Pokud plánujete trek jít na Everest base camp trek nebo na Annapurna okruh, pak zcela jistě přiletíte do Káthmándú. Díky nevalné pověsti kvůli smogu a nečistotě většina turistů město rychle opouští a vyráží do hor, což je ovšem chyba. Káthmándú si zcela jistě zaslouží minimálně 2 plné dny k prozkoumání. A že je tady toho dost k vidění!

Top místa v Káthmándú, která nevynechat

Swayambhunath

Žádná návštěva Káthmándú se neobejde bez výšlapu na Swayambhunath (Opičí chrám). I když cestou si vyšlápnete hodně (365) schodů a všudypřítomné opice vám možná ukradnou foťák nebo sní vaši zmrzlinu, za ten výhled to určitě stojí. 

Chrám Swayambhunath

Patan

Za 20 minut jízdy z hlavního turistického centra Thamelu se naleznete v oblasti Patan, kde si budete připadat jako v jiném světě. Při procházce zde budete moci nahlédnout do života lidí z rodu Newari, původních obyvatel údolí Káthmándú. Hlavní náměstí Patanu, Durbar Square, je sbírka toho nejlepšího, co Nepál nabízí s krásnými chrámy a paláci. 

Patan

Navštivte patanské Durbar Square večer po soumraku, kdy se na náměstí schází místní popíjet čaj a na večerní modlitby. 

Durbar Square 

Toto náměstí je samotným historickým srdcem starého města s množstvím chrámů a soch v tradiční nepálské architektuře. Naleznete zde také Hanuman Dhoka, dřívější královský palác. V dnešní době je otevřen veřejnosti pouze z části díky velkým škodám způsobeným zemětřesením v roce 2015. Budovy a chrámy stále nejsou zcela opraveny a rekonstrukce potrvají několik dalších let. 

Náměstí Durbar Sqare, Káthmándú

Na místě, kde se střetávají náměstí Durbar a Basantapur se nachází tří-poschoďová budova postavená z tradičních červených cihel, která je domovem Kumari. Kumari je mladá dívka, která je vybrána jako žijící bohyně zpodobňující symbol devi – hinduistický koncept ženské spirituální energie. Mladá Kumari ukazuje svoji tvář v jednom z balkonů každý den ráno mezi 9-11 hodinou. Fotografování Kumari je zakázáno.

Garden of Dreams

V Káthmándú by člověk napočítal parky a zelené plochy na prstech jedné ruky. Garden of Dreams (Zahrada snů) je poklidným místem, kam můžete uniknout před ruchem na ulicích hlavního města. Zahrada se nachází naproti bývalého královského paláce (ze kterého je dnes muzeum) a můžete se zde procházet kolem rybníků či pavilionů, nebo jen tak odpočívat s knihou v ruce na trávníku. 

Boudhanath stupa

Zařazena do programu Unesco, tato stupa je považována za jedno z nejsvatějších buddhistických míst v Nepálu. Ovšem nečekejte, že zde okamžitě naleznete v oáze klidu a míru. Celé místo je jeden velký hluk díky množství lidí a poloze vedle hlavní silniční tepně velkoměsta. Po chvíli se ovšem dokážete ponořit do okolní atmosféry, kde uslyšíte tiché pozpěvování tibetských modliteb a ucítíte všudypřítomné vonící tyčinky. 

Boudhanath stupa v Káthmándú

Celá oblast je také domovem velké tibetské komunity s okolními obchody a restauracemi, které vám přiblíží tibetskou kulturu a jídlo. 

Vstupné – $4

Pashupatinath Temple

Chrám Pashupatinath, zasvěcen bohu Shiva, je jendím z nejsvatějších hinduistických míst a ročně přitahuje stovky tisíc návštěvníků. 

Na březích řeky Bagmati v okolí chrámu se nachází pohřebiště jak pro hinduisty tak buddhisty, kde můžete být svědky kremace na vlastní oči. Zážitek je to obsrovký, ovšem není pro slabé povahy. 

Potřebujete poradit s dovolenou do Nepálu? Ozvěte se Natálii Kubenkové na +420 222 317 874 / indie-nepal@ckgo2.cz

Užitečné informace

Nepál na talíři

Většina restaurací se nachází v Thamelu, a to jak s místní kuchyní tak západní. Popravdě Nepál není zrovna gurmánskou destinací v porovnání třeba Vietnamem či Thajskem, kde se na každém rohu prodává jiná dobrota. V Nepálu je jídlo díky nadmořské výšce a chudobě mnohem skromější. To ovšem neznamená, že tady nebudete mít nic k ochutnávání. 

Thali 

Sada jídel thali prezentovaná na kovovém talíři se skládá z nepálské klasiky daal bhat (rýže a čočková polévka) spolu s masu (maso), tarkari (zeleninové curry), saag (listová zelenina) a achar (nakládaná zelenina). Toto jídlo pochází ze severní oblasti královského Mustangu, odkud pochází komunita Thakali.

tradiční nepálské jídlo thali

Momo

Každý ve městě má právě to svoje oblíbené místo, kam zajít na knedlíčky momo. 

Momo jsou buď plněné masem nebo zeleninou a tradičně dušené v páře. Jejich původ pochází z Tibetu.

Tipy na dobré restaurace v okolí Thamelu

Yangling levné a výborné nepálské/tibetské pokrmy jako jsou momo nebo polévka thukpa 

Thakali Kitchen – oblíbená restaurace hlavně mezi místními. Jídlo je typické nepálské a levné. Můj tip na nej restauraci v Káthmándú.

