Přestože je Hong Kong považován za jednu ze světových neustále pulzujících metropolí, jeho velká část je reálně tvořena zelenými přírodními parky. Jedním z těchto parků je i Kam Shan Country Park – přírodní rezervace sousedící s populárním Lion Rock Country Parkem. Zatímco na Lion Rock míří na oblíbené treky spousta lidí, v Kam Shan můžete být často úplně sami. Tedy sami…sice možná nenarazíte na jiné lidi, ale zato vás hned u vchodu obklopí opičí gang.

Kam Shan Country Park je totiž známý jako Monkey Mountain nebo Monkey Hill. Je domovem mnoha makaků, kteří se v parku přemnožili. Z tohoto důvodu je zakázáno pod hrozbou pokuty opičky krmit. S tím souvisí obecné a naprosto zásadní pravidlo výletu do tohoto parku – nemít sebou jídlo. Opice jsou pro jídlo ochotné udělat cokoliv a rozhodně se nebudou bát vám jej ukradnout i přímo z ruky, případně vás během této akce poranit.

Celý výlet po parku ve mně stále vyvolává smíšené emoce – na jednu stranu jsem byla ohromena setkáním s divokými zvířaty, ale na druhou stranu jsem se jinde v Hong Kongu asi tolik nebála a nedávala si pozor na svoje okolí. Makaci jsou sice menšími opicemi, zhruba o velikosti koček, ale pohybují se velmi rychle a když se jim nelíbíte, dokáží být opravdu děsiví.

K parku je možné se dostat autobusem z mnoha míst Kowloonu – přímá linka 81 staví na mnoha místech na Nathan Road anebo je možné jet autobusem 72 ze stanice MTR Lai Chi Kok, ze které trvá jízda autobusem zhruba 10 minut. Opice na vás budou čekat už u vchodu nebo na parkovišti. Kam Shan Country Park je krásný sám o sobě a nabízí několik stezek, které můžete absolvovat. Jelikož my byli v parku až odpoledne, rozhodli jsme se pouze projít kolem Kowloon Reservoir, abychom stihli z parku odejít před setměním. Noc v tomhle parku s opicemi by mohla být dobrý hororem.

TIP: Co takhle stop-over v Hong Kongu? Zastavte se na své cestě do Asie v Hong Kongu a poznejte místní parky, památky, jídlo a mnoho dalšího. 

Přestože možná popisuji makaky jako malé démony, nikomu z nás se v parku nic nestalo. Neměli jsme sebou žádné jídlo ani pití a vždy jsme se snažili být pozorní. Zároveň také platí to samé pravidlo jako u většiny divokých zvířat a to, nedívat se jim do oči a nedávat příliš najevo svůj strach. 🙂

Potřebujete poradit s cestou do Hong Kongu? Ozvěte se Petru Musílkovi na + 420 211 222 697 / info@ckgo2.cz.

Mimo opice jsme v parku viděli i několik menších divokých prasat, která si nás ale nevšímala vůbec a předpokládám, že na rozdíl od opic jsou opravdu neškodná. Paradoxně to vypadalo, že ale opice se prasat bojí a kdykoliv se k nim nějaké prase přiblížilo, tak opice utíkaly pryč. Pro porovnání – před lidmi opice nikam neutíkají a nebojí se, protože tuší, že lidé mohou být zdrojem jídla.

Celkově bych návštěvu Kam Shan Country Parku doporučila. Je to opravdu poměrně unikátní zážitek (na evropské poměry, v Jihovýchodní Asii o opičky není nouze) a je zajímavé vidět tolik divokých zvířat pohromadě, navíc téměř v centru obrovské metropole. Je ovšem pochopitelně nutné dodržovat určité zásady, být opatrný pro své vlastní bezpečí a koneckonců i bezpečí zvířat, pro které je park domovem. Samozřejmostí je pak nekrmení zvířat, opět pro bezpečí vaše i jejich. Park nabízí stezky k příjemné procházce a s trochou obezřetnosti možnost pozorovat divoké opice – ideální neobvyklý výlet na volné odpoledne.


Když už budete v Hong Kongu, tak proč si na chvíli neodpočinout na jedné z místních pláží. Které přesně stojí za návštěvu se dozvíte ve článku Jak najít v Hong Kongu (téměř) soukromou pláž

Leave a Reply