Turistický průmysl na Srí Lance se dosud zcela nevzpamatoval z teroristických útoků v dubnu 2019. Koronavirus je pro něj nyní druhým tvrdým zásahem. Minimálně 10% obyvatelstva je přitom závislých na příjmech z cestovního ruchu. 

Zde si můžete přečíst rozhovor s průvodkyní Věrou Kusou, která již několik let pracuje na Srí Lance jako průvodcuje pro cestovní kancelář Go2. Na léto se většinou vracívá zpět do Čech. Ne však letos, nebo alespoň prozatím.

V druhé polovině března se většina českých turistů vracela zpět ze Srí Lanky do Prahy posledními linkovými lety. Ty jsi se ale rozhodla let si i přesto ponechat a na Srí Lance zůstat. Co tě k tomu vedlo?

Původně jsem měla letět do ČR na konci dubna, ale jak jsem od začátku sledovala, co se kde ve světě děje, a když počet nakažených v mnohých zemích začal rapidně stoupat a panika narůstat, rozhodla jsem se zůstat raději tady. V klidu, v teple a ve větším bezpečí.

Během našeho posledního okruhu v polovině března jsem ještě měla pocit, že je všechno v klidu.  Až poslední den, kdy jsme zastavovali na čajových plantážích, abychom si vyfotili sběračky čaje, zastavilo místní auto a z auta na nás křičel Srílančan “korona korona”… Došlo mi, že si nemyslí, že virus mají oni, ale my. Vysvětlili jsme mu, že my jsme zdraví a on se uklidnil. Tehdy jsem měla poprvé pocit, že koronavirus dorazil i na Srí Lanku.

Jak se lidé pracující v turismu s touto situací vyrovnávají a mají možnost jiných příjmů? Z čeho žijí? 

Lidé, kteří pracují v turismu, mají nyní obrovský problém. Koronavirus přišel ještě v době nejvyšší turistické sezóny, kdy místní lidé nemají dostatečně našetřeno, a navíc to nikdo nečekal. Je mnoho lidí, kteří jsou v situaci, že nemají ani na jídlo, a nemusí to být ani lidé, kteří pracují v turismu, ale všichni, kdo pracují na vlastní pěst – podobně jako v ČR. Všichni se bojí rychlého rozšíření nákazy, a tak jsou rádi za radikální zákaz vycházení. Vidí v tom rychlejší ústup nákazy a brzký návrat do normálu. Ale všem je jasné, že letí sezóna buď nebude vůbec, a nebo bude hodně slabá.

Letošní sezóna na Srí Lance bez turistů

A jak je to s čísly ve smyslu počtu nakaženými na Srí Lance k dnešnímu dni?

Aktuálně máme k 7.4. celkově 180 nakažených, z toho se 38 uzdravilo a 6 osob nemoci podlehlo.

A jak se k tomu staví místní vláda?

Aktuální nejnovější informace je, že pokud se nebude počet nakažených rapidně zvyšovat, tak by se od příštího týdne mohla opatření spojená se zákazem vycházení lehce zmírnit. Zatím ale ani specialisté si nejsou jisti. Minulý týden jsem slyšela názor předních lékařů z Kolomba, kteří tvrdili, že do měsíce zde bude kolem 4000 nakažených. Ale myslím si, že byl názor na počet nemocných za stavu, kdy by vláda nepřijala všechna bezpečnostní opatření, která jsou aktuálně zavedená.

Území Srí Lanky je jen o málo menší než území ČR, žije tam však dvakrát tolik obyvatel – téměř 20 milionů lidé. Bojí se mísní obyvatelé rychlého rozšíření viru?

Odborníci tvrdí, že pokud by vypuklo to, co v Itálii, mělo by to daleko horší důsledky, protože tady hodně rodin žije pohromadě. V jednom domě žije většinou více generací a celkově na vesnicích jsou lidé zvyklí trávit čas spolu. Ale vláda zasáhla včas a radikálně, proto je tu situace pod kontrolou.

Jaká jsou vládní opatření k zamezení šíření koronaviru? 