OR2Kpokud jste po treku a daal Bhat už nechcete ani vidět, pak tato restaurace, která funguje už několik desítek let, nabízí výborné jídla blízkého východu

Za nákupy do Thamelu

Ulice v Thamelu

Thamel je živá turistická část města, kde v labyrintu uliček seženete vše od hotelů, restaurací, pouličních stánků, pekáren, a knihkupectví. Thamel je hlavně místem, kde naleznete obchody prodávající trekové vybavení. Většina prodávaného oblečení jsou falešné napodobeniny, ovšem kvalita je dostačující. 

TIP: Určitě se zde nebojte říct o slevu. Nepálce tím neurazíte, jsou zde zvyklí na dohadování se o penězích, a v některých případech můžete ušetřit až 50% z původní ceny.

Nejlepší místa na ubytování v Káthmándú

  • Patan

Pokud chcete poznat pravé Káthmándú bez ruchu, turistických obchodů a šíleného smogu, pak Patan je místem pro vás. Většina hotelů jsou přestavěné původní 300 let staré newari domy s krásnými vyřezávanými okny, cihlovými interiéry, trámovými stropy a se slaměnými rohožemi na podlahách. Samotné ubytování zde je zážitkem. Historickým hotelem v Patanu je například Newa Chén.

  • Thamel

Pokud chcete být ve středu dění, blízko restauracím, obchodů s oblečením a suvernýry pak Thamel je přesně tím místem. Většina hotelů od hostelového typu po ubytování vyšší třídy se nachází právě tady. 

Hotel Shanker v oblasti Lazimpat nedaleko turistického centra Thamel je legendární hotel postaven v koloniálním stylu. Tato dřívější královská rezidence je obklopena krásnými zahradami, nabízí parádní venkovní bazén a top restauraci. Pokoje jsou v nepálském stylu s vyřezávaným dřevěným interiérem. Shanker je perfektní místo k odpočinku, právě pokud se vracíte z náročného treku v Himalájích.

Hotel Shanker

Kathmandu Guest House se sice nachází v samém srdci Thamelu, ovšem hotel je zasaze do nádherných zahrad, kde na okolní ruch rychle zapomenete. Pokoje jsou standartní, ale čisté a prostorné a polohu nevyberete lepší.

Vhodná doba k návštěvě Káthmándú

Ve městě můžete být celoročně, ovšem nejvhodnější obdobím je podzim.  

V období léta (červen – září) jsou v Nepálu monsunové deště. V říjnu se ovšem obloha vyjasní, opar opadne a jsou krásné výhledy na Himaláje. I když je podzim vrcholovou turistickou sezonou, pořád je to to nejlepší období k návštěvě Káthmándú a celého Nepálu.

Jarní měsíce (únor – půlka dubna) jsou také vhodné k návštěvě. Ovšem v tomto období se vypalují pole a tak může být nad celým Nepálem opar. Zvláště v Káthmándú je na jaře nízká viditelnost.

Doprava po Káthmándú

Veřejná doprava je v Káthmándú, ostatně jakov celém Nepálu, pomalá, zastaralá, a pro turisty složitá k navigaci. 

Běžná autobusová situace v Káthmándú

Autobusy – pokud chcete poznat nepálský chaos na vlastní kůži, zkuste jednu cestu nepálským autobuse. Zastavuje se víceméně tam, kde se řidiči zachce, nebo kde na autobus kdo zamává. Limity na počet cestujících v autobuse neexistují a platí zde pravidlo, že jedna sedačka je pro 2 a více osob (popřípadně jednu osobu a jednu kozu, ovci, nebo 3 slepice).

Taxi – asi nejjednoduší trasport po městě. Cenu si domluvte předem. Pokud si ji nedomluvíte, pak na konci zaplatíte několikanásobek víc.

Místa na celodenní výlety z Káthmándú

Bhaktapur

Za necelou hodinu jízdy z Káthmándú se rázem ocitnete jakoby v jiném světě. Zachovalý Bhaktapur, dřívější nepálské královstvé město, je jakoby zaseklé v dávných dobách. V obchůdcích si můžete zakoupit ručně malované thanky a jiné tibetské zboží.

Durbar Square, Bhaktapur

Vstupné do historického centra Bhaktapuru $15 USD

TIP: v obchodech s malovanými obrazy a thankami je také možné si domluvit soukromé hodiny s mistry tohoto umění. Ti vám vysvětlí, co které obrazce znamenají, a naučí vás techniku malby. Svoji namalovanou thanku si pak můžete vzít s sebou domů.

Nagarkot s výhledem na Everest a Annapurny

Pokud chcete spatřit pohled na Himaláje, pak výlet na kopec Nagarkot (1,800 m) je tou pravou volbou. Za pěkného počasí odtud uvidíte zasněžené vrcholky pohoří Annapuren, Manaslu, Langtang, ale také Mt. Everest

Výhled na Himaláje z Nagarkotu

TIP: Dobré je spojení obou míst, kdy ráno vyjedete do Bhaktapuru a pak pokračujete na Nagarkot. Zde můžete přenocovat a ráno si užít nádherný východ slunce nad Himalájemi.


Pokud byste se rádi podívali do Káthmándú a spojili jeho návštěvu s trekem po Himalájích, pak se nechte inspirovat zájezdy Nepál, kde například na Everest base camp trek můžete vyrazit už od 29, 490 Kč.

A co přesně Vás může na takovém nepálském treku počkat se můžete dočíst v jednom z našich článků Everest trek – co očekávat.

Leave a Reply