Toužíte po dokonalé dovolené plné zábavy i odpočinku, poznávání historických památek i přírodních zajímavostí? Vydejte se na Mayskou riviéru! Mayská riviéra zahrnující východní pobřeží poloostrova Yucatán patří k turisticky nejvyhledávanějším oblastem nejen Mexika, ale i světa. Mnozí turisté považují Mayskou riviéru za ráj na zemi. A právem.

Mayská riviéra zaujímá pobřežní část mexického státu Quintana Roo. Táhne se v délce zhruba 160 km od Isla Blanca nacházející se severně od Cancúnu až k biosférické rezervaci Sian Ka´an na jihu.

Romantické pláže s bílým jemným pískem nad něž se sklánějí kokosové palmy. Průzračné a teplé Karibské moře hrající odstíny azurové. Bohatý podmořský svět chráněných korálů a barevných rybek. Tajuplné mayské stavby a cenoty ukryté v džungli…To jsou zřejmě ta největší lákadla Mayské riviéry. Připočtěte k tomu vynikající mexickou a yucatánskou kuchyni, bohatý noční život v oblíbených turistických letoviscích, nebo třeba zajímavé atrakce v zábavních přírodních parcích, které nadchnou nejen děti, ale i dospělé.

Pláž Punta Bete

Pulsující Cancún

Nejslavnějším turistickým letoviskem a bránou Mayské riviéry je Cancún. Až do 70.let minulého století byste na místě dnešního rušného města s množstvím světově známých hotelů našli jen lesy, mangrovy a 23 km dlouhý písečný ostrov omývaný z východu azurovým Karibským mořem a ze západu klidnými vodami laguny Nichupté.

Cancún byl účelově vybudován na popud mexické vlády. Jméno letoviska je údajně odvozeno z mayského Ka’an Ku´un (v překladu “žlutý had”), což bylo označení onoho písečného ostrova ve tvaru pokrouceného C, na kterém nyní najdete luxusní hotelové resorty, kasina, restaurace a bary a také ty nejkrásnější pláže Cancúnu. Mezi betonovou hotelovou zástavbou se ukrývá i stará mayská lokalita El Rey s pyramidou a náměstími.

Archeologická oblast El Rey

Pulsující Cancún je konkurentem pacifickéhoho Acapulca a amerického Miami. Oblíbila si jej hollywoodská smetánka, milovníci hazardu, kulturního vyžití i nikdy nekončící zábavy.

Rodiny s dětmi a lidé toužící po klidnější atmosféře pak můžou vyrazit na nedaleký ostrov Isla Mujeres, který se pyšní jednou z nejhezčích pláží Mayské riviéry – Playa Norte. Mezi Cancúnem a Isla Mujeres bylo pod mořem vybudováno muzeum skulptur, kolem kterých se lze potápět a šnorchlovat.

Playa del Carmen

Ještě na konci 20.století byla Playa del Carmen jen rybářskou vesničkou. Poté začala výstavba hotelů, hostelů a apartmánů a z vesničky s jednou hlavní ulicí se během jednoho desetiletí stalo populární multikulturní turistické letovisko. Na rozdíl od Cancúnu si ale Playa del Carmen zachovala jistý ráz rybářské vesnice. Zdejší hotelová zástavba totiž jen sotva přesahuje výši okolní vegetace.

Playa del Carmen se stala oblíbeným letoviskem především mezi americkou mládeží, low-cost cestovateli a rodinami s dětmi. Prosluněné písečné pláže jsou omývány azurovým mořem a panuje zde příjemná poklidná atmosféra.

Tepnou letoviska je čtyři kilometry dlouhá ulice 5. Avenida, na které najdete restaurace s lokálními i mezinárodními pokrmy, populární bary a ikonická diskotéka Coco Bongo Show & Disco, obchody se suvenýry a oblečením. Právě zde se koncentruje veškerý noční společenský život.

Živá ulice 5. Avenida, Playa del Carmen

Na oblíbené pláži Playa Mamita’s se pořádají ty nejznámější hudební festivaly jako je například festival jazzu a dříve i taneční BPM. Nedaleko mola, odkud vyplouvají trajekty na ostrov Cozumel pak můžete zhlédnout dechberoucí rituální tanec létajících umělců známých jako “voladores de Papantla”.

Potřebujete poradit s dovolenou do Mexika? Ozvěte se Petře Silva Monreal na + 420 216 216 439 / mexiko@ckgo2.cz

Tulum

Tulum je známý a vyhledávaný hlavně díky starobylému mayskému opevněnému městu, které se tyčí na útesech nad mořem. Staří Mayové odtud pozorovali východ slunce i noční oblohu plnou hvězd. Tulum byl významným náboženským a astronomickým centrem.