V začátcích vláda vytvořila karanténní střediska, kam byli na 2 týdny odváženi všichni, kteří přiletěli z vysoce rizikových zemí – hlavně z Itálie. Viděla jsem fotky těchto středisek a jsou to hezké ubytovny s klimatizací, teplou vodou, televizí a internetem a dobrým jídlem, takže to určitě není žádný hrozný kemp, kde by lidé trpěli hladem a k tomu v hrozných podmínkách.

Ve všech hotelech, nákupních centrech a na letišti začali u vstupů plošně kontrolovat příznaky viru – hlavně zvýšenou teplotu, a dezinfikovat ruce. Plošně byl zaveden zákaz vycházení na 3-5 dní, záleží na aktuální situaci. V oblastech, kde bylo více nakažených, je vycházení zakázáno úplně. Například v Kolombu, Kandy, Kalutaře a Jaffně. Policie stojí v ulicích a pokud lidé nemají vyřízenou propustku z policejní stanice, tak dostanou pokutu a nebo je hned zatknou.

Letiště je už více než dva týdny uzavřené pro všechny přílety. Odlety fungují v omezeném režimu. Je zde spousta jiných opatření, jako je nařízený práce z domu a to pro všechny státní úředníky a pracovníky u soukromých firem. Což nevím, jak si představují realizovat např. u zahradníka v hotelu. Asi si pustí videocall, když si doma bude sekat svoji zahradu 😀

Potřebujete poradit s dovolenou na Srí Lanku? Ozvěte se Míši Hanušové na +420 216 216 438 / maledivy-srilanka@ckgo2.cz.

A dodržují místní obyvatelé tyto nařízení, zvláště ty týkající se zákazy vycházení? 

Řekla bych, že v porovnání s jinými zeměmi ano, ale ne každý. Všude se najdou výjimky. Během 24 hodin bývá za porušení zákazu vycházení zatčeno i více než 1000 osob. 

Například nosit roušku tady zatím povinné není. Většina obyvatel, jak je často v Asii zvykem, ji ovšem nosí, pokud ji tedy mohli sehnat v obchodech.

Jsou na Srí Lance k dostání roušky nebo si je lidé šijí sami jako v ČR?

Ve většině lékárnách už roušky k dostání nejsou. Někde po Srí Lance možná budou, ale u nás ve Weligamě ne. My jsme si kupovali na trhu roušky šité doma a jsou kvalitní a levné. Prodávalo je tam hodně lidí. Takže k dostání jsou.

A jak je to s těmi lidmi, co to zasáhne nejvíc? Existují nějaké formy státní pomoci?

Stát celkově v této době podporuje obyvatele jak jen to jde. Například po vesnicích jezdí dodávky s levnou zeleninou a každá rodina má nárok na pytel namíchané zeleniny (asi 2 kg) za 200 rupií – asi 25 Kč. Rozváží se i vajíčka.

Splatnosti všech účtů za energie pro domácnosti byly posunuty a řeší se odložení splátek u všech možných půjček. Ale že by stát řekl všem sociálně slabým, aby si přišli pro peníze, to ne. Existují zde dobročinné organizace, které se o ty nejslabší starají, vozí jim například základní potraviny. Peníze vám zde ale nikdo nedá.

Blíží se oslavy Sinhálského Nového roku (14.4.), které jsou obdobou našich Vánoc, a které jsou tradičně ve znamení velkých nákupů. Všude bývá mnoho stánků s oblečením, kuchyňskými potřebami a zeleninou. Svátky jsou navíc spojené i s davy lidí. Jak tyto přípravy probíhají letos?

Letos podle všeho oslavy nebudou. Zaslechla jsem něco jako “Nový rok se odkládá”. Jednoduše řečeno, každý si oslaví Nový rok doma sám, ale rodiny se nebudou navštěvovat a nebudou si kupovat nové oblečení, což je na Srí Lance typický dárek k Novému roku. My už doma rýži i banány máme, takže hlavní část oslav, kdy se vaří rýže v kokosovém mléce, může proběhnout. 

K velkému zklamání zejména mužské části populace jsou zavřené obchody s alkoholem a jejich otevření se zatím nechystá.


Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Srí Lanku? Náš Velký průvodce po Srí Lance. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply