Lidé si můžou dnes na internetu najít spoustu informací, ale ne všechny jsou vždy pravdivé a to se týká i chybných informací o Indonésii. Například jak je Indonésie nebezpečná a jsou tu samí radikální muslimové a holky by tu neměly vůbec cestovat samy. Ale není to tak úplně pravda. Pokud se do Indonésie chystáte, po přečtení tohoto článku, zjistíte, že ne vše, co se píše, je pravda. A jaké chyby a nepřesnosti jsou nejčastější?  

1. BALI JE SAMOSTANÉ

Tohle je asi nejčastější chyba. Spousta lidí si myslí, že Bali je samostatný stát a ani neví, že je součástí Indonésie. Pokud se o tom zmíníte Balijcům, budou jedině rádi, přáli by se odtrhnout a být samostatným státem, ale zbytek Indonésanů se vám bude spíš posmívat. Pár příkladů – „když letím na Bali přes Jakartu, potřebuju tranzitní vízum nebo mi stačí balijské?“ „Bali je moc hezký ostrov, ale do Indonésie bych nejel.“

Bali je součástí Indonésie, není to samostatný stát

2. INDONÉSIE JE PLNÁ RADIKÁLNÍCH MUSLIMŮ

Ano, v Indonésii žije největší počet muslimů na světě. Ale kromě islámu je státem uznaných ještě dalších pět náboženství – katolíci, protestanti, hinduisté, buddhisté a konfucianisté. Základem je víra v jednoho boha, a jaké náboženství místní vyznávají, mají i zapsané v občanském průkazu. A i když se s radikálními muslimy můžete setkat na severu Sumatry v provincii Aceh, většina obyvatel je, jednoduše řečeno, v pohodě a navzájem se tolerují. Nepředstavujte si tedy, že Indonésie je jako Sýrie.

3. INDONÉSII PROCESTUJU ZA MĚSÍC

Spíš bych řekla, že za měsíc pár ostrovů lze navštívit, ale ne určitě procestovat. Indonésie má něco mezi čtrnácti a sedmnácti tisíci ostrovy a každý z těch větších je něčím specifický a zajímavý. Taková Sumatra je v každé své části úplně odlišná. A když se někdo chlubí tím, že za tři týdny projel Indonésii, berte to s rezervou. Já tu žiji skoro čtyři roky a zdaleka jsem nebyla všude. 

Tradiční domy na Sumatře jsou úplně rozdílné, než třeba na Bali.

4. V INDONÉSII MŮŽU VŠECHNO

Ano, je tu obrovská korupce, ale to neznamená, že si tady můžete dovolit vše a poté vám to lehce projde, jakmile zaplatíte požadovanou sumu peněz. Bohužel si to ale většina turistů po pár týdnech pobytu začne myslet, že je v Indonésii vše možné a vždycky se z toho nějak dostanete, ale není to tak úplně pravda. Ať už jde o flirtování se zadanou Indonésankou, agresivní řízení motorky, řízení v opilosti, krádeže nebo často i pašování drog. Při troše štěstí dostanete nakládačku od místních, ale a v tom horším můžete i skončit ve vězení. 

5. MÍSTNÍ MLUVÍ BAHASOU

Bahasa Indonesia (indonéština) se často mezi bělochy zkracuje na bahasu. „Umíš bahasu?“ Klasická otázka při delším pobytu v Indonésii od expatů. Pokud to takhle řeknete, nedává to smysl. Bahasa znamená jazyk, takže pokud si to přeložíte – bahasa Indonesia je jazyk indonéský. Stejně tak existuje bahasa Bali (jazyk balijský) nebo třeba bahasa Ceko (jazyk český). Spousta místních má proto averzi, pokud budete používat samotné slovo bahasa jako označení indonéštiny, protože jim to připadá nesmyslné. Není divu, když pak víte, co to znamená.

Potřebujete poradit s dovolenou v Indonésii? Ozvěte se Adě Tzonevě na + 420 226 633 912 / indonesie@ckgo2.cz.

6. PANENSKÁ PŘÍRODA NA BALI

Spousta turistů, kteří jedou poprvé na Bali si myslí, že jsou tu samé džungle a budou se jim hodit antimalarika. Bohužel to tak není. Bali je hodně turistické, takže většinou to opravdové nečekané dobrodružství si užijete v okamžiku, kdy vám dojde benzín, nebo píchnete kolo u motorky. Je to nádherný ostrov, který toho pro cizince nabízí opravdu hodně, ale pokud chcete pořádný prales a málo turistů, zajeďte si na Sumatru nebo na Kalimantan.

Turistické centrum na Bali, Kuta

7. INDONÉSIE JE NEBEZPEČNÁ

Další omyl. Cestování po Indonésii je bezpečné a dokonce i pro samotnou ženu. Ale samozřejmě je dobré dodržovat místní pravidla – návštěva hinduistických a buddhistických chrámů nebo cestování po muslimských ostrovech, kde je lepší se více zahalit než provokovat krátkými sukněmi a tílky. Berte to tak, že jste tady na návštěvě a respektujte proto místní tradice a pravidla. 

8. INDONÉSANÉ JSOU PŘÁTELŠTÍ

Všeobecně jsou Indonésané milí, vždy ochotní a usměvaví. Své problémy moc neřeší. Mají motto, že nějak se vyřeší a díky náboženství jsou odolnější vůči špatným věcem, které se stanou. Ale i oni se dokážou pořádně naštvat. Když už se dotknete jejich citů, umí se pěkně rozčílit, až vás to může překvapit a spory občas řeší až dost agresivně. Úsměv na tváři je někdy proto jen maskou. To, že se někdo celý den usmívá, neznamená, že si nechá vše líbit.

Nenechte se zmást usměvavými indonésany. I ti se umí naštvat.

9. NA BALI ZA PRACÍ

Hodně lidí si myslí, že když se rozhodnou žít a pracovat na Bali, narazí tady na spousty pracovních nabídek. Nebo že jen přijedou s pár tisíci a budou tu žít půl roku. To je velký omyl. Bali není vůbec levné. Cenově je to tu jako v Praze. Pokud se už někdo z vás rozhodne udělat radikální rozhodnutí, doporučuji si sem nejdříve zajet na dovolenou, a pak uvidíte. Pořádnou práci tu nenajdete nebo ji budete hledat hodně dlouho. Místní platy jsou mizerné, průměrný plat na Bali je sedm tisíc korun. To sice k životu stačí, ale když budete žít jako místní, a to většina lidí nedokáže. 

Bali je vyhlášené hlavně mezi tzv. digitálními nomádyy

TIP: Vydejte se na Bali na dovolenou a poznejte tento oblíbený ostrov. Vybrat si můžete jeden ze zájezdů na Bali s českým průvodcem nebo na vlastní pěst. Dostanete tak příležitost procestovat i okolní ostrovy. 

10. BALINÉSAN, JÁVEC, INDONÉSIJSKÝ

Tohle je spíš jen pro zajímavost. Na Bali žijí Balijci. Nejsou to Balinésané, Baličané ani Baliňané. V jednotném čísle Balijec nebo Balijka. Na ostrově Jáva žijí Javánci. Ne Jávanci ani Jávci. V jednotném čísle Javánec nebo Javánka. A všichni dohromady jsou to Indonésané, ne Indonézijci či Indonésové. V jednotném čísle Indonésan nebo Indonésanka. Pokud mluvím o něčem z Bali, bude to balijské. Když o Jávě, je to javánské. Ale často jsou tato slova chybně. Stejně tak je správně Indonésie, ne Indonézie. 


Nalákali jsme vás na cestu do Indonésie? Pak vás bude třeba zajímat, jaké jsou tradiční indonéské pokrmy. O tom se právě můžete dočíst ve článku 10 nejoblíbenějších jídel na Bali.

A nezapomeňte si stáhnout Průvodce po Bali. Stačí kliknout na odkaz nabo na samotný obrázek a máte ho zdarma.

Leave a Reply