Ruiny u města Tulum

Turisté tuto oblast obdivují nejen kvůli ikonickým mayským ruinám, které je dnes součástí národního parku a archeologické oblasti, ale i kvůli nádherným panenským plážím. Zážitkem je koupel v azurovém moři přímo pod útesy, na kterých stojí nejfotografovanější stavba archeologické oblasti – El Castillo, která sloužila i jako mayský maják.

Nedaleko archeologického areálu mayského města stojí moderní Tulum. Ještě před dvaceti lety do Tulumu mířili baťůžkáři a hipíci, kteří spali na pláži ve stanech a hamakách. Bývalo to místo volnomyšlenkářů. V posledních letech se z Tulumu stává vyhlášené módní letovisko s butikovými hotely a bungalovy, veganskými restauracemi a hipsterskými kavárnami. Tulum je opakem Cancúnu, kde nad přírodou zvítězila betonová zástavba. V oblasti Tulumu příroda stále hraje hlavní roli a zdejší pláže patří k těm nejkrásnějším.

Ostrov Cozumel

Ostrov Cozumel je největším ostrovem atlantského pobřeží Mexika a oblíbeným dovolenkovým místem milovníků potápění a vodních sportů. Ostrov vyrůstá z moře asi 20 km východně od Yucatánského poloostrova a je součástí světové sítě biosférických rezervací UNESCO.

V mayských dobách byl ostrov zasvěcen bohyni plodnosti Ix Chel. Četné památky však poničili v 16.století Španělé. Jedinými pozůstatky jsou ruiny mayského města na místě zvaném San Gervasio, které však z velké části pohltila džungle.

Na ostrově najdete množství cenotes s osvěžující průzračnou vodou, kde si lze zaplavat a zašnorchlovat. Korálové útesy kolem ostrova Cozumel jsou považovány za jedny z potápěčsky nejzajímavějších. Kromě potápění a šnorchlování si zde užijete i jiné vodní sporty a opalování na nádherných plážích.

Průzračné vody kolem ostrova Cozumel

Jediným městem na ostrově je San Miguel de Cozumel s dominantou kostela Iglesia de San Miguel Arcángel. V Museo de la Isla se pak dozvíte zajímavé informace o historii ostrova.

TIP: Vydejte se na zájezd do Mexika a poznejte Mayskou riviéru na vlastní oči. Mexiko vás okouzlí nádhernými plážemi, historií a unikátní kulturou. 

Zábavní eko-parky

Kromě turistických letovisek na pobřeží Mayské riviéry najdete množství uměle vybudovaných zábavních parků, které jsou populární nejen mezi rodinami s dětmi. Tématicky zaměřené parky nabízejí množství zajímavých atrakcí a součástí některých parků je i hotel s veškerými službami.

Jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších zábavních parků Mexika se nachází asi 6 km jižně od Playa del Carmen. Park Xcaret se rozkládá na pobřeží a je považován za nejlepší ekologický park světa. Vybudován byl okolo mayského archeologického naleziště Xcaret, které se stalo jednou z atrakcí parku. Kromě prohlídky mayských ruin na návštěvníky eko-parku čekají aktivity na pláži jako je šnorchlování, plavání s delfíny, plavání v umělém kanále obklopeném džunglí, prohlídka ptačího pavilonu, netopýří jeskyně, orchidejové zahrady nebo možnost spatřit mořské želvy a kapustňáky. Součástí areálu parku je replika mayské vesnice, mexického hřbitova, divadlo pod širým nebem s předkolumbovskými tanci nebo kulturní představení týkající se oslav Dne mrtvých.

V blízkosti parku Xcaret stojí i tematické zábavní parky Xplor a Xenses. Xplor je určený všem dobrodruhům a milovníkům adrenalinových sportů. Park Xenses nabízí kromě vodních aktivit i zajímavé atrakce šálící smysly.

Zábavní park Xcaret, Yukatán

Asi 13 km severně od Tulumu se okolo zátoky s lagunou, do které se vlévá podzemní sladká voda, rozkládá ekologický park Xel-Há. Hlavním lákadlem je možnost šnorchlování v laguně, která je jakýmsi přírodním akváriem. Pod vodou spatříte tropické rybky i množství rostlin. Park je zároveň želví rezervací a nabízí i možnost plavání s delfíny. 


Víte, co se Vám bude hodit na cestě do Mexika? Náš Velký průvodce po Mexiku. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Plánujete cestu do Mexika (samozřejmě až to podmínky povolí)? Pak pokud butede na poloostrově Yukatán, pak byste si rozhodně neměli nechat utéct Mexické koloniální město Valladolid – klenot Yukatánu.

Leave a Reply