Ajurvédské oleje patří k nejstarším starodávným lékům historie zdravotní péče a jsou ztělesněním čistoty a dobroty, které uklidňují mysl a zároveň uzdravují lidské tělo.

Pocházejí z nejlepších přírodních zdrojů a jejich použití zajišťují rovnováhu ve fyzickém a duchovním zdraví během ročních období a různých životních etap.

Srílanský starodávný systém Ajurvédské zdravotní péče je stále velmi dobře zachován a aplikován mezi mnoha tradicemi. Například vesničtí lékaři tzv. ´Veda Mahaththaya´ byli od pradávna ústředními postavami v holistickém systému léčitelství a také ve všech znalostí, které se dodnes praktikují a jsou předávány z jedné generace na druhou generaci.

Ajurvédský olej se však nevyužívá jen k léčbě obyčejných symptomů, ale také řeší základní příčinu konkrétního stavu včetně vnitřních i vnějších zdravotních příznaků.

Bohaté a intenzivní oleje jsou jedním z mála léků v Ajurvédě, které se používají dodnes stejným způsobem, jako tomu bylo i před tisíci lety. Na Srí Lance existuje mnoho druhů ajurvédských olejů, nejméně však 150 speciálních tradičních druhů můžeme nalézt ve srílanských lékopisech.

Použití olejů

Ajurvédské oleje se používají externě, aplikují se na specifické části těla např. při tělových masážích a také se konzumují v různých směsích. Olejové ošetření jemně a progresivně vede k úlevě od bolesti a dalších překážek. Zároveň také zajišťují relaxaci a detoxikaci, která napomáhá k uvolňování stresu i napětí a podporuje krevní oběh.

Všechny primární složky ajurvédských olejů pocházejí z rostlinných výtažků ze stromů, jako jsou listy, plody, kůra, kořeny a květy. Zásadními vlastnostmi je však jejich chuť, vůně i barva, stejně tak jako aroma, po rozdrcení dané složky nebo po smíchání se základními směsi. Velmi důležitým prvkem při výběru je také zralost stromu (kořenu). Například v santalovém dřevu je do oleje použita střední část kmene, který musí být starší nejméně 20 let a nazývá se ´Aratuwa.´

Výroba olejů na Srí Lance

Při výrobě Ajurvédských olejů je velmi důležité dodržovat přísné kvalitativní normy. Například dodržování přesného času od shromažďování surovin až po jejich použití do doby, než se v nich veškeré účinné látky odpaří a mohou být použity k výrobě.

Ačkoliv je postup při výrobě Ajurvédských olejů, ať už užívaných interně nebo externě stejný, i zde existuje tradice několika předepsaných tajných receptů, které jsou pečlivě před-připravovány a následovány díky znalostem dávných předků.

Celý proces je časově náročný kvůli nezbytným prvkům pro zvýšení terapeutické účinnosti olejů i léčivých vlastností.

Samotný Ajurvédský olej obsahuje obvykle v závislosti na odrůdě až 80-90 složek, které neobsahují žádné vůně ani výtažky. Tyto složky se pak vaří a následně dozrávají díky kokosovému nebo sezamovému oleji, vařeném při nízkém žáru po dobu čtyř dnů, dokud složky nedosáhnou tzv. ´Padama´ – správné konzistence. Padama má mnoho atributů, jako je barva, vůně, viskozita i vstřebatelnost. Olej a přísady se promíchávají neustále až do úplného smíšení.

Nad celým procesem dohlíží odborný léčitel, který jej sleduje a testuje Padamu po dobu několika hodin. Zároveň udržuje dohled nad požadovanými teplotami, které nemohou být příliš vysoké ani příliš nízké.

V dávných dobách se např. k rozdělání ohně používalo dřevo ze skořice, které se označovalo jako palivové dříví, jelikož hoří trvale i při nízkých teplotách.

TIP: Vydejte se na zájezdy na Srí Lanku a poznejte celou řadu památek, krásné pláže a ponořte se do základů ajurvédy. 

Olejové rituály na Srí Lance

V Ajurvédě není aplikace oleje jen obyčejným namazáním mastné směsi na postižené části těla. Aplikace léčitelem je označována jako tzv. ´rituál pooja´.

V dávných dobách se při těchto rituálech zpívaly i posvátné verše v doprovodu starodávných jazyků „Pali“ a „Sanskrit,“ s odvoláním na pomoc bohů a dalších různých energií, které vyzývaly k duchovní  a mnohdy až k nadpřirozené síle.

O těchto specializovaných guru – léčitelích se také praví, že jejich nepatrný dotek či pouhý otisk prstu je zázračný a oplývá tajemnými schopnostmi, jak přenášet energii skrz vlastní tělo na druhé lidské bytosti. To vše za účelem, aby pacientovi poskytly urychlující úlevu od bolesti či jiných onemocnění. Pomazání léčivým olejem nejenže poskytuje úlevu, ale především rychlý a bezbolestný proces hojení.

Potřebujete poradit s dovolenou na Srí Lanku? Ozvěte se Míši Hanušové na +420 216 216 438 / maledivy-srilanka@ckgo2.cz.

Aplikace olejů

Zatímco tato lékařská tajemství ´pooja´ přenáší proces léčení, účinnost olejů je založena na tom, jak se aplikují a po dlouhou dobu. Většina olejů musí být zahřívána pro lepší průnik a pro umožnění absorpce účinných látek do těla, z tohoto důvodu je ayurvédský olej vtírán na pokožku. Při určitých ájurvédských ošetřeních, jako je ´shirodhara´, se současně na čelo lije i tenký proud esenciálních olejů. Například nejlepší doba na ošetření hlavy není před východem ani po západu slunce, nýbrž přesně před polednem.

Mimo to existují i Ajurvédské oleje určené pouze pro určitou část těla nebo pro konkrétní stadia různých nemocí. V tomto případě, je nutná odbornost ajurvédských léčitelů, kteří pacientovi doporučí správný výběr specifického oleje. Některá ošetření zároveň vyžadují, aby pacient zůstal několik hodin v klidu a bez běžné denní koupele. Po jakékoliv aplikaci oleje se první koupání doporučuje dle rady odborného léčitele.

V závislosti na zotavení a vyrovnání se po ošetření olejem, léčitel také doporučuje a porovnává úroveň zdravého životního stylu pacienta a zaobírá se důležitými faktory, jako jsou strava a dostatečný odpočinek, které samotnou léčbu doplňují. 


Víte, co se Vám bude hodit při plánování cesty na Srí Lanku? Náš Velký průvodce po Srí Lance. Stáhnout si ho navíc můžete naprosto zdarma.

TIP: Chce vyzkoušet léčení ajurvédou? Zúčastněte se zájezdu “Za Ajurvédou na ostrov Srí Lanka” a zažijte dovolenou jinak. 

Leave a Reply