Varan komodský je největší žijící ještěr na světě. Ve volné přírodě ho můžete vidět pouze na ostrovech Komodo a Rinca, které se nacházejí ve východní části Indonésie poblíž ostrova Flores. Tito komodští draci mohou dosahovat délky až 3 metrů a váží kolem 150 kg. Sliny varanů obsahují bakterie, které způsobí smrtelnou otravu krve. Pokousané zvíře tak pomalu slábne a varan po několik dní chladnokrevně sleduje jeho umírání, teprve po té si na něm pochutná. V poslední době sem přijíždí mnoho turistů, aby toto nebezpečné zvíře viděli na vlastní oči.

JAK SE TAM DOSTAT

Na Flores (hlavní město Labuan Bajo) létá několikrát denně několik nízkonákladových společností z Bali. Letenky se pohybují kolem 100 dolarů a let trvá hodinu a půl. Z Labuan Bajo se pak za varany můžete vydat lodí. Buď na jednodenní výlet, nebo s přespáním na lodi. Další možnost jak se za varany dostat je plout z Lomboku lodí. Cesta trvá déle, ale je to o to dobrodružnější.

VÝBĚR SPOLEČNOSTI

Pokud se rozhodnete pro tento typ výletu, nalodíte se na Lomboku v Senggigi a o pár dní později vystoupíte na ostrově Komodo. Dá se to udělat i obráceně. Dnes už existuje mnoho společností, které výlety zajišťují. Nejznámější je Perama, kterou asi většina cestovatelů využívá. Má ale vyšší ceny. Ale na to, že je to společnost s dlouholetou tradicí, má poměrně staré lodě.

Při výběru se určitě dívejte nejen na program, ale také na reference. Nenechte se zlákat tou nejlevnější nabídkou, ale zároveň nespoléhejte na to, že cena vypovídá o kvalitě. Většina společností nabízí trochu odlišné programy pro každý směr. Ve své podstatě ale vždy uvidíte podobná místa – navštívíte Komodo nebo Rincu, zastavíte se na skvělém místě pro šnorchlování, projdete se na vyhlídku a uvidíte vodopád. Standardní program je na 2 dny a 1 noc nebo 3 dny a 2 noci.

Mooring to Kanawa island in Komodo archipelago

CENOVĚ DOSTUPNÉ PRO KAŽDÉHO

Je skvělé, že cenově je tento typ výletu dostupný i baťůžkářům, kteří nechtějí zbytečně utrácet. Pokud chcete komfort, připlatíte si za kajutu. Pokud vám jde hlavně o cenu, pak dostanete pouze matraci, polštář a deku a přespíte na horní palubě spolu s dalšími turisty. Kajuta je fajn pokud opravdu chcete být sami, ale pro sólo cestovatele či baťůžkáře je úplně dostačující spát na palubě.

V ceně je samozřejmě strava – třikrát denně dostanete teplé jídlo. Voda je zdarma, ostatní nápoje si musíte platit. Na jedné lodi se většinou sejde okolo deseti až patnácti lidí, ale může to být i více. My pluli se třiceti lidmi plus posádka. Loď je sice velká, místa tam je dost, ale chce to trpělivost při čekání na jídlo a sprchu.

Zájezd za Komodskými draky již od 12 930 CZK 

PLUJEME

Z Lomboku se vyplouvalo se večer kolem deváté, my jsme měly rezervovaná místa na palubě lodi. Ale než jsme se rozkoukaly, tak všechny karimatky byly obsazené a na nás zůstalo místo na přídi přímo před kapitánem. Nevýhoda – nebyla tam střecha, doufaly jsme, že nezačne pršet, výhoda – byly jsme tam samy, ale během noci se k nám přidali ještě dva lidi, protože jim bylo horko v kajutách. Moře bylo dost rozbouřené a pěkně to houpalo a mně začalo být zle. Nevěděla jsem, jestli mám sedět, nebo ležet.

Po snídani jsme měli zastávku na ostrově Satonda u Sumbawy, kde je slané jezero. Šli jsme se projít na vyhlídku, abychom protáhly unavená těla. A pak byla možnost si zašnorchlovat. Zpět na loď nás převáželi na malém člunu, kam se vešlo asi 9 lidí. Ráno jsme dorazili na ostrov Moyo, kde jsme navštívili malý vodopád, do kterého se dalo skákat po liáně. Potom jsme šli na procházku do malé vesnice, kde jsme měli možnost vidět něco málo z běžného života místních obyvatel. A další den jsme už konečně připluli na Komodo, kde nás  čekala výprava za varany.

Trek trval přibližně hodinu. Vstupné se platí zvlášť a v neděli a ve svátek je cena vyšší. Varani jsou na turisty již zvyklí, většina z nich se jen povaluje u vchodu do parku a při treku se jich dobrovolně ukáže jen velice málo. Ale je to vždy o štěstí.

Komodo Dragon Komodowaran National Park

Po návštěvě parku jsme se přesunuli na růžovou pláž. Tam byla další možnost si zašnorchlovat a trochu relaxovat na pláži. S kamarádkou jsme si vyšly jako jediné na kopec, abychom pláž viděly hezky ze shora.

Beautiful Lagoon in Komodo National Park

A po obědě jsme se už museli vrátit do přístavu Labuan Bajo. Večer pro nás ještě posádka připravila rozlučkovou party s večeří, kde jsme se mohly rozloučit s ostatními cestujícími a druhý den ráno jsme přeletěly na Bali.

CK Go2, dlouholeté zkušenosti s přípravou a realizací se zájezdů na Bali a do Indonésie, kde dlouhodobě žijeme.

Potřebujete poradit s dovolenou v Indonésii? Ozvěte se Adě Tzonevě na + 420 226 633 912 / indonesie@ckgo2.cz


Plánujete cestu do Indonésie? To se Vám pak bude náramně hodit náš Velký průvodce po Bali a Indonésii. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply