Bali je nádherný ostrov a pozornost, kterou na něj upírají cestovatelé z celého světa, je jistě oprávněná. Bohužel návštěvníků, kteří chtějí populární místa na ostrově spatřit, je mnohdy více, než dokáží památky a příroda pojmout, a tak se jejich původní atmosféra vytrácí a nahrazuje ji atmosféra masového turismu.

Na tři, jejichž proměnu v hlavní turistické atrakce sledují specialisté z cestovní kanceláře GO2 již dlouho, se zaměříme dnes.

Pláž Kuta

bali-1388688_1920

Ti, kteří navštívili pláž Kuta před mnoha lety, si ji možná ještě pamatují jako klidné místo v malé rybářské vesnici. Od té doby si ji ale velmi oblíbili surfaři i milovníci nočního života a oblast se změnila k nepoznání.

Z letiště Ngurah Rai sem míří za zábavou především mladí lidé, pro které je tu opravdu bohatý výběr diskoték, barů, hospod i klubů (výhodou je ve většině případů vstup zdarma). Pokud se sem přeci jen rozhodnete vydat, můžete dny na pláži proložit nejen surfováním, ale také nákupy. Ulice Jalan Legian je lemovaná různými obchody a obchůdky, takže kdyby vám zbývalo místo v kufru, zde ho spolehlivě zaplníte. Nepopiratelnou výhodou rostoucí popularity této oblasti je otevírání celé řady restaurací nabízejících indonéské speciality, stejně tak hotelů různých cenových kategorií.

Bohužel tu ale musíte vždy počítat s davy lidí a všudypřítomnými odpadky, je tu totiž opravdu přeplněno. Jana z cestovní kanceláře GO2, která na Bali dlouhodobě žije, doporučuje v balijském itineráři vyměnit pláž Kuta spíše za poloostrov Bukit nebo pláže na severním pobřeží.

Chrám Besakih

Tourists Visit Besakih Temple, Bali, Indonesia

Nejposvátnější místo na Bali a zároveň největší hinduistický chrám na ostrově láká svým věhlasem tisíce návštěvníků. Smutnou realitou je, že jejich návštěvy se snaží využít místní podnikavci, kteří mají na cestě ke chrámu mnoho stánků a mnohdy agresivně nabízí obětinky, sarongy, suvenýry nebo průvodcovské služby. Dokáží být opravdu neodbytní, a tak je nutné je velmi razantně odmítat, což vám bohužel může zkazit první dojem z chrámu.

Když se rozhodnete cestu přeci jen podstoupit a podaří se vám “probojovat” až ke komplexu “Matky chrámů”, jak Besakih Balijci nazývají, ocitnete se v obklopení více než dvaceti chrámů zasvěcených bohům  Šivovi, Brahmovi a Višnovi.

A tip od CK GO2 zní – vyhraďte si na prohlídku dostatek času a vydejte se až úplně nahoru a dozadu, většina turistů sem nedojde, takže se tu můžete pohybovat volně mezi architektonickými skvosty a obdivovat chrámy, dřevěné pagody, vlající vlaječky i barevné stuhy ve větším klidu.

Pozorování delfínů v Lovině

Velmi populární atrakce na severním pobřeží ostrova je spíše honem na delfíny, než jejich klidným pozorováním ve volné přírodě.

Každé ráno vyráží z letoviska Lovina více než 40 loděk s návštěvníky těšícími se na delfíny. Rozjedou se do všech směrů a když delfíny objeví, začnou se opět všechny sjíždět na jedno místo. Počet loděk tak velmi často převyšuje počet delfínů, a protože organizátorům výletů jde především o zisk, nezajímá je, že pro delfíny může být jejich pronásledování stresující záležitostí.

Můžete se zde na vlastní oči přesvědčit, že se jedná opravdu o masovou záležitost s nulovým ohledem na zvířata, nebo Lovinu přeskočit a rovnou se vydat na Jelení ostrov na západě Bali, kde si podmořský život užijete jen se šnorchlem, bez davů turistů.

Při poznávacím zájezdu krásy Bali s českým průvodcem,  (39 890 CZK) Vám průvodce ukáže spoustu zajímavých míst na Bali, kde nemusíte nutně neustále potkávat hordy turistů z celého světa.

Potřebujete poradit s dovolenou v Indonésii? Ozvěte se Adě Tzonevě na + 420 226 633 912 / indonesie@ckgo2.cz

Plánujete cestu do Indonésie? To se Vám pak bude náramně hodit náš Velký průvodce po Bali a Indonésii. Stáhnout si ho můžete naprosto zdarma.

1 Comment

  1. Pingback: 3 místa, která na Bali raději vynechat nebo udělat jinak | Travel Akademie

Leave a Reply