Jaké město se většině lidí automaticky vybaví jako první, když se začne mluvit o Austrálii? Sydney, největší a nejznámější město země protinožců. Díky velikosti a popularitě, se mnozí z nás mohou plést a považovat Sydney za hlavní město Austrálie. Ovšem od roku 1908 je hlavním městem Austrálie Canberra, která byla zvolena jako kompromis mezi dvěma soupeřícími městy – Sydney a Melbourne. Sydney se nachází na jihovýchodním pobřeží Austrálie a je obýváno více než 5 miliony lidí. Celé Sydney se rozprostírá na více než 12 000 km2, ale hlavní centrum, kde se odehrává většina kulturního života a kterému se říká CBD – Central Business District, je v poměru k velikosti celé Sydney maličké – zabírá necelých 26m2.

Do Sydney nejen za kulturními zážitky

Symbolem Sydney je Sydney Opera House. Opera má celoroční program, takže si zde můžete vychutnat i nezapomenutelný kulturní zážitek. Vedle Sydney Opera House se nachází slavný Harbour Bridge, který nabízí výšlapy na vrchol mostu, díky nímž můžete mít celé Sydney jako na dlani, jak za bílého dne, tak i v noci. Na druhé straně od Opery se rozprostírá botanická zahrada Royal Botanic Garden, která je skvělým místem na procházku, odpočinek či piknik. Pokud se rozhodnete vyrazit přes Harbour Bridge do severnější části Sydney, Luna Park vám poskytne zábavu na celý den. Z tohoto břehu Sydney budete mít také výhled na obě dechberoucí památky Sydney – Operu a Harbour Bridge.

TIP: Operu v Sydney a to nejlepší z Austrálie můžete zažít na zájezdu do Austrálie a Nového Zélandu od 129 990 Kč.

Káva na Bondi Beach

Jednou z největších atrakcí jsou ovšem Australské pláže. V celé Austrálii najdete skoro 11 000 pláží, z toho v Sydney je jich kolem 100! Nejen proto je Austrálie velmi oblíbené místo surfařů. Nejpopulárnější pláží, jak pro surfaře a místní tak i pro turisty, je Bondi Beach.

Bondi Beach, Bondi, NSW

Při ranní procházce po pobřeží vás omámí vůně čerstvě namleté kávy. Australané kávu milují, proto vám všechny kavárny nabídnou obrovskou škálu druhů káv a zákusků či sandwichů. Australané mají rádi zdravý životní styl a proto zde vedle výborných mufinů a croissantů, najdete i plno zdravé výživy, jako jsou například bezlepkové sandwiche, proteinové kuličky či raw koláče a dorty bez cukru.

Grilování jako místní tradice

Z Bondi Beach můžete vyrazit na procházku zakončenou další známou Australskou pláží, Coogee Beach. Stezka vede podél oceánu a jelikož je celé Australské pobřeží lemováno plážemi, po cestě si můžete zaplavat na menších plážích, jako je například Tamarama nebo Bronte Beach.

Coogee Beach vás dostane do kolen svou uvolněnou atmosférou. Kavárny a restaurace jsou tu malé rodinné podniky, kde vás místní vítají velkým úsměvem a přátelským ‘G’Day mate, how’s goin’?’ ´. V překladu tato slova doslova znamenají ‘Dobrý den kámo, jak to jde?’. A ačkoliv pozdrav může působit nezdvořile, místní Australané vás opravdu berou jako přátele a za těmito pár slůvky se neskrývá vůbec nic negativního.

Vedle pestré nabídky kaváren a restaurací najdete na Coogee, stejně jako na každé jiné Australské pláži, nerezové plynové grily. BBQ je v Austrálii součástí každé rodinné události či oslavy a pokud se místních zeptáte, co dělají tradične na Vánoce či Nový Rok, a jaké mají tradiční pokrmy, každý vám dá stejnou odpověď – barbecue. Australané pro barbecue žijí a vedle chicken parmy (kuřecí řízel zapečený se sýrem a servírovaný s hranolky) a hamburgeru je barbecue národní pokrm.

Margaret River Gourmet Escape, Margaret River, WA

Australané se starají o své okolí, proto jsou všechny grily vždy čisté a připravené k použití. Kromě grilů jsou i ulice v Austrálii neskutečně čisté, bez jakýchkoliv odpadků nebo cigaretových nedopalků.

Sydney je plné života, zábavu najdete na každém kroku. Konají se zde festivaly, výstavy, koncerty, oslavy a mnoho dalšího. Kromě kultury je v Sydney i požehnaně národních parků, a jak jsem již zmínila, nespočet pláží.

Pokud by vás náhodou omrzel australský styl života (o čemž velice pochybuji), částí Sydney jsou i italské, čínské, řecké, thajské a další mezinárodní čtvrti, kde najdete tématicky stavěné budovy a restaurace s domácí kuchyní.

Sydney je nádherné město, které má hodně co nabídnout. Je to místo, které žije jak za bílého dne, tak i v noci a člověk tu nezná slovo nuda. Pokud chcete vědět, jak se doopravdy žije vzhůru nohama, Sydney vám tuto možnost poskytne. Navštívit Sydney je nezapomenutelný zážitek, který by měl každý alespoň jednou za život vyzkoušet.

NSW; Sydney; Harbour; Circular Quay;

Cestovní kancelář CK Go2 organizuje spoustu zájezdů do Austrálie. Jedním z nejoblíbenějších je poznávací zájezd do Austrálie pro každého, s cenou od 97 900 CZK, kdy poznáte ty největší zajímavosti rudého kontinentu s místním česky hovořícím průvodcem. Stále jste si nevybrali? Podívejte se na celou nabídku CK Go2 a naplánujte si svou dovolenou v Austrálii u protinožců.

Potřebujete poradit s dovolenou v Austrálii? Ozvěte se Petru Musílkovi na + 420 211 222 697 / australie@ckgo2.cz.


Víte, bez čeho se v Austrálii neobejdete? Bez našeho Velkého průvodce po Austrálii. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

Leave a Reply