je také jedna z hlavních vlastností a předností v komunikaci a chování. Jen málokdy narazíte na někoho, kdo je cholerik výbušné povahy, zvyklý jednat v afektu či v ironii a zároveň vyznávající buddhismus . Ba naopak, komunikace se Sinhálci se nese v klidném duchu a míru, která ve vás při konverzaci vyvolává nesmírný pocit blaženosti a klidu, někdy i lepšího soustředění. Umět jednat pokorně se člověk musí naučit, s tím se jen tak nikdo nenarodí. Naštěstí na Srí Lance je pokora celkem sžitá a spjatá ruku v ruce právě s tímto náboženstvím a místní kulturou.

I když se tak může na první pohled rušného života na Srí Lance zdát, nikdo většinou nikam moc nepospíchá a na vše má každý dostatek času.

Z toho pramení několik dokazatelných faktů, že Sinhálci jsou velmi učenliví, vytrvalí s jakoukoliv prací a jsou také znamenitými představiteli učení, jak se lépe vyrovnat s nepříjemnými situacemi. Tedy s tím, jak správně naslouchat svému nitru, vlastnímu tělu a zároveň mysli. Proto je také vědecky známo, že většina lidí vyznávající buddhovo učení mají tzv. šestý smysl pro mimotělní zážitky a jsou proto označováni jako za vrcholové šířitele učení meditace a dalších mentálních provádění určitých úloh, založených na subjektech odehrávajících se v mozkovém kmeni člověka.

Ne nadarmo se říká, že vše se odehrává v naší hlavě a že to, čemu věříme my sami, dokážeme vesmírnou silou k sobě přivolat a naopak.

Buddha statues at the Gangaramaya temple in Colombo, Sri Lanka

TIP: Vydejte se na Srí Lanku a poznejte místní tradice a zvyky. Na zájezdech na Srí Lanku si užijete památky a relax na pláži. Dovolenou na Srí Lance pořídíte už od 35 970 Kč za 11 dní.

Věděli jste, že Srí Lanka má ve svém kalendáři nejvíce svátků a nepracovních dnů na světě?

Nejčastěji opakujícím se svátkem je úplněk, který pro všechny obyvatele Srí Lanky vždy znamená den volna. Buddhisté si díky tomu vždy připomínají významné události spjaté s buddhistickou kulturou. Jedna legenda také praví, že v životě Lorda Buddhy se uskutečnilo několik takovýchto významných událostí před tím než dosáhl úplného osvícení a poté nirvany. Nirvana znamená osvobození, ztrátu jakéhokoliv pouta, zánik strasti a ztrátu duchovního vědomí a těla, které je osvobozené od všeho až od úplné nevědomosti.

Mezi nejznámější buddhistické oslavy patří mimo obyčejné Full Moon Poya Days také Vesak Full Moon Poya Day, který se obvykle slaví v měsíci květnu a trvá obvykle dva dny. Někdy je tento den označován jako na úkor oslavy Buddhova zrození a dle legendy se vypráví 550 příběhů, které Buddha zažil na svých cestách.

Mezi další pak samozřejmě patří Sinhala and Tamil New Year –  Sinhálský a Tamilský Nový rok.

Ve všech těchto posvátných dnech, se všechny rodiny z města i tradičních vesniček vydávají do buddhistických chrámů, tzv. Temple´s a přinášejí k soškám Buddhy květiny, tácy s ovocem či s rýží a penězi jako poděkování a zároveň požehnání. Poté začínají všichni odříkávat s přiloženýma rukama k sobě své modlitby několikrát za sebou a modlí se za blaho svých dcer a synů, zdraví svých blízkých, rodinný blahobyt a prosperitu.


Zajímá vás, jak se žije Čechovi na Srí Lance? Přečtěte si, jak Lukáš Kosina vidí místní dopravu na tomto ostrovním státě.

Potřebujete poradit s dovolenou na Srí Lanku? Ozvěte se Míši Hanušové na +420 216 216 438 / maledivy-srilanka@ckgo2.cz


Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Srí Lanku? Náš Velký průvodce po Srí Lance. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply